Praca opiekunki w Niemczech od zaraz to zajęcie, które jest coraz bardziej popularne. Jak ją zdobyć? Warto przyjrzeć się ofertom krótkoterminowym, kierowanym do zmienniczek. Niedługie zlecenia są dobrym sposobem na podreperowanie domowego budżetu, ale nie tylko. Dzięki nim niejedna opiekunka w Niemczech zdobyła doświadczenie, tak potrzebne na dłuższych zleceniach. Dla kogo przeznaczona jest praca na zastępstwo i jaka powinna być opiekunka, która podejmuje się takiej szteli?

Zastępstwo – pewna praca opiekunki w Niemczech od zaraz

Jeśli zastanawiamy się nad tym, czy opieka w Niemczech jest zajęciem dla nas, warto rozważyć pracę na zastępstwo. Dzięki temu możemy spróbować swoich sił w nowym zawodzie i przekonać się, czy możemy się w nim spełniać. Zlecenia na zastępstwo mają wiele plusów. Jednym z nich jest brak konieczności wyjazdu na długie tygodnie lub miesiące. Tego typu sztele trwają kilka tygodni, a niektóre nawet kilka dni. Na dodatek zwykle jest to praca opiekunki w Niemczech od zaraz – na zlecenie można wyjechać nawet z dnia na dzień. Praca ta jest więc idealnym rozwiązaniem, jeśli potrzebujemy szybko podreperować domowy budżet. Wiele opiekunek wyjeżdża na zastępstwo na przykład podczas letnich wakacji albo ferii zimowych.

Praca w niemieckiej opiece jest coraz bardziej popularna wśród Polek i Polaków. Wielu z nich szybko znajduje zatrudnienie. Nasi zachodni sąsiedzi lubią nas za sumienność, obowiązkowość i przyjazne nastawienie. W zamian oferują dobre warunki zatrudnienia oraz atrakcyjne wynagrodzenie. Praca taka wiąże się jednak z długotrwałym przebywaniem za granicą. Chcąc nie chcąc, opiekunka musi przetrwać rozłąkę z domem, rodziną i przyjaciółmi. Nic zatem dziwnego, że stali opiekunowie planują urlopy, w trakcie których będą mogli odwiedzić najbliższych. Zwykle jest to okres świąt Bożego Narodzenia czy Wielkanocy, a także letnie wakacje. Taki wyjazd może trwać nawet kilka tygodni, a przecież senior nie powinien wtedy zostawać sam. Dlatego rodziny podopiecznych zatrudniają osoby do opieki w Niemczech – na 3 tygodnie, 2 tygodnie albo chociaż na kilka dni.

opiekunka w Niemczech

Zalety pracy w opiece na krótkich zleceniach

Pracując w niemieckiej opiece na zastępstwo, możemy liczyć na sporo wymiernych korzyści. Wie o tym duża liczba opiekunek, które podjęły już decyzję o takim wyjeździe zarobkowym. Bycie opiekunem – zastępcą opłaca się szczególnie tym osobom, które nie dysponują dużą ilością czasu. Mowa chociażby o nauczycielach czy wychowawcach – oni mogą dorobić sobie do budżetu jedynie w wakacje. Mają więc ograniczony czas na dodatkową pracę zawodową, dlatego decydują się na krótkotrwałe, sezonowe oferty pracy w opiece w Niemczech. Zalety takiego rozwiązania to chociażby:

  • wyższe niż w Polsce wynagrodzenie,
  • sposób na zdobycie doświadczenia zawodowego,
  • krótki czas pracy (nie trzeba na długo rozstawać się z rodziną),
  • szansa na podszkolenie umiejętności językowych,
  • możliwość podjęcia stałej współpracy z wybraną agencją i rozwoju w branży opiekuńczej.

Kto może zostać opiekunką pracującą na zastępstwo? Tak samo, jak stała praca w opiece w Niemczech, krótkie zlecenia wymagają posiadania pewnych cech i predyspozycji. Do najważniejszych należy empatia i sympatia do osób starszych. Istotna jest też komunikatywność i znajomość języka niemieckiego (w stopniu komunikatywnym). Pamiętajmy, że podopieczni, zwłaszcza ci mieszkający samotnie, potrzebują przede wszystkim towarzystwa. Zadaniem opiekunki jest więc stworzenie uprzejmej, czasami nawet przyjacielskiej, relacji z seniorem. Przyda się tutaj otwartość i łatwość w nawiązywaniu kontaktów, a także cierpliwość i zrozumienie. Osoby starsze często cierpią na różnego rodzaju schorzenia wywołujące ból. Dlatego mogą wolniej poruszać się i wykonywać różne czynności. Warto być w takich sytuacjach wyrozumiałym i okazywać to seniorowi.

praca w opiece w Niemczech

Oferty pracy dla opiekunek-zmienniczek

Wakacje to dobra pora na poszukiwanie ogłoszeń – praca opiekunki w Niemczech od zaraz jest wtedy łatwiej dostępna. Warto też obserwować wybrane portale przed świętami Bożego Narodzenia i Wielkanocą. Jest to bowiem czas, w którym – jak wcześniej wspomnieliśmy – etatowe opiekunki wracają do kraju na krótszy lub dłuższy urlop. Potrzebne więc są zmienniczki, które otoczą opieką seniora pozostającego w Niemczech. Kandydatki (lub kandydaci) muszą być dyspozycyjni, gdyż może się okazać, że wyjazd nastąpi z dnia na dzień. Jeśli staramy się o pracę zmienniczki, z pewnością otrzymamy taką informację od konsultanta z agencji.

Opiekunka starająca się o posadę zmienniczki powinna przede wszystkim znać niemiecki. Oczywiście nikt nie będzie od nas wymagał płynnego posługiwania się tym językiem. Na początek wystarczy komunikatywna znajomość niemieckiego – tak, by móc na co dzień dogadać się z podopiecznym. Wielu pracodawców oczekuje, że opiekun będzie potrafił udzielić pierwszej pomocy w nagłych wypadkach. Opiekunka powinna też posiadać podstawowe informacje na temat chorób seniorów, ich żywienia i aktywizacji.

Niezależnie, czy podejmujemy pracę na zastępstwo, czy chcemy pozostać w Niemczech przez dłuższy czas, wnikliwie czytajmy ogłoszenia. Zwróćmy uwagę na ich treść – czy znajdują się tam wszystkie potrzebne informacje? Jeśli coś jest niejasne, nie obawiajmy się dopytać koordynatora o szczegóły. Pamiętajmy o tym, że jedziemy do pracy, ale nie zapominajmy też o sobie i własnym komforcie. Tylko w ten sposób znajdziemy bezpieczną, legalną i dobrą sztelę w opiece w Niemczech.