W ostatnich latach coraz większa liczba Polaków podejmuje pracę w niemieckiej opiece. Zawód ten stał się popularny głównie ze względu na dobre zarobki. Jednak każdy początkujący opiekun i opiekunka w Niemczech powinien (lub powinna) dowiedzieć się o nim nieco więcej. Przedstawiamy kilka ważnych informacji, które warto znać przed wyjazdem do pracy za granicę.

Kto może pracować jako opiekunka w Niemczech?

Opieka nad osobami starszymi to trudna, wymagająca fizycznie i psychicznie praca. Podopieczni są różni: z niektórymi łatwo się współpracuje, inni ze względu na stan zdrowia bywają kłopotliwi w relacji. Również zakres obowiązków jest różny i zależy od wielu czynników. Można opiekować się mobilnym seniorem, który potrzebuje towarzystwa, ale zdarzają się też obłożnie chorzy. Dlatego początkująca opiekunka w Niemczech musi odpowiedzieć sobie na pytanie: czy to zajęcie dla mnie? Warto wcześniej sprawdzić, czego pracodawca będzie od nas wymagał.

Wbrew pozorom nie trzeba być wykwalifikowanym ratownikiem medycznym czy pielęgniarką, żeby rozpocząć pracę w opiece. Kluczowymi umiejętnościami są: znajomość języka niemieckiego i doświadczenie w opiece nad seniorem. Nie musi to być doświadczenie zawodowe, ale chociażby zajmowanie się starszym lub chorym członkiem rodziny. Niemieckie rodziny, które szukają opiekunek dla swoich bliskich, bardziej zwracają uwagę na cechy charakteru kandydatów. Jeżeli więc jesteśmy wrażliwi na potrzeby seniora, empatyczni, pogodni i komunikatywni, mamy duże szanse na zdobycie pracy. Dodatkowo powinniśmy znać język niemiecki w stopniu umożliwiającym swobodną komunikację. Jest to podstawowy warunek stawiany przez rodziny podopiecznych. Jeśli jednak nie potrafimy mówić po niemiecku, nic straconego. W sieci można znaleźć mnóstwo kursów, często oferowanych za darmo przez dobre agencje. Praca w opiece w Niemczech bez języka jest co prawda możliwa, ale na dłuższą metę mniej opłacalna.

Jakie umiejętności są mile widziane u opiekunki seniora? Przede wszystkim ukończenie kursu pierwszej pomocy i gotowość do wypełniania obowiązków, także domowych. Dobrze, jeśli opiekunka wie nieco więcej o chorobach wieku starczego, szczególnie tych, na które cierpi jej podopieczny. Wiele rodzin wymaga również czynnego prawa jazdy.

opiekunka seniora

Początki pracy w niemieckiej opiece

Szukając ofert dla opiekunek w Niemczech, warto skontaktować się z dobrą agencją. Niestety, na rynku wciąż działają też oszuści, którzy nie respektują praw i oczekiwań opiekunek. Jak odróżnić jednych od drugich? Sprawdźmy, od ilu lat działa wybrana przez nas firma. Plusem będzie długoletnie doświadczenie i duża liczba zadowolonych pracowników. Upewnijmy się też, że agencja oferuje legalne zatrudnienie za granicą – to istotny punkt, który pozwoli nam zadbać o własne bezpieczeństwo. Dobrze jest więc sprawdzić, czy firma posiada fizyczną siedzibę, aktywny numer telefonu i wpis w KRS oraz w CEIDG. A jeżeli nie chcemy tracić czasu na przeczesywanie Internetu, możemy skorzystać z portalu SenioPort. Znajdziemy na nim ogłoszenia od agencji oferujących legalną pracę dla opiekunek osób starszych.

Gdy już zdecydujemy się na konkretną firmę, skontaktujmy się bezpośrednio z jej przedstawicielami. Możemy to zrobić telefonicznie, poprzez formularz na stronie internetowej, mailowo albo osobiście. Kolejny etap to oczywiście rozmowa rekrutacyjna, którą większość agencji przeprowadza w swoich siedzibach. Jeśli jej wynik będzie pozytywny, konsultant zadzwoni do nas i przedstawi aktualne oferty. Dobre firmy dokładają wszelkich starań, aby sztela była dopasowana do doświadczenia i oczekiwań przyszłego opiekuna. A co, jeżeli nie jesteśmy pewni, czy praca jako opiekunka w Niemczech przypadnie nam do gustu? Dobrym pomysłem jest przyjęcie krótkiego zlecenia – na 2-3 tygodnie. Dzięki temu będziemy w stanie sprawdzić, czy jest to zajęcie dla nas.

praca w opiece w Niemczech

Co zyskamy, współpracując z agencją opieki?

Zdarza się, że opiekunki pracujące w Niemczech nie chcą korzystać z pomocy pośredników. Powodów takiej decyzji jest wiele, zarówno osobistych, jak i zawodowych. Jednak w chwili, gdy dopiero zaczynamy pracę w branży opiekuńczej, warto taką pomoc rozważyć. Zyskujemy wtedy bowiem:

  • pomoc w formalnościach związanych z samą pracą w Niemczech oraz wyjazdem,
  • dostosowanie oferty do naszych umiejętności i oczekiwań,
  • stałe wsparcie koordynatora – od początku do końca trwania zlecenia,
  • kursy i szkolenia dla opiekunek podnoszące kwalifikacje,
  • pewność, że zatrudnienie jest legalne i w pełni bezpieczne.

To tylko niektóre korzyści, jakie daje nam współpraca z agencją opieki. Najważniejszą kwestią jest poczucie bezpieczeństwa. Wyjazd za granicę do pracy jest stresującym momentem – a dzięki wykwalifikowanemu pośrednikowi ten stres się zmniejsza. Zawsze warto więc weryfikować firmę, która ma nam ułatwiać pobyt za granicą. Wcześniej wspomnieliśmy o kilku sposobach na jej sprawdzenie. Oprócz tego dobrze jest poprosić przedstawiciela agencji o certyfikat wiarygodności i przekonać się, czy nie figuruje w Krajowym Rejestrze Długów. Poczytajmy też opinie o danej firmie w Internecie. Być może któraś z naszych koleżanek „po fachu” już z nią współpracowała i jest w stanie coś na ten temat powiedzieć?

Kiedy już mamy dopasowane zlecenie, warto dopytać o jego szczegóły. Będziemy mogli poznać warunki pracy, potrzeby podopiecznego i przygotować się do pełnienia obowiązków opiekunki w Niemczech. W ten sposób wzmocnimy naszą pewność siebie oraz zmniejszymy stres związany z pierwszym wyjazdem za granicę.