Blog Senioport

Na naszym blogu znajdziesz najnowsze porady i informacje przydatne dla opiekunek osób starszych w Niemczech.

Konsekwencje pracy na czarno w opiece

praca na czarno

Konsekwencje pracy na czarno w opiece

Dla Polaków praca na czarno za granicą to temat rzeka. Przez całe lata zatrudnialiśmy się w ten sposób, głównie dlatego, że nie mieliśmy wyboru. Chcąc zarobić lepsze pieniądze, trzeba było zgodzić się na warunki pracodawcy. Wielu z nas sądziło, że to normalny tryb zatrudnienia, zwłaszcza że pracodawca nie widział w tym żadnego problemu. W efekcie wszystkie konsekwencje, jak chociażby brak wypłaty, spoczywały na nas. Mimo tego dziś praca bez umowy nadal jest popularna – także wśród opiekunek seniorów. Czy jednak się opłaca? Sprawdźmy.

Czytaj dalej
0 Comments
święta w Niemczech

Zalety i wady spędzenia świąt w Niemczech

Boże Narodzenie to dla wielu z nas wyjątkowe święta. Chcemy spędzać je spokojnie, bez pośpiechu, najlepiej wśród bliskich. Już kilka tygodni wcześniej zaczynamy planować menu, dekoracje, zapraszamy gości. Trudno nam sobie wyobrazić, że w święta moglibyśmy być poza domem. Jednak wielu opiekunów osób starszych podejmuje taką decyzję – pracują w Boże Narodzenie. Mogłoby się wydawać, że pobyt podczas świąt w obcym kraju ma same minusy, ale nie do końca tak jest. Kiedy warto zdecydować się na wyjazd do pracy w opiece? I jak bardzo święta w Niemczech różnią się od tych, które znamy? Sprawdźmy.

Czytaj dalej
0 Comments
ubezpieczenie NNW

Ubezpieczenie NNW dla opiekunki w Niemczech

Pracując za granicą, lubimy mieć wszystko pod kontrolą. To zrozumiałe: chcemy czuć się bezpiecznie, wiedzieć, z kim będziemy przebywać i jak będą wyglądały nasze obowiązki. Niestety, w pracy w niemieckiej opiece zdarzają się też sytuacje niezależne od nas. Są to chociażby wypadki, spowodowane specyfiką pracy albo też naszym trybem życia. Warto więc po pierwsze zaakceptować, że nie wszystko jesteśmy w stanie przewidzieć. A po drugie – ubezpieczyć się od następstw nieszczęśliwych wypadków. Sprawdźmy, kiedy opiekunce przysługuje ubezpieczenie NNW.

Czytaj dalej
0 Comments
różnice kulturowe Polska-Niemcy

Opiekunka z Polski i niemiecki podopieczny: różnice kulturowe

Mogłoby się wydawać, że Polska i Niemcy powinny być krajami zbliżonymi kulturowo – przecież są sąsiadami. W rzeczywistości jednak więcej nas dzieli, niż łączy. Podejmując pracę jako opiekunka w Niemczech, warto o tym pamiętać. Gdy poznamy różnice kulturowe między Polakami a Niemcami, łatwiej nam będzie złapać kontakt z podopiecznym. Na co zwrócić uwagę? Czym niemieckie zwyczaje różnią się od naszych? Odpowiedzi na te pytania znajdziemy w dzisiejszym artykule.

Czytaj dalej
0 Comments
opieka nad seniorem

Różne stopnie sprawności seniora a opieka

To, jak docelowo będzie wyglądała nasza opieka nad seniorem, w dużej mierze zależy od stopnia jego sprawności. Inaczej bowiem trzeba zająć się osobą leżącą, a w inny sposób częściowo czy w pełni sprawną. Warto zadbać o to, by otoczenie osoby starszej i jej codzienność były dla niej przyjazne. Jak to zrobić? Być może konieczne będzie wprowadzenie kilku zmian. Sprawdźmy, co opiekunka pracująca w Niemczech może zrobić dla swojego podopiecznego.

Czytaj dalej
0 Comments
opieka w Niemczech w mieście lub na wsi

Opieka w Niemczech: w mieście czy na wsi?

Szukając pracy w opiece, często musimy decydować: wybrać sztelę w mieście, czy może na wsi? Każde z tych rozwiązań ma swoje plusy i minusy. Warto więc zastanowić się, jakich udogodnień szukamy i jakie aspekty życia są dla nas ważne. Dziś poznamy realia życia miejskiego oraz wiejskiego za granicą. Dowiemy się też, jak wygląda opieka w Niemczech w dużym ośrodku miejskim i czy decyzja o wzięciu zlecenia na wsi opłaci się opiekunce. Zapraszamy!

Czytaj dalej
0 Comments
choroba opiekunki w Niemczech

Zwolnienie lekarskie dla opiekunki w Niemczech

Jesień i zima to czas, w którym nietrudno o infekcję. Jako opiekunowie pracujący w Niemczech, dbamy o to, by nasi podopieczni nie zachorowali. Niestety, w ferworze codziennych zajęć często zapominamy o sobie. Natłok obowiązków i niedospane noce skutkują zmęczeniem, które wciąż odsuwamy na bok, gdyż tyle jest jeszcze do zrobienia. W efekcie spada nasza odporność i zaczynamy chorować. Trudno w takim stanie wykonywać codzienne obowiązki; dodatkowo możemy zarazić podopiecznego. Co zrobić, gdy dopadnie nas sezonowe przeziębienie lub grypa? Jednym z rozwiązań jest zwolnienie lekarskie. Zobaczmy, czy opiekunowie mogą z niego skorzystać.

Czytaj dalej
0 Comments
ile zarabia opiekunka w Niemczech

Dlaczego zmienniczka zarabia więcej niż ja?

Stała zmienniczka na szteli to bardzo wygodne rozwiązanie. Możemy spokojnie zaplanować urlop czy powrót do kraju, nie martwiąc się, że senior pozostanie bez opieki. Jednak jak każda sytuacja, i ta ma swoje minusy. Opiekunka i jej zmienniczka mogą się między sobą nie dogadywać – zwłaszcza, jeśli okaże się, że jedna z nich zarabia więcej od drugiej. Pojawia się rozżalenie i pytania: „dlaczego ona dostaje więcej pieniędzy, skoro wykonujemy te same obowiązki?” Warto pamiętać, że opieka w Niemczech to specyficzna branża i różnice w wynagrodzeniu są tutaj czymś zupełnie naturalnym. Skąd jednak biorą się one u zmienniczek na tym samym zleceniu? Sprawdźmy.

Czytaj dalej
0 Comments
opiekunka osoby starszej

Opieka nad seniorem w szpitalu

Zajmowanie się osobą przewlekle chorą to wyzwanie, ale i duży stres. Każdego dnia musimy być przygotowani na to, że stan zdrowia naszego podopiecznego się pogorszy. Zdarzają się sytuacje, w których senior wymaga natychmiastowego przewiezienia do szpitala. Co powinna wtedy zrobić opiekunka osoby starszej? Przede wszystkim zapewnić mu wsparcie. Pobyt w szpitalu często jest dla chorego trudnym przeżyciem, dobrze więc, jeśli ma przy sobie zaufaną osobę. Sprawdźmy, jak powinna wyglądać opieka nad osobą starszą leżącą w szpitalu.

Czytaj dalej
0 Comments
rozmowa z agencją opieki

Tematy, które warto poruszyć na rozmowie z agencją opieki

Szukanie zatrudnienia wygląda podobnie w niemal każdej branży. Wysyłamy ogłoszenie, po czym dostajemy telefon z propozycją spotkania. Rozmawiamy z przedstawicielem firmy w biurze, być może wykonujemy jakieś zadanie wstępne. Na końcu otrzymujemy informację, czy dana firma chce nas zatrudnić. W branży opiekuńczej jest jednak nieco inaczej. Zazwyczaj rozmowy odbywają się przez telefon, agencja opieki przedstawia nam oferty, a warunki pracy dobrze poznajemy dopiero na miejscu zlecenia. Niestety, taki system rekrutacji często otwiera drogę oszustom. Warto więc zadbać o siebie i o swoje bezpieczeństwo już na etapie szukania pracy. Wystarczy, że podczas rozmowy poruszysz kilka ważnych kwestii.

Czytaj dalej
0 Comments