Początkujące opiekunki w Niemczech często zadają sobie pytanie, czy można pracować bez doświadczenia. Na samym wstępie trzeba je bowiem zdobyć – a jak to zrobić, kiedy niemieccy pracodawcy oczekują opiekunek z doświadczeniem? Przekonajmy się, czy każdy może aplikować na to stanowisko i jakie wyzwania niesie za sobą opieka w Niemczech, zarówno z doświadczeniem, jak i bez niego.

Opieka w Niemczech – dla kogo jest ta praca?

Praca w niemieckiej opiece cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem, zwłaszcza w naszym kraju. Nic w tym dziwnego. Za granicą możemy spodziewać się wyższych zarobków, lepszych perspektyw na przyszłość, atrakcyjnych warunków pracy i wielu nowych możliwości. Wszystkie te czynniki sprawiają, że o oferty pracy dla opiekunek w Niemczech pyta coraz więcej osób. Warto jednak pamiętać, że stanowisko stanowisku nierówne. Chociaż ogłoszenia wyglądają podobnie, mogą się między sobą różnić chociażby w zakresie wymagań względem kandydata. Wszystko zależy od oczekiwań seniora i jego rodziny, a także od stanu zdrowia przyszłego podopiecznego. Dobrze jest więc na samym początku przemyśleć, jakie obowiązki jesteśmy gotowi wykonywać.

Do zadań opiekunki pracującej w Niemczech należy przede wszystkim szeroko rozumiana opieka nad osobą starszą. Jest to dbanie o higienę seniora, przygotowywanie posiłków, pomaganie w ubieraniu i poruszaniu się, podawanie przepisanych leków o stałych porach. Czasami opiekun lub opiekunka robi zakupy czy załatwia sprawy na poczcie albo w urzędzie. Nowi kandydaci obawiają się zwłaszcza czynności higienicznych i bezpośredniego towarzyszenia seniorowi. Opieka w Niemczech to spore wyzwanie, dlatego na samym początku dowiedzmy się, jakie wymagania powinni spełnić kandydaci.

opiekunka w Niemczech

Brak doświadczenia a praca opiekunki w Niemczech

Czy w tej branży jest możliwa praca bez doświadczenia? Tak, ale to zależy od kilku istotnych czynników. Po pierwsze, większość agencji opieki oczekuje, że kandydaci będą mieli odpowiednie doświadczenie lub kwalifikacje. To jednak nie oznacza, że początkująca opiekunka nie ma szans. Nawet jeśli to nasza pierwsza praca w branży, możemy być spokojni. Dlaczego? Opieka w Niemczech to zawód, w którym wciąż brakuje profesjonalistów. Wiele osób dopiero się uczy i zdobywa doświadczenie, dlatego agencje i pracodawcy częściej są skłonni do tego, żeby zatrudniać początkujące opiekunki. Mimo wszystko nie ulega wątpliwości, że kwalifikacje bardzo pomagają „wystartować” na rynku pracy. Zawód ten wymaga bowiem odpowiedniego podejścia, empatii i cierpliwości. Z tego powodu początki bywają trudne. Jeśli natomiast opiekunka ma już jakieś doświadczenie, na pewno poradzi sobie nieco lepiej.

Jak już wiemy, praca w niemieckiej opiece wiąże się z wieloma różnymi wyzwaniami i obowiązkami. Oferty zatrudnienia mogą różnić się między sobą w zależności od stanu zdrowia podopiecznego czy wymagań jego rodziny. Co to oznacza w praktyce? Opiekunka w Niemczech, która zajmuje się obłożnie chorą osobą starszą, będzie miała inne obowiązki, niż opiekun towarzyszący w pełni mobilnemu seniorowi. Kandydat ubiegający się o pracę całodobową musi też spełnić inne wymogi, niż opiekun weekendowy lub pracujący w domu opieki. Niezależnie od wymiaru pracy, opiekunka powinna wyróżniać się pewnymi cechami charakteru: cierpliwością, empatią, zrozumieniem i otwartością na drugiego człowieka. Wykształcenie kierunkowe i doświadczenie są przy tym sprawą drugorzędną. Istotna jest jednak znajomość niemieckiego – praca w opiece w Niemczech bez języka jest praktycznie niemożliwa. Na plus będą także ukończone kursy, które można wpisać do CV. A doświadczenie, które zdobędziemy teraz, pomoże nam później zawalczyć o jeszcze atrakcyjniejsze zarobki.

opieka w Niemczech

Opieka w Niemczech: sposoby na zdobycie doświadczenia

Jak osoba, która nigdy wcześniej nie pracowała w opiece, może zdobyć doświadczenie? W bardzo prosty sposób. Liczy się bowiem nie tylko liczba miesięcy lub lat przepracowanych w zawodzie, ale także aktywność związana z opieką nad seniorem. Jeżeli więc przez jakiś czas opiekowaliśmy się starszym lub chorym członkiem rodziny, śmiało możemy o tym wspomnieć na rozmowie kwalifikacyjnej. Takie zajęcie często wiąże się z całodobową opieką nad seniorem – a więc z podobnymi obowiązkami, jakie zostaną przed nami postawione w pracy. Na dodatek jest to doskonały sprawdzian umiejętności, które każda opiekunka w Niemczech powinna mieć.

Innym pomysłem na zdobycie doświadczenia jest korzystanie z szerokiej oferty szkoleń i kursów oraz odbycie wolontariatu. Jaką tematyką kursów warto się zainteresować? Z pewnością tą obejmującą najważniejsze zagadnienia z zakresu pielęgnacji i higieny osoby starszej. Przyda nam się też umiejętność udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, wiedza na temat chorób wieku podeszłego czy żywienia osób starszych. Szkolenia powinny być prowadzone przez profesjonalistów, a na koniec powinniśmy otrzymać stosowne zaświadczenia i certyfikaty. Sprawdźmy, czy nasza agencja opieki oferuje tego typu kursy (niektóre firmy obecne na SenioPort organizują szkolenia dla opiekunek). Udokumentowane doświadczenie w opiece nad osobami starszymi zdobędziemy też, odbywając praktykę czy wolontariat w hospicjum, szpitalu lub domu opieki.

A jeśli mamy już doświadczenie w pracy opiekunki w Niemczech, to koniecznie zbierajmy referencje od rodzin naszych podopiecznych. Dokumenty potwierdzające kwalifikacje są ważne i cenne w każdej branży – także w opiece.