Pracując za granicą, lubimy mieć wszystko pod kontrolą. To zrozumiałe: chcemy czuć się bezpiecznie, wiedzieć, z kim będziemy przebywać i jak będą wyglądały nasze obowiązki. Niestety, w pracy w niemieckiej opiece zdarzają się też sytuacje niezależne od nas. Są to chociażby wypadki, spowodowane specyfiką pracy albo też naszym trybem życia. Warto więc po pierwsze zaakceptować, że nie wszystko jesteśmy w stanie przewidzieć. A po drugie – ubezpieczyć się od następstw nieszczęśliwych wypadków. Sprawdźmy, kiedy opiekunce przysługuje ubezpieczenie NNW.

Dlaczego ubezpieczenie NNW jest tak ważne?

Ubezpieczenie od nieszczęśliwych wypadków jest potrzebne właściwie każdemu, kto wyjeżdża za granicę. Niezależnie od tego, czy planujemy urlop w ciepłych krajach, zwiedzanie europejskich stolic czy pracę w opiece w Niemczech – ubezpieczenie da nam spokój i bezpieczeństwo. Jest ono bowiem gwarancją pomocy w razie nieszczęśliwego wypadku. Obejmuje zdarzenia, które nastąpiły nieoczekiwanie, były niezależne od nas lub nie mieliśmy na nie wpływu. Zakres ubezpieczenia jest różny i w dużej mierze zależy od danego ubezpieczyciela. Dobrze jest zatem jeszcze przed podjęciem pracy dowiedzieć się, co w naszym przypadku obejmuje ubezpieczenie NNW. Zwykle są to nagłe zdarzenia, jak wypadek komunikacyjny czy choroba opiekunki. Pakiet ubezpieczeniowy może obejmować ogólną pomoc medyczną, refundację lekarstw, rehabilitację, hospitalizację oraz wsparcie finansowe w razie niezdolności do pracy, a także świadczenie w przypadku śmierci w wyniku nieszczęśliwego wypadku.

NNW, wbrew pozorom, nie jest jednym ubezpieczeniem. To pakiet, w skład którego wchodzi kilka pomniejszych świadczeń. Dla naszej wygody zostały one połączone – w ten sposób opiekunka wyjeżdżająca do pracy w Niemczech nie musi się o nic martwić. Może mieć pewność, że w razie potrzeby otrzyma kompleksowe wsparcie. Oprócz wymienionych powyżej ubezpieczeń w pakiecie może się też znaleźć świadczenie na wypadek urazów (złamań, oparzeń, odmrożeń) oraz trwałego uszczerbku na zdrowiu. Ubezpieczenie NNW obejmuje także wiele innych zdarzeń, w zależności od wykupionego pakietu. Dlaczego posiadanie ubezpieczenia jest tak istotne dla opiekunki? Przede wszystkim z uwagi na fakt, że w razie konieczności możemy mieć darmową opiekę medyczną i leczenie. Jeżeli nie posiadamy ubezpieczenia, będziemy musieli zapłacić za nie z własnej kieszeni. A warto wiedzieć, że leczenie, leki i rehabilitacja w Niemczech są drogie. Nawet jeśli do tego czasu nie chorowaliśmy na szteli i nic się nie działo, lepiej nie zakładać, że tak będzie zawsze. Wykupienie NNW w porozumieniu z agencją opieki pozwoli nam spać spokojnie.

ubezpieczenie NNW dla dorosłych

Składki i ubezpieczenia dla opiekunek w Niemczech

Jednym z często pomijanych ubezpieczeń jest OC. Wielu ludzi myśli, że dotyczy ono tylko samochodów, ale rzeczywistość jest inna. OC to skrót od „odpowiedzialności cywilnej”. Umożliwia ono wypłatę odszkodowania osobom, którym zaszkodziliśmy w sposób niezamierzony. Wyobraźmy sobie na przykład, że sprzątając, stłukliśmy ulubiony dzbanek do kawy seniora. Okazało się, że jest to antyk, który dodatkowo ma wysoką wartość sentymentalną. Oczywiście wszyscy jesteśmy ludźmi i popełniamy błędy; nasz pracodawca również to rozumie. Jednak w takiej sytuacji podopieczny i jego rodzina z pewnością zechcą, żebyśmy jakoś tę szkodę naprawili. Tutaj przyda nam się ubezpieczenie OC. Jeśli go nie posiadamy, będziemy musieli wyłożyć pieniądze z własnej kieszeni – a suma może okazać się spora. Nie należy też zapominać o zdarzeniach, z którymi wszyscy kojarzymy OC. Niewiele bowiem trzeba, by przez nieuwagę zarysować samochód na sklepowym parkingu. Wykupienie ubezpieczenia oszczędzi nam stresu, nerwów i nieprzespanych nocy.

Jak mieć pewność, że wszystkie potrzebne składki będą opłacane? Najlepszym rozwiązaniem jest znalezienie legalnego zatrudnienia. Uczciwy pracodawca nie pozostawi nas samym sobie i regularnie będzie odprowadzał składki socjalne i chorobowe. W razie nieprzewidzianego zdarzenia jesteśmy więc chronieni finansowo. Oprócz tego po 5 latach legalnej pracy w opiece w Niemczech mamy prawo do niemieckiej emerytury. A w razie czasowego braku pracy przysługuje nam też zasiłek dla bezrobotnych. Dla niektórych kobiet ważne są też dodatki finansowe na dzieci, czyli tak zwane Kindergeld. Warto dowiedzieć się, czy przysługuje nam to świadczenie, gdyż może ono być znacznym ułatwieniem dla rodzin.

praca w opiece w Niemczech

Czy ubezpieczenie NNW to obowiązek?

Chociaż ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków nie jest obowiązkowe, to warto je mieć. Alternatywą dla niego jest Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Ten dokument opiekunka musi posiadać i dobre agencje doskonale o tym wiedzą. Jednak w ramach EKUZ możemy otrzymać jedynie podstawowy zakres pomocy, czyli na przykład wizyty lekarskie lub ambulatoryjne. Oznacza to, że będziemy traktowani jak niemiecki obywatel, który ma darmową opiekę zdrowotną, ale za niektóre zabiegi musi zapłacić. Jeżeli źle się poczujemy i wezwiemy karetkę, poniesiemy koszty transportu medycznego. Jeśli rozboli nas ząb lub potkniemy się na schodach i skręcimy kostkę, za leczenie zapłacimy z własnej kieszeni. Ubezpieczenie NNW chroni nas przed tymi kosztami.

Współpraca z agencją opieki ma swoje plusy – ubezpieczenie dostajemy w pakiecie, razem z darmowym przejazdem w obie strony, zakwaterowaniem i wyżywieniem. Nie musimy martwić się o formalności, gdyż wszystkim zajmą się przedstawiciele firmy. Odpada także wielogodzinne porównywanie ofert ubezpieczycieli i wybieranie najkorzystniejszej oferty. Agencja dobierze nam taki pakiet, który idealnie odpowiada na potrzeby opiekunek w Niemczech.

Wyjazd do pracy za granicę jest trudną i odpowiedzialną decyzją. Nie chcemy nieprzyjemnych niespodzianek, pragniemy skupić się na obowiązkach. Niestety, nie jesteśmy w stanie przewidzieć i zaplanować wszystkiego. Mogą zdarzyć się sytuacje, w których brak ubezpieczenia odbije się na naszym zdrowiu i portfelu. Warto więc przygotować się wcześniej na każdą ewentualność. Pamiętajmy o tym już podczas podpisywania umowy z agencją – przejrzyjmy jej zapisy, dowiedzmy się, co obejmuje ubezpieczenie NNW. W ten sposób zapewnimy sobie nie tylko comiesięczną wypłatę za pracę, ale także bezpieczeństwo za granicą.