Mogłoby się wydawać, że Polska i Niemcy powinny być krajami zbliżonymi kulturowo – przecież są sąsiadami. W rzeczywistości jednak więcej nas dzieli, niż łączy. Podejmując pracę jako opiekunka w Niemczech, warto o tym pamiętać. Gdy poznamy różnice kulturowe między Polakami a Niemcami, łatwiej nam będzie złapać kontakt z podopiecznym. Na co zwrócić uwagę? Czym niemieckie zwyczaje różnią się od naszych? Odpowiedzi na te pytania znajdziemy w dzisiejszym artykule.

Jakie różnice zauważy opiekunka w Niemczech?

Pierwszą różnicą kulturową, która rzuca się w oczy początkującym opiekunkom, jest ścisłe przestrzeganie zasad. Niemcy są narodem doskonale zorganizowanym, punktualnym, a zasady są dla nich bardzo ważne. Jeśli podejmują jakąś decyzję, trzymają się jej. Nie dają się ponieść emocjom, przez co inni postrzegają ich jako zdystansowanych i chłodnych. Na co dzień starają się oddzielać życie prywatne od zawodowego. Dlatego gdy w ich domu pojawia się opiekunka, mogą być nieufni. Dotyczy to szczególnie osób starszych, które od wielu lat żyją w poukładanym, przewidywalnym świecie. Co w takiej sytuacji może zrobić opiekunka w Niemczech? Przede wszystkim zachować spokój i dać podopiecznemu czas. Senior nie od razu nam zaufa, ale gdy już to się stanie, mamy pewność, że szybko się nie zmieni.

A jak Niemcy postrzegają nas, Polaków? Często uważają nas za niecierpliwych i porywczych. Nie do końca rozumieją nasze emocjonalne reakcje i to, że zmieniamy zdanie. Trudno im pojąć, jak można robić coś „na ostatnią chwilę”. Może więc dojść do wielu nieporozumień. Oczywiście, pracując w niemieckiej opiece, nie musimy zmieniać swojej osobowości. Warto za to być otwartym na drugiego człowieka i gotowym na kompromisy, tak, by móc łatwiej się dogadać.

Pierwsze wrażenie jest bardzo istotne – zwłaszcza w tak specyficznym zawodzie, jak opieka w Niemczech. Dlatego dołóżmy wszelkich starań, by już od progu zaprezentować się jak najlepiej. Pamiętajmy, że nasi zachodni sąsiedzi przykładają dużą wagę do formalności. Podczas przywitania powinniśmy więc użyć formy grzecznościowej Pan/Pani i nie przechodzić na „ty”, dopóki podopieczny nie wyrazi na to zgody. Uściśnijmy rozmówcy rękę i popatrzmy mu w oczy. Starajmy się nie odwracać wzroku, gdyż dla Niemców jest to równoznaczne z brakiem szczerości. Uścisk dłoni powinien być zdecydowany; nie za mocny, ale i przede wszystkim nie za lekki. Wątły uścisk (według Niemców) oznacza słaby charakter, a ta cecha nie jest pożądana.

opiekunka w Niemczech

Kultura niemiecka: o czym pamiętać w pracy

Jak już wspominaliśmy, Niemcy są narodem punktualnym – i tej samej cechy wymagają od innych. Nie funkcjonuje tutaj znane w naszym kraju „dopuszczalne spóźnienie”. Jeżeli umawiamy się na konkretną godzinę, to należy jej dotrzymać. Dla naszych zachodnich sąsiadów jest to oznaka dobrego wychowania i szacunku dla drugiej osoby. Senior chce o 15:00 wybrać się na spacer? Bądźmy gotowi już kilka minut wcześniej albo na czas, ale nie każmy osobie starszej czekać. Oczywiście wszyscy jesteśmy ludźmi i wiemy, że różne rzeczy mogą się wydarzyć. Jednak spóźnienie bez wyraźnej przyczyny raczej nie będzie mile widziane. Warto też być świadomym, że niemieccy seniorzy lubią mieć zorganizowany dzień. Chcą wiedzieć, co się wydarzy, ponieważ to daje im poczucie bezpieczeństwa. Na początku pracy w niemieckiej opiece zapytajmy więc, jak dotychczas wyglądał plan dnia podopiecznego. Starajmy się nie wprowadzać w nim żadnych zmian, przynajmniej na początku. Kiedy już senior oswoi się z nami, możemy zaproponować jakieś modyfikacje.

Niemcy są narodem, który bardzo ceni sobie samodzielność. Czują się najlepiej, gdy sami radzą sobie z codziennymi wyzwaniami. Dlatego sytuacja, gdy opiekunka w Niemczech zaczyna pracę u seniora, jest dla tego ostatniego trudna do przyjęcia. Często podopieczni nie mogą pogodzić się z myślą, że ktoś będzie ich wyręczał. Jeżeli więc osoba starsza będzie dla nas niemiła, nie bierzmy tego do siebie. Starajmy się raczej angażować w pracę i jak najdokładniej wykonywać swoje obowiązki. Nie wyręczajmy też seniora we wszystkim. Jeśli jest choć drobna rzecz, którą ten może zrobić sam, pozwólmy mu na to. Dajmy mu odczuć, że traktujemy poważnie swoją pracę, a jednocześnie – że on jest dla nas równorzędnym partnerem. Dokładnie rozdzielmy też nasze życie zawodowe od prywatnego. Podczas mycia podopiecznego czy szykowania mu kolacji nie opowiadajmy o swoich rodzinnych problemach.

tradycje niemieckie

Nauka niemieckiego, czyli klucz do poznania kultury

Jak szybko znaleźć wspólny język z osobą starszą? Posiłkując się… właśnie językiem. Jadąc do pracy w opiece, nauczmy się chociaż podstaw niemieckiego. Skupmy się głównie na słówkach i zwrotach, które przydadzą nam się w pracy. Będzie to słownictwo dotyczące codziennych czynności, a także proste terminy medyczne oraz nazwy i symptomy chorób wieku podeszłego. To jednak tylko połowa sukcesu. Pozostaje jeszcze kwestia, która spędza sen z powiek wielu osobom, czyli bariera językowa. Niejedna opiekunka w Niemczech zmaga się ze stresem wynikającym z mówienia w obcym języku. Można sobie z tym łatwo poradzić, ale konieczne będzie wykonanie pierwszego kroku i rozpoczęcie rozmowy. Śmiało możemy powiedzieć podopiecznemu, że dopiero się uczymy i poprosić go o pomoc. Pokazujmy przedmioty, których nazw nie znamy i prośmy o ich nazwanie, a następnie powtarzajmy nowe słówka. Warto też rysować na kartce czy korzystać z obrazków w książkach.

A kiedy już opanujemy podstawy niemieckiego, mówmy i słuchajmy jak najwięcej. Prośmy seniora, aby opowiadał nam o wyniesionych z domu zwyczajach i tradycjach, a nawet o przesądach. Możemy odwdzięczyć się tym samym i poopowiadać o tym, jak dany zwyczaj wygląda w Polsce. W ten sposób dokładnie poznamy różnice kulturowe między Polską a Niemcami. Warto również bacznie obserwować osobę starszą i sprawdzać, jakie elementy tradycji czy kultury są dla niej najważniejsze. I przede wszystkim okazujmy szacunek do wszystkiego, co senior wyznaje i czego przestrzega.

Wymienione w tekście różnice kulturowe to oczywiście nie wszystkie, jakie aktualnie może spotkać na zleceniu opiekunka w Niemczech. Jeśli jednak nawet coś nas zaskoczy, nie zniechęcajmy się. Pamiętajmy, że pracujemy z drugim człowiekiem, który po prostu wychował się w innej kulturze, niż my. A jeśli zaakceptujemy początkową nieufność i powściągliwość seniora oraz przyjęte zwyczaje, może się okazać, że zyskamy jego zaufanie i przyjaźń na lata.