To, jak docelowo będzie wyglądała nasza opieka nad seniorem, w dużej mierze zależy od stopnia jego sprawności. Inaczej bowiem trzeba zająć się osobą leżącą, a w inny sposób częściowo czy w pełni sprawną. Warto zadbać o to, by otoczenie osoby starszej i jej codzienność były dla niej przyjazne. Jak to zrobić? Być może konieczne będzie wprowadzenie kilku zmian. Sprawdźmy, co opiekunka pracująca w Niemczech może zrobić dla swojego podopiecznego.

Opieka nad seniorem w pełni sprawnym

Praca z samodzielną osobą nie oznacza, że nic nie będziemy musieli przy niej robić. Nawet senior ogólnie sprawny może potrzebować pomocy przy niektórych czynnościach. Należą do nich chociażby jedzenie, ubieranie się czy mycie. Wsparcie opiekunki jest ważne, ale pamiętajmy: zawsze pomagajmy podopiecznemu, a nigdy go nie wyręczajmy. Opieka nad seniorem w domu powinna polegać głównie na asystowaniu. W ten sposób nie tylko dłużej zachowa on sprawność, ale przede wszystkim lepiej będzie myślał o sobie. Przecież każdy z nas chce jak najdłużej czuć, że ma wpływ na swoją codzienność. To podnosi poczucie własnej wartości i poprawia nastrój. Jeżeli więc nasz senior może samodzielnie przygotować sobie kanapki albo umyć gąbką niektóre części ciała, pozwólmy mu na to. Ma to znaczenie zwłaszcza przy higienie intymnej, która dla wielu podopiecznych jest sprawą dość krępującą. Nie strofujmy i nie poganiajmy osoby starszej – dajmy jej czas, którego potrzebuje.

Jakie kwestie są kluczowe w opiece nad sprawnym seniorem? Po pierwsze – dbanie o jego stan zdrowia. Podstawą jest pamiętanie i przypominanie podopiecznemu o zażywaniu leków. Zapisujmy też terminy wizyt i kontroli lekarskich, a także dni, w których przychodzi pielęgniarka. Dobrym pomysłem jest prowadzenie dzienniczka samopoczucia seniora. Wpisujmy tam wyniki pomiarów ciśnienia, pory podawania leków i notujmy wszystko, co nas zaniepokoi. Jeśli mamy wrażenie, że podopieczny nie czuje się najlepiej, zapytajmy, czy coś mu nie dolega. W razie potrzeby jak najszybciej skontaktujmy się z lekarzem. Na co dzień starajmy się, żeby osoba starsza jadła zdrowo i różnorodnie, była aktywna wedle swoich możliwości i ćwiczyła umysł. Pomogą w tym:

  • ustalone przez specjalistę codzienne menu, bogate w składniki mineralne i witaminy,
  • wspólne rozwiązywanie krzyżówek, rebusów, czytanie książek, wspominanie dawnych czasów,
  • regularna aktywność fizyczna, ćwiczenia gimnastyczne, spacery na świeżym powietrzu.
opiekunka osoby starszej

Obowiązki opiekunki osoby nie całkiem sprawnej

Opieka nad seniorem, który nie ma pełnej sprawności fizycznej lub umysłowej, to wyzwanie. Zaczyna się ono zwykle od wprowadzenia zmian w otoczeniu podopiecznego. Jako opiekunka osoby starszej pracująca w Niemczech na wiele z nich nie masz wpływu. Warto jednak porozmawiać z pracodawcą i przekonać go, że pewne modyfikacje byłyby dla Ciebie i seniora dużym ułatwieniem. Oczywiście wszystko zależy od stopnia niesprawności osoby starszej. Jeżeli może ona wykonywać większość czynności, a potrzebuje wsparcia tylko przy kilku, być może nie trzeba będzie wprowadzać dużych zmian. Jednak w przypadku, gdy mamy pod opieką osobę jeżdżącą na wózku inwalidzkim czy poruszającą się o kulach, te modyfikacje są konieczne. Upewnijmy się wtedy, że mieszkanie jest przystosowane do potrzeb podopiecznego.

Szczególną uwagę zwróćmy na łazienkę, w której pełno jest śliskich i gładkich powierzchni. Przydadzą się tutaj specjalne uchwyty i barierki: ułatwią one seniorowi korzystanie z urządzeń sanitarnych. Niezbędne będą też maty antypoślizgowe na podłodze, w wannie i pod prysznicem. Dobrym pomysłem jest inwestycja w krzesło prysznicowe i toaletowe oraz ławeczkę na wannę, ale ten wydatek trzeba skonsultować z rodziną.

Reszta domu również powinna być przystosowana do potrzeb nie w pełni sprawnego seniora. Trzeba zorganizować przestrzeń tak, aby osoba na wózku czy mająca problem z poruszaniem się miała wystarczająco dużo miejsca. Usuńmy z podłogi przesuwające się chodniki, zwijające się dywany czy rzeczy, o które podopieczny mógłby się potknąć. Zabezpieczmy ostre kanty mebli i wystające klamki. Senior ma w mieszkaniu balkon lub taras? Dołóżmy wszelkich starań, żeby mógł z niego korzystać. Rozwiązaniem może być obniżenie progu, zrobienie podjazdu, instalacja oświetlenia. Dobrym pomysłem jest postawienie tam fotela, sofy i kilku doniczek z kwiatami – ożywią przestrzeń i umilą relaks.

I tak samo, jak w poprzednim punkcie: nie wyręczajmy seniora, a jedynie mu pomagajmy. Jeżeli jest w stanie poradzić sobie z czymś sam, niech to robi. W ten sposób dłużej zachowa sprawność.

opieka nad leżącym seniorem

Codzienna opieka nad seniorem leżącym

Zakres obowiązków opiekunki osoby starszej leżącej jest zdecydowanie najszerszy. Dbanie o zdrowie seniora, wykonywanie codziennych czynności, wyręczanie seniora i asystowanie mu to nie wszystko. Opiekunka w Niemczech ma jeszcze za zadanie zapewnić osobie starszej przyjazne otoczenie. Mogłoby się wydawać, że to nic trudnego – podopieczny leży przecież cały czas w łóżku. Nie jest to jednak proste. Zacznijmy właśnie od łóżka seniora. Osoba, która przez większość dnia go nie opuszcza, może nabawić się odleżyn. Aby tego uniknąć, należy co 1-2 godziny pomóc osobie starszej zmienić pozycję. Niezbędna jest też specjalna profilaktyka odleżyn. Warto też zapytać rodzinę podopiecznego, czy mają możliwość zainwestowania w specjalny materac i łóżko z regulacją wysokości.

Chora osoba powinna mieć też oddzielny pokój – i zapewne go posiada. Porozmawiajmy z nią i dowiedzmy się, czy ma w nim wszystko, czego potrzebuje. Seniorzy zwykle chcą patrzeć na zdjęcia, pamiątki z młodości, laurki od wnuków. Jeżeli jest taka możliwość, niech w pokoju podopiecznego znajdzie się telewizor lub radio. Dobrym pomysłem są zasłony zaciemniające, które pozwolą seniorowi na drzemkę nawet w ciągu dnia.

Każdy z nas jest inny, zatem i starość może wyglądać różnie. Pamiętajmy o tym, jadąc do pracy w niemieckiej opiece https://www.senioport.pl/oferty-pracy-opieka. Niezależnie od tego, w jakim stanie zdrowia i sprawności jest senior, naszym zadaniem jest ułatwić mu codzienne życie. Pozytywne nastawienie i uśmiech z pewnością pomogą nam przezwyciężyć napotkane po drodze trudności.