Wciąż pokutuje przekonanie, że opieka w Niemczech to zawód, w którym można pracować jedynie dorywczo. Wbrew pozorom, i w tej branży dostępne jest zatrudnienie pełnowymiarowe. Co trzeba zrobić, żeby pracować w niemieckiej opiece „na etacie?” Jak powinno wyglądać takie zatrudnienie? Czy praca na niemieckich warunkach to zawsze dobry pomysł? Przyjrzyjmy się bliżej temu zagadnieniu.

Opieka w Niemczech na etacie: czy to się opłaca?

Każda opiekunka, która pracuje za naszą zachodnią granicą, w pewnym sensie pracuje na warunkach niemieckich. Musi bowiem przestrzegać zarówno polskiego, jak i niemieckiego prawa pracy. Istnieje jednak odgórnie ustalony sposób zatrudniania opiekunek na warunkach niemieckich, a opcji jest kilka. Można założyć własną, jednoosobową działalność gospodarczą w Niemczech. Innym rozwiązaniem jest podpisanie umowy z agencją zarejestrowaną w Polsce. Wtedy to pracodawca odprowadza składki do ubezpieczyciela, którym często jest podmiot niemiecki. Niektórzy opiekunowie podpisują umowy z firmą zarejestrowaną w Niemczech albo bezpośrednio z rodziną podopiecznego. Niezależnie od wybranego sposobu zatrudnienia, opieka w Niemczech zawsze wiąże się z atrakcyjnym wynagrodzeniem. To, jaką stawkę wynegocjuje, zależy od wielu czynników, a najistotniejszymi są doświadczenie pracownika oraz możliwości pracodawcy. Ważne jest dopilnowanie, aby w umowie – niezależnie od jej rodzaju – wypisane były wszystkie ustalenia oraz obowiązki opiekunki.

praca w opiece w Niemczech

Różne rodzaje pracy w niemieckiej opiece

Jakie możliwości zatrudnienia ma opiekunka, która chce pracować na niemieckich warunkach? Pierwsza z nich to podpisanie Arbeitsvertrag, czyli umowy o pracę na cały etat. Dzięki niej opiekunka zajmująca się osobami starszymi ma zapewnione pełne ubezpieczenie, a także prawa pracownicze. Według tej umowy pracownika obowiązuje 38,5-godzinny tydzień pracy, a w ciągu dnia ma on dwie przerwy. Pierwsza, 15-minutowa, jest wliczana do czasu pracy, natomiast druga, 45-minutowa – nie. Zgodnie z obowiązującym w Niemczech prawem taką umowę mogą zawrzeć jedynie te osoby, które z zawodu są opiekunami osób niepełnosprawnych i starszych (Altenpflegerin). Pozostałe opiekunki mogą zawrzeć umowę jako pomoc domowa dla seniora, czyli Haushaltshilfe.

Inną opcją jest umowa MidiJob, czyli odpowiednik naszej, polskiej pracy na część etatu. Pracodawca ma za zadanie odprowadzać tylko składki na ubezpieczenie społeczne. Można się też zdecydować na opcjonalne opłacanie składek emerytalnych. Plusem jest fakt, że składki te są niższe niż standardowe. Opiekunka, która je opłaca, traktowana jest tak samo, jak osoby płacące pełne składki.

Ostatnie rozwiązanie to MiniJob, zwany również małym etatem. Niestety, pozwala on zarobić tylko do 450 euro miesięcznie. Dlatego na taką formę pracy w opiece w Niemczech decydują się osoby, które chcą w wolnej chwili podreperować budżet. Z możliwości MiniJob korzystają też opiekunowie, którzy z różnych powodów nie mogą pracować w pełnym wymiarze. Przy tego typu umowie pracodawca odprowadza jedynie składkę emerytalną w wysokości 5% dochodu. Nie jest wymagane ubezpieczenie zdrowotne, pielęgnacyjne czy na wypadek bezrobocia. Opiekunka zatrudniona na umowie MiniJob ma prawo do urlopu, wynagrodzenia chorobowego i ubezpieczenia wypadkowego. Istotne jest, że taką umowę można podpisać zarówno z domem opieki, jak i z prywatnymi osobami szukającymi opiekunek nad osobami starszymi. Dla rodzin podopiecznych jest to doskonałe rozwiązanie, gdyż płacą niewielkie podatki, a dodatkowo mogą korzystać z ulg.

opiekunka nad osobami starszymi

Jakie plusy ma opieka w Niemczech na takich warunkach?

Nawet jeśli podpiszemy umowę z polskim pośrednikiem, możemy pracować na zasadach panujących w Niemczech. Takie rozwiązanie jest dla nas komfortowe, gdyż nie musimy martwić się formalnościami. Wszystkie załatwia za nas firma opiekuńcza. Mamy również zapewnione ubezpieczenie chorobowe i emerytalne, a składki odprowadzane są do Niemiec. Dzięki temu mamy prawo do korzystania z darmowej opieki zdrowotnej w Niemczech. Po przepracowaniu określonego czasu (5 pełnych lat składkowych) możemy również uzyskać niemiecką emeryturę. Jednak przed podpisaniem umowy warto sprawdzić, czy dana firma jest warta zaufania. Pamiętajmy, że na SenioPort znajdziemy legalnie działające, polecane agencje pracy dla opiekunek osób starszych w Niemczech.

Jeżeli opiekunka posiada zameldowanie za naszą zachodnią granicą, może postarać się o rejestrację działalności gospodarczej (Gewerbe). Warto przy tym pamiętać, że w takim przypadku trzeba samemu zadbać o formalności i rozliczenia. Zaletą jest fakt, że samodzielnie możemy zdecydować, z kim i na jakich warunkach będziemy współpracować.

Legalna praca w niemieckiej opiece daje sporo możliwości. Kilka rodzajów umów sprawia, że każda opiekunka znajdzie taki typ zatrudnienia, jaki najbardziej jej w danym momencie odpowiada. Nie warto więc próbować pracy na czarno, która tylko pozornie jest korzystniejszym rozwiązaniem. Może i zarobimy więcej, ale przy tym ryzykujemy wysokie kary finansowe. Gdy wybierzemy legalne zatrudnienie, będziemy mogli pracować spokojnie i mieć pewność, że nie spotkają nas w tym zakresie żadne nieprzyjemności.