Opieka nad osobami starszymi może być dobrym sposobem na zarobienie pieniędzy, nawet, jeśli nie mamy w tej branży doświadczenia. Wystarczy znaleźć odpowiednie ogłoszenie – a wbrew pozorom jest ich sporo. Jakie oferty pracy w niemieckiej opiece sprawdzą się na pierwszy wyjazd zarobkowy? Dowiemy się tego już za chwilę.

Doświadczenie opiekunki w Niemczech

Wiele agencji i firm oferujących opiekunom pracę za granicą wymaga posiadania doświadczenia. Osoby poczatkujące, które siłą rzeczy takim doświadczeniem nie mogą się pochwalić, mają zatem sporo wątpliwości. Czy poradzimy sobie na szteli? Jakich wymagań należy się spodziewać? Okazuje się, że doświadczenie w branży opiekuńczej to nie tylko zajmowanie się obcym seniorem w Niemczech. Agencje biorą też pod uwagę szereg innych, podobnych do opieki prac. Jeżeli więc na przykład opiekowaliśmy się bliską osobą – starszą lub chorą – mamy większe szanse na otrzymanie zlecenia. Liczy się również wolontariat odbywany w ośrodkach dla seniorów, gdzie opieka nad osobami starszymi jest codziennością. Niemieccy pracodawcy często zatrudniają też osoby z wykształceniem medycznym: pielęgniarzy, ratowników medycznych, fizjoterapeutów.

Szczególnie cenne jest doświadczenie w opiece nad członkiem rodziny. Jeżeli przez pewien czas zajmowaliśmy się ciężko chorym rodzicem lub dziadkiem, wiemy, na co się przygotować. Dodatkowo znamy specyfikę chorób takich jak demencja, Parkinson albo Alzheimer. Nie musi to być jednak tak ciężkie schorzenie. Być może nasz bliski cierpiał na cukrzycę i wiemy, jak postępować w takich przypadkach? Albo pilnowaliśmy, by regularnie brał leki na serce, dbaliśmy o jego dietę, odżywianie, pomagaliśmy w myciu głowy? Każde takie doświadczenie przybliża nas do otrzymania pracy w opiece. Mamy bowiem świadomość, z czym wiąże się ten zawód. Tak samo jest w przypadku wcześniejszej pracy w szpitalu czy domu opieki. Oczywiście tego typu zajęcie różni się od opieki nad osobą starszą w prywatnym domu. Za granicą będziemy musieli zajmować się jednym (czasem dwoma) podopiecznymi. W placówce uwagę trzeba podzielić na większą liczbę podopiecznych.

praca w opiece w Niemczech

Opieka nad osobami starszymi w Niemczech: jak się przygotować?

Jeśli chcemy niedługo wyjechać do pracy w niemieckiej opiece, dobrze jest się do niej odpowiednio przygotować. Doświadczenie to nie wszystko; przed podjęciem zatrudnienia trzeba wykazać się pewnymi umiejętnościami. Przydadzą się nam:

  • Branżowe kursy opiekuńcze – wiele agencji ma je w swojej ofercie. Proponują one swoim pracownikom teoretyczne lub praktyczne zajęcia na temat opieki nad seniorem. Dzięki nim mamy szansę bliżej poznać specyfikę pracy opiekunki w Niemczech.
  • Internetowe szkolenia – ich plusem jest fakt, że można z nich korzystać o dowolnej porze i w dowolnym miejscu. Kiedy tylko mamy chwilę czasu, możemy włączyć kolejną lekcję i dokształcać się z myślą o przyszłej pracy. W Internecie znajdziemy sporą liczbę szkoleń w formie filmów-instruktaży dla opiekunek. Dowiemy się z nich, jak zajmować się osobą przewlekle chorą i jak wygląda zawód opiekuna „od kuchni”.
  • J. niemiecki dla opiekunek – jest to bardzo ważna kwestia w pracy za zachodnią granicą. Umiejętność mówienia po niemiecku czasami jest istotniejsza, niż posiadanie doświadczenia. Dlaczego? Znajomość języka to podstawa – bez niej trudno nam będzie w ogóle znaleźć pracę w niemieckiej opiece. Zdarzają się co prawda prywatne ogłoszenia, które zapewniają, że nie jest ona konieczna. Warto jednak uważać. Tego typu oferty nierzadko pochodzą od oszustów i nieuczciwych pracodawców. Jeżeli więc chcemy legalnie i bezpiecznie pracować w niemieckiej opiece, dobrze jest odświeżyć znajomość języka. Możemy korzystać z oferty bezpłatnych lekcji organizowanych przez firmy opiekuńcze albo uczyć się samodzielnie.
opiekunka osób starszych

Jak początkująca opiekunka osób starszych szuka zlecenia

Pamiętajmy, że każda oferta pracy w opiece w Niemczech może być inna. Dlatego, gdy szukamy zlecenia, dokładnie czytajmy wszystkie opisy. Jeśli współpracujemy z dobrą agencją, nie musimy się martwić. Renomowane firmy opisują swoje ogłoszenia tak precyzyjnie, jak to tylko możliwe. Zamieszczają także informację, czy dana oferta jest przeznaczona dla osób początkujących, czy dla tych z większym doświadczeniem. Warto na to zwracać uwagę – zwłaszcza jeśli to nasza pierwsza sztela za granicą. Jeżeli więc nie jesteśmy pewni, czy opieka nad osobami starszymi to praca dla nas, dobrze jest szukać ofert dla początkujących. Zwróćmy też uwagę na czas trwania zlecenia. Na „start” lepszym wyborem są krótsze sztele. W ten sposób łatwiej nam będzie przyzwyczaić się do nowych obowiązków.

Niestety, często trzeba liczyć się z tym, że na zleceniach dla początkujących wynagrodzenie może być nieco niższe. Jednak pamiętajmy: te sztele są łatwiejsze. Podopieczni są zwykle mobilnymi osobami, ich stan zdrowia jest bardzo dobry. Zdarzają się osoby cierpiące na choroby przewlekłe, ale zwykle są to początkowe stadia schorzeń. Naszym głównym zadaniem będzie dotrzymywanie towarzystwa seniorowi, i pomoc w wykonywaniu obowiązków domowych. A później, po pozytywnym zakończeniu zlecenia – mamy już doświadczenie w opiece.

Pierwsza praca opiekunki w Niemczech często wiąże się z obawami i wątpliwościami. Aby nieco je zmniejszyć, porozmawiajmy o nich z rekruterem. Szczery dialog z pewnością pomoże nam znaleźć zlecenie, na którym poczujemy się komfortowo.