Wakacje to czasem jedyny moment, w którym możemy podreperować domowy budżet. Gdy nadchodzi lato, wiele osób zaczyna przeglądać oferty pracy w niemieckiej opiece. Wysokie zarobki i atrakcyjne warunki zatrudnienia kuszą kandydatów – i nic w tym dziwnego. Warto jednak przed wyjazdem sprawdzić, czy dane ogłoszenie jest uczciwe i warte uwagi. Niestety, wciąż jeszcze na rynku działają oszuści, dla których wakacyjne zainteresowanie opieką w Niemczech to „żyła złota”. Jak zatem sprawdzać wiarygodność ofert pracy? Oto kilka zasad, o których każda opiekunka w Niemczech powinna pamiętać.

Czy firma posiada wpis w Krajowym Rejestrze Agencji Zatrudnienia?

To pierwsze pytanie, na które powinna sobie odpowiedzieć przyszła opiekunka w Niemczech. Dobrze jest jednak wiedzieć, że nie każda agencja, która oferuje pracę w niemieckiej opiece, musi taki wpis posiadać. Ten obowiązek leży jedynie po stronie pośredników. Są oni niejako łącznikami między opiekunką a rodziną seniora, a ich rola kończy się, gdy znajdą idealne rozwiązanie dla obu stron. Pośrednik nie ma obowiązku kontaktowania się na bieżąco z opiekunką czy rodziną podopiecznego. Wiele agencji jednak robi to z własnej woli, gdyż świadczy to o wysokim poziomie ich usług. Opiekunki również czują się pewniej i chętniej współpracują z agencją, która w razie problemów im pomoże. Dodatkowo mogą wprowadzać własne ustalenia dotyczące współpracy, oczywiście w porozumieniu z rodziną oraz z agencją. Daje to większą elastyczność, niż w przypadku współpracy z bezpośrednim pracodawcą.

Jeśli w ogłoszeniu, które znaleźliśmy w Internecie, nie ma żadnej informacji o numerze KRAZ, może to oznaczać, że mamy do czynienia z bezpośrednim pracodawcą. Jest to całkiem dobre rozwiązanie dla osób poszukujących pracy wakacyjnej w Niemczech. Tego typu organizacje dobrze orientują się w warunkach wykonywania pracy oraz jej szczegółach. Zwykle jednak mają do dyspozycji mniej ofert, niż agencje pośredniczące. Ich struktura jest rozbudowana, a pracownicy cały czas nadzorują przebieg kontraktów z opiekunkami. Dodatkowo oferują wsparcie pracującym dla nich opiekunkom, rozwiązują bieżące sprawy i problemy. Posiadają tak zwane telefony alarmowe, z których opiekunki mogą skorzystać w razie potrzeby.

Niestety, brak numeru KRAZ może też świadczyć o tym, że natknęliśmy się na nieuczciwego pracodawcę. Jeżeli w ogłoszeniu nie ma tego numeru, a dana organizacja nie posiada strony internetowej ani fizycznej siedziby, lepiej nie podejmować współpracy.

opieka w Niemczech

Finanse, podatki i premie a wakacyjna praca w opiece

Decydując się na pracę w niemieckiej opiece podczas wakacji, warto zapoznać się z podstawowymi kwestiami dotyczącymi podatków. Dlaczego? Wielu pracodawców i agencji zamieszcza w swoich ogłoszeniach kwoty, które fizycznie trafią na nasze konto. Wysokie sumy oznaczają, że być może będziemy musieli sami dbać o nasze roczne rozliczenia. Na szczęście coraz więcej jest na rynku firm, które pomagają opiekunkom w tej kwestii. Otrzymując umowę zlecenie i rozliczając podatki oraz składki ubezpieczeniowe w Polsce, dostaniemy na koniec roku druk PIT-11. To oznacza, że rozliczenie podatkowe wykona za nas polski Urząd Skarbowy. Trzeba się tylko upewnić, że nie mamy żadnych odliczeń i nie potrzebujemy składać żadnych dodatkowych formularzy. Jeżeli natomiast pracujemy jako opiekunka w Niemczech na tamtejszych warunkach (Gewerbe, mini job, midi job albo niemiecka umowa o pracę), konieczne będzie złożenie dodatkowego PIT-ZG. Za granicą natomiast rozliczamy się z Finanzamt.

Pozostaje jeszcze kwestia premii wakacyjnych. W okresie letnim zwiększa się ilość ofert pracy proponujących bonusy za pracę właśnie podczas wakacji. Letnie miesiące to, obok Bożego Narodzenia i Wielkanocy, czas zwiększonego zapotrzebowania na opiekunów seniorów. Wtedy bowiem stałe opiekunki pracujące w Niemczech zjeżdżają do Polski, odwiedzają rodziny lub wyjeżdżają na zasłużony urlop. A przecież podopieczni nie mogą pozostać bez opieki. Rodziny osób starszych szukają więc kogoś, kto jednorazowo, przez kilka dni lub tygodni zająłby się ich bliskim. Czasu jest mało, wymagania niekiedy wysokie – takie realia utrudniają znalezienie idealnej opiekunki. Dlatego agencje i niemieccy pracodawcy oferują kandydatom dodatkowe pieniądze. Warunkiem jest przepracowanie konkretnej liczby dni lub kontynuowanie pracy po wakacjach. Za letnią pracę w opiece w Niemczech można otrzymać (oczywiście oprócz podstawy wynagrodzenia) kilkaset euro premii. Jest to więc idealna wakacyjna praca dla studentów, ale nie tylko. Z tej okazji korzystają także nauczyciele, pielęgniarki oraz zawodowe opiekunki seniora.

praca w opiece w Niemczech

Ile opiekunka w Niemczech może zarobić podczas wakacji?

Lato ma jedną wadę – bardzo szybko się kończy. Jeżeli więc możemy przeznaczyć na pracę w opiece jedynie kilka tygodni, warto dobrze przyjrzeć się dostępnym ofertom. Wiele z nich dotyczy określonego czasu zatrudnienia, na przykład 3 lub 5 tygodni. Wybierzmy takie ogłoszenie, które będzie idealnie odpowiadało naszym możliwościom oraz wymaganiom. Pamiętajmy, żeby dokładnie sprawdzić każde ogłoszenie i nie klikać w pierwszą, wręcz idealną ofertę, którą napotkamy w sieci. Zawsze wybierajmy sprawdzone, uczciwe oferty pracy dla opiekunek w Niemczech. Oczywiście jedziemy za granicę po to, żeby zarobić, ale niech wysoka wypłata nie będzie naszą jedyną motywacją. Zadbajmy też o godziwe warunki pracy, o zgodną współpracę z agencją, o zdobycie potrzebnych informacji na temat seniora. Dopilnowanie takich, z pozoru mniej istotnych, szczegółów, pozwoli nam cieszyć się najlepszą możliwą pracą. A ile dokładnie jesteśmy w stanie zarobić jako opiekunka w Niemczech?

Zarobki w niemieckiej opiece są atrakcyjne, ale ich ostateczna wysokość zależy od wielu czynników. Najważniejsze z nich to doświadczenie kandydata oraz stopień znajomości języka niemieckiego. Zwykle możemy liczyć na wynagrodzenie w przedziale 1500-2000 euro netto miesięcznie. Oczywiście zdarzają się oferty z wyższą wypłatą, ale dotyczą one zazwyczaj trudniejszych szteli lub wypłaty za okres dłuższy niż 4 tygodnie. Czy zatem warto podejmować taką pracę w wakacje? Oczywiście. Da nam ona nie tylko zarobek, ale i satysfakcję z pomocy drugiemu człowiekowi.