Czy opieka w Niemczech to dobry sposób na zarobek? Takie pytanie zadaje sobie wiele osób, które dopiero myślą o zatrudnieniu za granicą. Mogłoby się wydawać, że setki opiekunek, które regularnie wyjeżdżają do pracy, mówią same za siebie. Jednak mimo wszystko przed pierwszą podróżą zarobkową do Niemiec warto przeanalizować jej zalety i wady. One pomogą nam podjąć decyzję o wzięciu na siebie tak odpowiedzialnego zadania, jak praca w opiece w Niemczech.

Opieka w Niemczech to praca przyszłości

Dlaczego opieka osób starszych w Niemczech jest tak popularnym zawodem? Przede wszystkim ze względu na atrakcyjne wynagrodzenie. U naszych zachodnich sąsiadów opiekunka może zarobić nawet 3 razy więcej pieniędzy, niż w Polsce. Oczywiście wysokość wypłaty jest uzależniona od konkretnego zlecenia. W oczy rzuca się też duża liczba ofert pracy. Trend wzrostowy widać już od kilkunastu lat, a nic nie wskazuje na to, by w najbliższym czasie uległ on zmianom. Dlatego jeśli chcemy przekwalifikować się na opiekuna seniora, możemy to zrobić bez stresu. Nie musimy się obawiać, że za kilka lat zabraknie pracy w tym zawodzie. Opiekunki pracujące w Niemczech mogą wyjechać nawet od zaraz – wystarczy znaleźć odpowiednie ogłoszenie. To doskonała opcja szybkiego zarobku, w sytuacji, kiedy potrzebujemy nagłego zastrzyku większej gotówki. Niezależnie od długości zlecenia mamy też wsparcie ze strony firmy opiekuńczej. Ona gwarantuje nam też, że podejmowana przez nas praca w opiece w Niemczech jest legalna.

Gdy wyjeżdżamy za granicę ze sprawdzoną agencją, mamy zapewnione zakwaterowanie w domu lub mieszkaniu podopiecznego. Zawsze możemy liczyć na własny pokój i dostęp do pomieszczeń użytkowych, a niekiedy na własną łazienkę, której nie musimy z nikim dzielić. Wszystko zależy od warunków, w jakich mieszka senior. W tym miejscu warto wrócić jeszcze na chwilę do różnorodności ofert pracy. Jest to duża wygoda, gdyż każda opiekunka w Niemczech może wybrać sztelę według własnych preferencji. Jeżeli dopiero zaczynamy pracę w branży, zdecydujmy się na lżejsze zlecenie. Trudniejsza praca z osobami ciężko chorymi najczęściej jest wykonywana przez doświadczone opiekunki.

opieka osób starszych w Niemczech

Satysfakcja i radość z pracy opiekunki

Pracując w niemieckiej opiece, pomagamy osobie potrzebującej w codziennym życiu. Zapewniamy jej nie tylko towarzystwo, ale i wsparcie w zwykłych czynnościach. Nasza obecność i pomoc przynoszą ukojenie w objawach chorób czy w nie mniej bolesnej samotności. Opiekunka zyskuje za to poczucie spełnienia i radości z wykonanych obowiązków. Najbardziej istotna jest więc empatia i chęć ułatwienia osobie starszej życia. Doświadczenie, chociaż mile widziane, nie jest obligatoryjne. To sprawia, że każdy może spróbować swoich sił w takim zawodzie. Na początku bardzo istotna będzie znajomość języka niemieckiego i pozytywne nastawienie do seniorów. Takie predyspozycje kwalifikują nas do otrzymywania prostszych, choć nadal dobrze płatnych i uczciwych ofert pracy dla opiekunek w Niemczech.

Zawód opiekunki niesie za sobą ogrom satysfakcji. Płynie ona nie tylko z pomocy innym, ale też z samorealizacji. Wyobraźmy sobie kobietę, która dopiero co przeszła na emeryturę, ale czuje, że jest w stanie jeszcze pracować. Nigdy dotąd nie przebywała na dłużej za granicą, a w tym momencie pracuje, komunikując się po niemiecku i dostaje za to wysokie wynagrodzenie. Łatwo się domyślić, jak bardzo dumna jest z tego, co osiągnęła.

opiekunka w Niemczech

Praca w opiece w Niemczech i jej wady

Jednym z często wymienianych przez opiekunki „minusów” pracy w branży jest konieczność mówienia po niemiecku. To naturalne – dużo łatwiej jest porozumiewać się w rodzimym języku, zwłaszcza w trudniejszych sytuacjach opiekuńczych. Niektórzy kandydaci uważają, że znajomość niemieckiego jest im niepotrzebna. Przecież i bez niej mogą podać podopiecznemu obiad. I chociaż jest to prawda, to w opiece zdarzają się sytuacje, w których rozmowa jest nie tylko oczekiwana, ale i konieczna. Mowa tutaj chociażby o pogorszeniu stanu zdrowia seniora i konieczności wezwania lekarza. Warto więc znać język niemiecki przynajmniej w stopniu komunikatywnym. Będziemy po prostu spokojniejsi.

Inna wada pracy w niemieckiej opiece to konieczność wykonywania obowiązków w dni świąteczne. Osoba starsza potrzebuje nas każdego dnia, niezależnie, czy jest on „pracujący”, czy „wolny od pracy”. Wiele opiekunek decyduje się jednak na wyjazdy w okresie świątecznym, gdyż firmy oferują wtedy dodatkowe premie finansowe. Możemy też tak dobierać oferty pracy, by w dni świąteczne zawsze być z rodziną.

Niektóre sztele obejmują opiekę nad ciężko chorym podopiecznym. Są to trudne zlecenia, wymagające dobrego zdrowia – zarówno fizycznego, jak i psychicznego. Nie każdy jest w stanie podołać takiemu wyzwaniu.

Ostatnim minusem pracy w Niemczech jest rozłąka z rodziną. Większość zleceń kończy się po 2-3 miesiącach, ale zdarza się, że opiekunka zostaje z podopiecznym na dłużej. Przedłużający się pobyt za granicą może być trudny ze względu na odległość od rodziny i przyjaciół. Na szczęście tutaj z pomocą przychodzą komunikatory internetowe.

Jak zatem widać, praca w opiece w Niemczech ma więcej plusów, niż minusów. Owszem – każdy opiekun może przygotować własną, subiektywną listę „za i przeciw” pracy. Jeżeli nie jesteśmy pewni, czy ten zawód jest dla nas, najprościej będzie skontaktować się z wybraną agencją i porozmawiać z konsultantem. Być może już za kilka dni czy tygodni będziemy na swojej pierwszej (i bynajmniej nie ostatniej) szteli?