Praca w niemieckiej opiece cieszy się w naszym kraju dużą popularnością. Na chwilę obecną za zachodnią granicą zatrudnionych jest około 500 tysięcy polskich opiekunek. Skąd tak wielkie zainteresowanie branżą opiekuńczą? Sekret tkwi przede wszystkim w wysokich stawkach. Opiekunka seniora w Niemczech może sporo zarobić. Ile dokładnie? To zależy od kilku czynników, na które nie zawsze mamy wpływ. Sprawdźmy więc, na jak atrakcyjne wynagrodzenie możemy liczyć w naszym przypadku.

Ile zarabia opiekunka osób starszych w Niemczech?

Każda niemiecka rodzina może oferować inną stawkę dla opiekunki. Nie wszyscy bowiem mają na tyle dobre warunki finansowe, by zaproponować najwyższą możliwą wypłatę. Pieniądze przeznaczane na ten cel pochodzą bowiem z różnych źródeł. Jeden pracodawca ma do dyspozycji jedynie własną emeryturę, drugi część swojej wypłaty, a inny posiada tylko środki z pomocy społecznej. Warto jednak podkreślić, że zarobki, które może uzyskać opiekunka seniora, nie należą do niskich. W 2022 roku stawki wahały się od 1200 do 2200 euro netto miesięcznie, obecnie cały czas rosną. Oczywiście wiele zależy od naszych kompetencji i doświadczenia. Duże znaczenie ma znajomość języka niemieckiego. Im lepiej mówimy, tym mamy większą szansę na atrakcyjne wynagrodzenie. Tak samo istotne jest doświadczenie w branży oraz ukończone kursy lub szkolenia. Niektóre rodziny wymagają też posiadania czynnego prawa jazdy.

Na wysokość wynagrodzenia wpływa też czas pracy opiekunki w Niemczech oraz obowiązki, jakie wykonuje. Zwykle jest to 8 do 12 godzin dziennie, tygodniowo uzyskujemy więc około 40 godzin, a miesięcznie 160. Zdarza się, że opiekunka dla seniora musi być do dyspozycji przez całą dobę. Oznacza to, że powinna być w zasięgu wzroku i głosu, gotowa zareagować w razie potrzeby. Nie musi cały czas zajmować się pracami domowymi, pielęgnacyjnymi czy opiekuńczymi. Jej głównym zadaniem jest gotowość do pomocy. W tym czasie może przygotowywać obiad, odpoczywać, zajmować się swoimi sprawami. Szczegóły współpracy warto już na początku ustalać z pracodawcami. To, ile zarabia opiekunka w Niemczech na godzinę, jest bowiem uzależnione od zapisów w umowie. Dowiedzmy się więc, jak rodzina seniora postrzega naszą rolę, ile godzin dziennie będziemy pracować i kiedy możemy liczyć na czas wolny.

opiekunka dla seniora

Opiekunka seniora na wpływ na swoje zarobki

Wysokość zarobków opiekunki w Niemczech zależy również od tego, czy współpracuje ona z agencją, czy może jest zatrudniona bezpośrednio przez rodzinę seniora. Agencje pobierają bowiem prowizję od wynagrodzenia opiekunki. Z tego powodu niektóre osoby decydują się na założenie własnej działalności zarejestrowanej w Niemczech, czyli Gewerbe. Jest to jednak wyzwanie, zwłaszcza dla tych opiekunek, które dopiero zaczynają karierę w branży i niezbyt dobrze znają niemiecki. Jeśli nie posiadamy doświadczenia, trudno nam będzie zorientować się w specyfice pracy i w zawiłościach prawnych. Dlatego dobrym pomysłem jest skorzystanie z pośrednictwa dobrej agencji. Konsultanci pomogą nam w załatwieniu formalności i w organizacji wyjazdu. Dzięki temu będziemy mogli skupić się na obowiązkach, które czekają na nas na miejscu.

Współpracując z agencją wyszukaną na SenioPort, zyskujemy jeszcze więcej. Możemy bowiem w kilka minut założyć własny profil i pokazać siebie z jak najlepszej zawodowo strony. Dając się poznać agencjom, otrzymujemy większą szansę na bezpośredni kontakt. A jeśli z pewnych względów taki tryb szukania pracy nam nie odpowiada? Zawsze możemy skorzystać z bazy sprawdzonych ogłoszeń, która również dostępna jest na portalu. Każda oferta pracy jest wnikliwie sprawdzana pod kątem rzetelności. W ogłoszeniach znajdziemy więc wszystkie potrzebne informacje na temat stanu zdrowia seniora, zakresu naszych obowiązków, warunków współpracy i wysokości wypłaty. To my decydujemy, na którą ofertę pracy w niemieckiej opiece chcemy odpowiedzieć.

ile zarabia opiekunka w Niemczech

Czy opiekunka seniora powinna współpracować z agencją?

To pytanie zadaje sobie wielu kandydatów do pracy w opiece. Mając do wyboru współpracę z firmą opiekuńczą i pracę na własny rachunek, wielu z nich wybiera pierwszą z opcji. Taka decyzja opłaca się zwłaszcza w momencie, kiedy dopiero rozpoczynamy karierę w branży albo nie znamy języka niemieckiego. Nie czujemy się zbyt pewnie w formalnościach i „kruczkach prawnych”? Agencja pomoże nam w organizacji wyjazdu. Kluczem do sukcesu jest świadomy wybór pośrednika. Jeśli decydujemy się na współpracę z firmą, zwróćmy uwagę na jej uczciwość, a także przeczytajmy opinie w Internecie. Sprawdźmy, czy posiada profil w mediach społecznościowych, czy się na nich udziela. Dobrym wyjściem jest również rozmowa z kolegami i koleżankami po fachu. Być może współpracowali już z kilkoma firmami i są w stanie wskazać tę najlepszą dla nas.

Zdarza się, że opiekunowie – skuszeni wizją sporych zarobków – podejmują decyzję o pracy na czarno. Nie muszą płacić prowizji dla agencji, odprowadzać składek i podatków, więc wszystkie pieniądze lądują na ich koncie. Brzmi świetnie? Nie do końca. Bez płacenia składek nie mamy ubezpieczenia; nie możemy też iść za darmo do lekarza w Niemczech. Dodatkowo nie czujemy się bezpiecznie. W każdej chwili ktoś może donieść odpowiednim służbom, że pracujemy nielegalnie. A za takie przewinienie grozi wysoka kara finansowa – i płaci ją zarówno nieuczciwy pracodawca, jak i opiekunka seniora. Praca na czarno jest w Niemczech przestępstwem. Jeżeli więc chcemy spać spokojnie, warto wybrać legalną pracę za pośrednictwem agencji.

Wiemy już, ile może zarobić opiekun (medyczny albo domowy) w Niemczech. Co jednak zrobić, jeśli chcemy postarać się o podwyżkę? Najprostszym sposobem na podniesienie wynagrodzenia będzie inwestycja w siebie. Uczestnictwo w branżowych szkoleniach, kursach językowych czy w wolontariacie pomogą nam podnieść kwalifikacje. A to prosta droga do otrzymywania lepiej płatnych zleceń.