Święta wielkanocne to czas, gdy wielu seniorów – chorych, niesamodzielnych – potrzebuje dodatkowej opieki i towarzystwa. Nikt nie chce spędzać świąt samotnie, dlatego często opiekunki w Niemczech zostają ze swoimi podopiecznymi. Inne natomiast decydują się na wyjazd na same święta i na podreperowanie domowego budżetu. Jeśli chcemy zostać w Niemczech na Wielkanoc, warto poznać tamtejsze tradycje. Przekonajmy się, czy bardzo różnią się od naszych.

Przygotowania do świąt wielkanocnych a praca opiekunki w Niemczech

Niemcy szykują się do Wielkanocy na długo przed świętami. Podobnie jak w Polsce, obchodzi się tutaj Wielki Post, a szczególnie Wielki Tydzień – ostatni przed świętami. Najważniejszą dla Niemców ozdobą jest bukiet wielkanocny. Wykonuje się go z ustawionych w wazonie zielonych gałązek przystrojonych w różnobarwne wydmuszki jajek. W ostatnich latach zyskuje on popularność i u nas. Można w ten sposób udekorować stół, komodę, a także krzew czy drzewko stojące przed domem. Niemcy malują także jajka, tworząc z nich pisanki, które doskonale znamy. Zwyczaj ten jest jednak nieco mniej popularny niż u nas. Warto też wiedzieć, że tradycje wielkanocne w Niemczech nie ograniczają się tylko do dwóch dni świąt. Obchody zaczynają się tutaj wraz z rozpoczęciem drugiej połowy Wielkiego Tygodnia. Zobaczmy, jak one wyglądają.

Wielki Czwartek, czyli Zielony Czwartek

Znany nam Wielki Czwartek w Niemczech nazywa się Zielonym. Nie do końca wiadomo, skąd pochodzi to określenie. Według niektórych jest nawiązaniem do zielonych szat liturgicznych, które tego dnia nosili księża (do XVI wieku). Inni wspominają o pokutnikach, których w czasach średniowiecza zwano „zielonymi”. Dziś w Wielki Czwartek w Niemczech maluje się jajka – właśnie na zielono. Do tego koniecznie w ten dzień trzeba zjeść coś zielonego. Zwykle są to pierwsze wiosenne nowalijki: szczypiorek, szpinak, sałata.

tradycje wielkanocne w Niemczech

Wielki Piątek

Ten dzień jest w Niemczech ustawowo wolnym od pracy. Niektórzy nazywają go Cichym Piątkiem. Wierzący Niemcy odwiedzają wtedy kościoły, przychodząc na odprawiane modlitwy i nabożeństwa. Wspominają śmierć Jezusa i złożenie go do grobu. Elementem świętowania Wielkiego Piątku jest agapa, czyli wspólny, symboliczny posiłek organizowany w salach katechetycznych. Na stole można znaleźć chleb, wodę i wino. Ciekawostką jest fakt, że w Niemczech nie trzeba w ten dzień przestrzegać postu ścisłego.

Wielka Sobota

Podobnie, jak w Polsce, wielkanocna sobota jest dniem wyciszenia. Nie odprawia się wtedy mszy. Co ciekawe, Niemcy nie znają popularnej u nas tradycji święcenia pokarmów. Za to na północy i w centrum kraju wciąż jeszcze kultywuje się zwyczaj rozpalania ognisk przed kościołami katolickimi. To część specjalnego nabożeństwa, którego elementem jest poświęcenie ognia. Księża zapalają od niego świece paschalne do kościoła, a wierni świece wielkanocne, które zanoszą do domu.

Święta wielkanocne opiekunki w Niemczech: najważniejsze tradycje

Niedziela Wielkanocna i Poniedziałek Wielkanocny są w Niemczech okazją do odpoczynku i odwiedzania rodziny oraz przyjaciół. Wiele osób w tym celu wyjeżdża daleko od rodzinnego domu. Seniorzy, którzy nie są w stanie (lub nie chcą) podróżować, zostają w domu. Dlatego opiekunki w Niemczech są przed Wielkanocą tak poszukiwane. Rodziny osób starszych chcą się upewnić, że ich bliscy w tak ważny dzień nie będą sami.

Rano w Niedzielę Wielkanocną tradycyjnie odbywa się msza rezurekcyjna. Następnie rodziny wracają do domów, gdzie wspólnie jedzą wielkanocne śniadanie. Warto tu wspomnieć o zwyczaju stukania się jajkami, który bardzo lubią dzieci. Każda osoba wybiera sobie pisankę i po kolei stuka nią w jajka innych. Ten, którego skorupka najdłużej pozostanie nietknięta, wygrywa.

Wielkanocny stół ugina się pod ciężarem tradycyjnych potraw. Daniem głównym zwykle jest pieczeń z barana, a na deser podaje się babki drożdżowe i serniki. Ciasta często piecze się w formach o kształcie pisanki lub baranka. Jako przekąski na zimno Niemcy bardzo chętnie jedzą wszelkiego rodzaju kiełbasy i wędliny. Oprócz jedzenia na stole stawia się świece wielkanocne, a także zajączka z cukru lub czekolady. Zając i jajko to dla Niemców najważniejsze symbole świąt. Z zajączkiem wiąże się jeszcze jedna tradycja, lubiana przez najmłodszych, gdyż to on właśnie przynosi prezenty. Ukrywa je w domu lub ogrodzie, a dzieci muszą je znaleźć. Często są to pisanki i słodycze, niekiedy drobne upominki.

Wielkanoc w Niemczech

Mniej znane tradycje wielkanocne w Niemczech

Oprócz wymienionych wyżej zwyczajów wielkanocnych w Niemczech można też spotkać bardziej lokalne tradycje.

  • W części landów w Wielkanoc dzieci odwiedzają domy sąsiadów i proszą o słodycze.
  • Nasza Niedziela Palmowa i tradycja święcenia palm jest w Niemczech praktycznie nieznana. Można ją spotkać w Bawarii.
  • Od Wielkiego Piątku do poranka w Niedzielę Wielkanocną w kościołach nie używa się dzwonów i dzwonków. Stąd zwyczaj nazywania tych dni „cichymi”.
  • W wielu niemieckich miastach organizowane są wielkanocne procesje konne. Zobaczymy je między innymi w Saksonii i w Traunstein w Bawarii.
  • Święta Wielkanocne są czasem wyjazdów. Zdarza się, że Niemcy wyjeżdżają nawet na kilka dni, zabierając ze sobą rodzinę.
  • W Niemczech nie ma zwyczaju polewania się wodą w Poniedziałek Wielkanocny.

Święta Wielkanocne w Niemczech i w Polsce nieco się od siebie różnią, ale jest też między nimi wiele podobieństw. Jeśli więc zdecydujemy się na wyjazd do opieki w Niemczech, nie odczujemy aż tak bardzo różnicy kulturowej. Dlaczego by zatem nie podreperować bardziej domowego budżetu? Wiele agencji publikujących oferty pracy na SenioPort proponuje swoim pracownikom atrakcyjne bonusy świąteczne. Opiekunowie i opiekunki w Niemczech, którzy wyjadą na święta, mogą zarobić dodatkowe pieniądze – warto więc się nad tą opcją zastanowić.