Chcesz pracować jako opiekunka w Niemczech i rozglądasz się już za pierwszymi ofertami? Przed przyjęciem jednej z nich warto dowiedzieć się, jak wybrać najlepszą. Dziś sprawdzimy, czy wszystkie agencje opieki obecne w Internecie są wiarygodne. Podpowiemy też, jakimi kryteriami dobrze jest kierować się podczas sprawdzania konkretnych propozycji. Zapraszamy serdecznie do lektury artykułu.

Opiekunka w Niemczech może liczyć na atrakcyjne oferty pracy

Praca w niemieckiej opiece jest coraz częściej wybieranym zawodem. Dla wielu kobiet, a także i mężczyzn, to doskonały sposób na realizację własnych celów zawodowych. Opiekunowie i opiekunki w Niemczech zarabiają więcej, niż w Polsce, a dodatkowo zyskują cenne doświadczenie. Dla wielu z nich jest to szansa na sprawdzenie się w innej niż dotychczas roli i zmierzenie się z nowymi zadaniami. Pobyt w Niemczech umożliwia również naukę „żywego języka”.

W sieci bez problemu można znaleźć liczne oferty pracy dla opiekunek w Niemczech. Niestety, nie każde z nich jest warte uwagi – zdarzają się też ogłoszenia niesprawdzone, fałszywe lub po prostu nielegalne. Dlatego, zanim zdecydujemy się na wyjazd, dobrze jest dokładnie sprawdzić interesujące nas ogłoszenie. Kierujmy się intuicją i rozsądkiem, a zyskamy legalne zatrudnienie i wsparcie profesjonalnej agencji opiekunek.

oferty pracy dla opiekunek w Niemczech

Znajdźmy agencję, która jest godna zaufania

Już na początku poszukiwań warto wiedzieć, że nie każda agencja, która ogłasza się w Internecie, jest uczciwa. Społeczeństwo niemieckie się starzeje, więc zapotrzebowanie na opiekunki seniorów cały czas rośnie. Wykorzystują to nieuczciwi pośrednicy i pracodawcy. W efekcie w sieci można natknąć się na wypowiedzi pracownic, które zostały przez nich oszukane. Skarżą się, że zaproponowano im pracę bez umowy albo bez należnych świadczeń, nie mówiąc już o koniecznych szkoleniach i merytorycznym wsparciu. Zatem pierwszą rzeczą, o jakiej musimy się upewnić, jest legalność i wiarygodność firmy. Dzięki temu nikt nas nie oszuka, nie stracimy naszego cennego czasu i zarobionych pieniędzy. Oprócz tego będziemy mieć zapewnione ubezpieczenie zdrowotne.

Jak sprawdzić, czy można zaufać danej agencji? Najprostszym sposobem jest przekonanie się, czy wpisano ją do Krajowego Rejestru Sądowego (KRS) – powinna mieć nadany specjalny numer. Wklejając go na stronie https://ekrs.ms.gov.pl szybko sprawdzimy, czy firma działa legalnie. Warto też zajrzeć na stronę internetową agencji. Jeśli jest czytelna i przejrzysta, a w zakładce „Kontakt” znajdują się wszystkie potrzebne informacje, to dobry znak. Poczytajmy też opinie o interesującej nas firmie. I chociaż nie zawsze mogą być one wiarygodne, to dadzą nam ogólny obraz sytuacji. Sprawdźmy, czy inne opiekunki są zadowolone ze współpracy, wynagrodzenia oraz wsparcia ze strony agencji.

A co, jeżeli wybrana agencja świetnie zdała powyższy test, a my mimo wszystko wciąż mamy wątpliwości? Dobrym pomysłem będzie bezpośredni telefon do firmy i rozmowa z konsultantem. W ten sposób dowiemy się, jakie dana agencja ma podejście do pracownika, jak odpowiada na nurtujące nas kwestie i na co może liczyć opiekunka w Niemczech. Zyskamy też szansę na zbudowanie dobrego kontaktu z potencjalnym pracodawcą. A to klucz do zadowolenia z pracy opiekunki w Niemczech.

praca opiekunki Niemcy

Jak opiekunka w Niemczech może wybrać ofertę pracy?

Pierwszą zasadą, jaką warto się kierować przy szukaniu odpowiedniego ogłoszenia, jest uważne czytanie. Dokładnie przeanalizujmy wszystkie informacje, jakie pracodawca zamieścił w ofercie. Upewnijmy się, że znajdują się w niej te zapisy, które są istotne z naszego punktu widzenia. Będą to chociażby:

  • wysokość wynagrodzenia za miesiąc (sprawdźmy, czy podana suma to kwota netto, czy brutto),
  • stan zdrowia przyszłego podopiecznego,
  • miejsce pracy i czas trwania zlecenia,
  • zakres obowiązków opiekunki,
  • wymagany poziom języka niemieckiego,
  • konieczność posiadania prawa jazdy,
  • warunki mieszkaniowe na miejscu (czy w domu mieszka ktoś oprócz podopiecznego, czy opiekunka ma dostęp do łazienki i Internetu).

Nawet jeżeli oferta pracy w opiece skusi nas wynagrodzeniem, pamiętajmy o kwestiach formalnych. Dopilnujmy, żeby agencja podpisała z nami umowę jeszcze przed wyjazdem do Niemiec. Bez tak zwanego „papierka” nie mamy gwarancji, że otrzymamy należne pieniądze. Przeczytajmy dokładnie zapisy umowy i dopytujmy, jeśli coś jest dla nas niejasne. Rzetelna firma rozwieje wszystkie nasze wątpliwości i sprawi, że będziemy pracować bez dodatkowego stresu.

Praca opiekunki w Niemczech to wymagający zawód, ale niesie on za sobą mnóstwo satysfakcji i dobre zarobki. Jeśli wykorzystamy powyższe wskazówki, możemy być spokojni – z pewnością znajdziemy uczciwego pracodawcę. A jeśli chcemy sobie jeszcze bardziej ułatwić ten proces, szukajmy na SenioPort. Wszystkie publikowane tu ogłoszenia są szczegółowo weryfikowane, a ich treść przejrzysta. Dzięki temu szukanie idealnej oferty pracy w niemieckiej opiece będzie przyjemnością.