Każda opiekunka osoby starszej w Niemczech stała kiedyś przed decyzją: czy wyjechać do pracy? To naturalne, że za pierwszym razem w naszej głowie rodzi się mnóstwo pytań i wątpliwości. Niektóre z nich towarzyszą nam nawet podczas kolejnych wyjazdów. Warto więc na samym początku poznać obowiązki opiekunki seniora. Gdy dowiemy się, co wiąże się z wybraną pracą w opiece, łatwiej będzie nam podjąć korzystną decyzję zawodową. Na co zatem zwrócić uwagę, czytając oferty pracy dla opiekunek w Niemczech?

Czy opiekunka osoby starszej to zawsze kobieta?

Zawód opiekunki w Niemczech w większości wykonują kobiety i to one są powszechnie uważane za najlepsze kandydatki do takiej pracy. Jednak wielu pracodawców, czyli rodzin seniorów, wprost oczekuje przyjazdu opiekuna-mężczyzny. Codzienna opieka w Niemczech to przede wszystkim praca fizyczna, nierzadko ciężka. Jeśli podopieczny sporo waży, trudno go przetransportować z łóżka na wózek czy po prostu ten wózek pchać. W takich przypadkach przydaje się duża siła albo… znajomość technik transferu. Dzięki umiejętnemu wykorzystaniu wyuczonych zasad będziemy w stanie bez większego wysiłku pomagać seniorowi w przemieszczaniu się.

Jednak mimo wszystko istnieją ogłoszenia, w których pracodawcy jasno formułują życzenie: do babci/dziadka/mamy/taty ma przyjechać mężczyzna. Zdarza się bowiem, że nie ma to związku z obowiązkami wymagającymi siły fizycznej, a indywidualnymi preferencjami. Panowie-seniorzy często krępują się obecnością kobiety-opiekunki, zwłaszcza kiedy wymagają pomocy np. przy przebieraniu albo w toalecie. Mimo zapewnienia należnej prywatności i szacunku mogą czuć się nieswojo. Wolą, kiedy opiekuje się nimi mężczyzna – warto więc tę decyzję uszanować i po prostu zapytać o inną ofertę pracy dla opiekunek w Niemczech. Na SenioPort mamy pewność, że znajdziemy ogłoszenie dla nas.

opiekunka w Niemczech

Praca w opiece w Niemczech jest coraz bardziej potrzebna

Zapotrzebowanie na opiekunki i opiekunów za naszą zachodnią granicą stale wzrasta. Powodem jest znaczna poprawa jakości życia osób starszych, w tym lepszy dostęp do nowoczesnej medycyny, a także starzenie się społeczeństwa. Zwiększa się liczba osób w podeszłym wieku, które potrzebują specjalistycznej opieki lub po prostu codziennego wsparcia. Opiekunka osoby starszej przejmuje wtedy wszystkie obowiązki seniora, jakim on nie jest w stanie sprostać. Jest to chociażby pomaganie w ubieraniu, poruszaniu się, myciu, a także gotowanie dla podopiecznego i sprzątanie użytkowanych pomieszczeń. Nierzadko opiekun lub opiekunka jest też zobowiązany do aktywizacji osoby starszej.

Bardzo ważne jest to, żeby oferta była dopasowana i do potrzeb podopiecznego, i do oczekiwań opiekunów seniorów. Tylko wtedy obie strony będą miały satysfakcję z podjętej współpracy. Dobrze jest więc dokładnie przyjrzeć się interesującym nas ogłoszeniom. Zazwyczaj publikuje się w nich lokalizację zlecenia i stawkę za miesiąc pracy. Oprócz tych informacji w ofercie powinny się znaleźć dane o wieku i stanie zdrowia podopiecznego. Przemyślmy, czy odpowiadają nam przedstawione warunki oraz osoba, którą być może będziemy się opiekować. To da nam obraz sytuacji i pozwoli zdecydować, czy podołamy zadaniom związanym z opieką w Niemczech.

opiekunka seniora

Opiekunka osoby starszej powinna przyjrzeć się ofercie

Najważniejszą kwestią dla opiekunki w Niemczech jest stan zdrowia jej przyszłego podopiecznego. Analizując ogłoszenie, zawsze szukajmy informacji, czy senior jest samodzielny, a także w jakim zakresie potrzebuje wsparcia. Dopytajmy, czy w domu jest wyposażenie, które ułatwi nam pracę: lift, materac przeciwodleżynowy, regulowane łóżko rehabilitacyjne. Nie zapomnijmy jednak o sobie: nasze zdrowie też jest niezwykle istotne. Przed wyjazdem wykonajmy pełen pakiet badań, żeby upewnić się, że jesteśmy w stanie wykonywać nasze obowiązki.

Zwróćmy też uwagę na warunki i udogodnienia, jakie proponuje pracodawca. Opiekunka osoby starszej w Niemczech ma zwykle do dyspozycji własny pokój w domu podopiecznego, niekiedy z własną łazienką. Rodzina seniora powinna udzielić wszelkich informacji na temat tego, co znajduje się w pokoju, czy jest dostęp na przykład do telewizora i Internetu. Zdarza się, że pracodawca wymaga od opiekunki czynnego prawa jazdy, aby mogła zawozić osobę starszą do lekarza czy jeździć po zakupy. Wtedy możemy oczekiwać, że do tych celów zostanie nam udostępnione auto.

Kolejny punkt, który warto sprawdzić, to wymagana znajomość języka niemieckiego. Zwykle oczekuje się jedynie komunikatywnych umiejętności językowych, ale to zależy od konkretnego zlecenia. Może się zdarzyć, że pracodawca będzie chciał, żeby opiekunka osoby starszej była dla niej przede wszystkim towarzyszką rozmów. W takim przypadku konieczne będzie podszkolenie umiejętności językowych.

A co zrobić, jeśli przejrzeliśmy już wszystkie oferty pracy w opiece w Niemczech i dalej nie wiemy, na którą się zdecydować? Wtedy skorzystajmy z opcji, jaką daje nam SenioPort – zamieszczenia własnego ogłoszenia. W ten sposób zyskamy nie tylko czas (renomowane agencje same się do nas zgłoszą), ale też szansę na znalezienie idealnie dopasowanego zlecenia.