Opieka nad osobą starszą to zajęcie trudne i wymagające. Trzeba przygotować się na wiele wyzwań, w tym na stresujące sytuacje. Pamiętajmy, że będziemy opiekować się człowiekiem w podeszłym wieku, który – być może – cierpi na choroby przewlekłe. Niewykluczone, że podczas naszego pobytu w Niemczech dojdzie do zaostrzenia objawów czy do nagłej sytuacji, która będzie wymagała interwencji lekarza. Warto więc wiedzieć, kiedy wezwać pomoc medyczną. Co powinno nas zaniepokoić?

Opieka nad osobą starszą to duża odpowiedzialność

Pamiętajmy, że codzienna opieka nad osobą starszą niesie za sobą coraz to nowe zadania i wyzwania. Nie każdy będzie w stanie im sprostać. Dlatego dobrze jest przed podjęciem pracy odpowiedzieć sobie na pytanie: czy to stanowisko na pewno jest dla mnie? Opiekun lub opiekunka pracujący w Niemczech powinni przede wszystkim znać język na poziomie komunikatywnym (lub lepszym) i mieć doświadczenie w pracy w opiece nad osobą starszą. Nie musi to być praca zarobkowa: zajmowanie się rodzicem lub dziadkiem wymagającym opieki również się liczy. Dodatkowo opiekun powinien wykazywać się empatią, wyrozumiałością i cierpliwością. Współpraca z podopiecznym nie jest łatwa, zwłaszcza że zakres obowiązków opiekunki bywa szeroki, a gdy opiekunka zachoruje, nie zawsze można znaleźć zastępstwo. Do standardowych zadań należy: dbałość o higienę i samopoczucie osoby starszej, pomoc przy codziennych czynnościach, przygotowywanie posiłków, podawanie przepisanych przez lekarza leków.

Dziś skupmy się jednak na jednym aspekcie opieki, czyli na zdrowiu seniora. Może się okazać, że nasz podopieczny zmaga się z jedną albo nawet kilkoma chorobami przewlekłymi. Niektórzy seniorzy są osobami leżącymi albo wręcz unieruchomionymi. W takich przypadkach niezwykle trudno jest zaradzić nagłym sytuacjom. A warto nadmienić, że czasami zagrażają one nie tylko zdrowiu, ale też życiu osoby starszej. To od nas zależy, jak sobie w danym momencie poradzimy. Częstą reakcją opiekunów jest natychmiastowe wezwanie lekarza. Kiedy należy to zrobić?

zdrowie seniora

W przypadku tych objawów zadzwońmy po pomoc

Zdarza się, że nic nie zapowiada pogorszenia się zdrowia podopiecznego. Wstał rano w dobrym humorze, zjadł przygotowane śniadanie, pozwolił się uczesać i umyć, a teraz chcecie razem wyjść na spacer. Nagle jednak senior daje nam sygnały, że coś zaczyna się dziać. Widzimy, że nagle słabnie, pojawiają się niepokojące objawy. Nie wiemy, co jest ich przyczyną. Mogą to być:

 • silny ból, szczególnie w klatce piersiowej,
 • mocno nasilone duszności,
 • drgawki,
 • krwotok,
 • zaburzenia widzenia, słyszenia i mowy,
 • obrzęk rąk lub nóg,
 • utrata czucia w określonej partii ciała,
 • utrata przytomności.

W takich sytuacjach najlepiej jest szybko wezwać pomoc medyczną. Im dłużej przebywamy z konkretnym podopiecznym, tym łatwiej nam wychwycić coś niepokojącego i szybko zareagować. Pamiętajmy, żeby zawsze mieć przy sobie numer telefonu do lekarza osoby starszej oraz na pogotowie ratunkowe. Dzwoniąc na pogotowie, w pierwszej kolejności podajmy dyspozytorowi adres – dzięki temu ratownicy będą mogli od razu wyruszyć. Opiszmy okoliczności zdarzenia i stan potrzebującego pomocy, a także podajmy jego imię, nazwisko, wiek i płeć. Na samym końcu przedstawmy się. Po rozłączeniu wykonajmy jeszcze telefon do bliskich seniora i powiedzmy im o zdarzeniu.

lekarz osoby starszej

Nagłe sytuacje podczas opieki nad osobą starszą: jak sobie radzić?

Wielu początkujących opiekunów myśli: zaopiekuję się osobą starszą, to spokojna praca – cóż może się stać? Warto więc pamiętać o tym, że podopieczny może być słaby i schorowany. Dodatkowo większość osób potrzebujących opieki jest w podeszłym wieku. Nietrudno więc o nagłe sytuacje, które wymagają szybkiej, pewnej reakcji. Co więc może się wydarzyć?

 • Zasłabnięcie albo omdlenie: często mają miejsce w lecie, podczas upałów i w zatłoczonych pomieszczeniach. Mogą prowadzić do poważnych obrażeń, a nawet do niedotlenienia.
 • Upadki: dotyczą wielu seniorów, a najczęściej osób z przewlekłymi chorobami. Męczące objawy nie zawsze pozwalają osobie starszej zareagować w porę. Dlatego tak ważna jest obecność opiekuna i jego gotowość do pomocy. Dobrze jest też zadbać o to, by przestrzeń w domu była dostosowana do potrzeb seniora.
 • Utrata przytomności: w takiej sytuacji opiekun powinien wiedzieć, jak udzielić pierwszej pomocy przedmedycznej. Konieczne jest ułożenie podopiecznego w pozycji bocznej ustalonej, udrożnienie dróg oddechowych i wezwanie pomocy medycznej. Jeśli poszkodowany nie oddycha, trzeba wykonać resuscytację krążeniowo-oddechową.
 • Różnego rodzaju rany: drobne zranienie można szybko wyleczyć, wystarczy zdezynfekować skórę i zabezpieczyć ranę. Większy problem jest w przypadku krwotoku. Wtedy trzeba jak najszybciej sprawdzić, skąd płynie krew i zatamować ją.

Oczywiście to nie wszystkie sytuacje wymagające kontaktu z lekarzem. Opieka nad osobą starszą wiąże się z różnego rodzaju wyzwaniami. To na nas spoczywa odpowiedzialność za zdrowie podopiecznego, warto więc wiedzieć, co robić, gdy jest ono zagrożone. Starajmy się nie kierować emocjami i nie wpadać w panikę, ale chłodno ocenić rzeczywistość. Przed przyjazdem pogotowia cały czas obserwujmy osobę starszą i zanotujmy wszelkie nietypowe objawy. Dzięki temu senior szybko otrzyma profesjonalną, dostosowaną do jego potrzeb pomoc.