Każdy pracownik – także opiekunka w Niemczech – potrzebuje odpoczynku. Można nawet powiedzieć, że dla niej chwila wytchnienia jest wręcz konieczna. Praca z drugą osobą, szczególnie ze starszym i schorowanym podopiecznym, bywa trudna i wymagająca. Chcemy więc mieć możliwość uzupełnienia energii, którą tracimy podczas wykonywania codziennych obowiązków. Zdarza się jednak, że potrzeba odpoczynku opiekunki spotyka się z niezrozumieniem. Jak zatem powinna wyglądać praca jako opiekunka w Niemczech po godzinach? I jak nauczyć się odpoczywać, będąc na szteli? Sprawdźmy!

Nieporozumienia na linii opiekunka – rodzina

Jakie podejście do czasu wolnego mają opiekunki? Według osób wykonujących tę pracę jest to chwila, którą mogą spędzić tak, jak chcą, bez konieczności podejmowania codziennych obowiązków. Niejedna opiekunka w Niemczech przeznacza te momenty na czytanie, oglądanie telewizji lub kontakt z rodziną w Polsce. Jednak wolny czas to coś więcej niż możliwość wytchnienia w domu podopiecznego. Opiekunki chcą mieć możliwość wyjścia na spacer, do kina albo kawiarni, wybrać się na basen czy wycieczkę rowerową. I pragną mieć pewność, że w tym czasie podopieczny nie będzie potrzebował jej pomocy. Dlatego, gdy mamy czas wolny, seniorem powinien zajmować się ktoś inny – członek rodziny, pielęgniarka. Pamiętajmy, że czas gotowości nie jest czasem wolnym.

Zdarza się, że rodziny podopiecznych rozumieją czas wolny opiekunki nieco inaczej, niż ona sama. Dla niektórych będzie to możliwość opuszczenia domu seniora na przykład w celu zrobienia zakupów spożywczych. Inni uważają, że czasem wolnym jest popołudniowe oglądanie serialu wraz z podopiecznym, wspólne czytanie książek albo niedzielny obiad z rodziną. Niekiedy bliscy osoby starszej starają się „zorganizować” opiekunce czas wolny. Zabierają ją na rodzinne wycieczki po okolicy, zapraszają na spotkanie przy grillu, na wspólne zwiedzanie miasta czy po prostu zajmują rozmową. Albo zapewniają opiekunce możliwość wyspania się w dzień, jeśli wstaje ona w nocy do podopiecznego. Jednak przy tych staraniach często zapominają oni o potrzebach samej opiekunki. Nie każdy, po dniu wypełnionym obowiązkami, będzie miał siłę lub ochotę na dodatkowe atrakcje. Bywa, że opiekunka chce po prostu odpocząć w samotności.

czas wolny opiekunki

Dobrze zorganizujmy sobie codzienną pracę

Praca jako opiekunka w Niemczech często oznacza gotowość do pomocy przez 24 godziny na dobę. Oczywiście nie wykonujemy obowiązków przez cały ten czas. Musimy jednak być w pogotowiu, by móc zareagować, jeśli okaże się to potrzebne. Nic zatem dziwnego, ze po kilku tygodniach jesteśmy po prostu zmęczeni. Taka ciągła gotowość jest obciążająca, zarówno fizycznie, jak i (a może przede wszystkim) psychicznie. Dlatego potrzebujemy regularnego odpoczynku, w trakcie którego możemy zadbać o siebie i wrócić do pełni sił. Na wielu sztelach opiekunki mają więc do dyspozycji wolne godziny. W ich trakcie seniorem zajmuje się ktoś inny, a opiekunka może odpoczywać w taki sposób, w jaki chce. Dobrze jest więc tak zaplanować dzień, by bez pośpiechu móc wykonać najpilniejsze obowiązki, a naszemu zastępcy zostawić głównie towarzyszenie osobie starszej. Oczywiście jeśli jest taka konieczność, możemy prosić na przykład o przypomnienie o zażyciu lekarstw czy o podanie podwieczorku. Wszystko zależy od ustaleń i od naszej relacji z rodziną podopiecznego.

Na jaki wymiar czasu wolnego możemy liczyć? To zależy od wielu czynników. Podstawowym jest rodzaj umowy zawartej z agencją lub bezpośrednio z niemieckim pracodawcą. Ważne są też wewnętrzne ustalenia z rodziną – dlatego dobrze jest nawiązać do tego tematu już na samym początku pracy w opiece w Niemczech. Dowiedzmy się, czy pomniejsze elementy, takie jak wspólne jedzenie posiłków czy robienie zakupów, są wliczane do czasu pracy. Uważnie czytajmy oferty pracy dla opiekunek w Niemczech i przed wyborem agencji koniecznie sprawdźmy, jaką umowę nam proponuje. Najkorzystniejsze dla nas będą umowa o pracę albo umowa zlecenie.

jak odpoczywać

Jak opiekunka w Niemczech może odpoczywać?

Warto wiedzieć, że opiekunka pracująca za granicą ma prawo do chwili wytchnienia. Jest to potrzebne, by lepiej zajmować się podopiecznym. Nawet krótki odpoczynek pozwoli nam zregenerować siły i z większą werwą wrócić do obowiązków. Tylko jak nauczyć się odpoczywać? Oto kilka pomysłów, z których skorzystała już niejedna opiekunka w Niemczech.

  • Przygotujmy sobie plan B. Jeśli na przykład w czasie wolnym planujemy wycieczkę rowerową, to nagła zmiana pogody może nas rozczarować. Dobrze jest więc na wszelki wypadek zaplanować sobie aktywność „pod dachem”, jak chociażby wyjście do kina. W ten sposób deszczowa aura nie popsuje nam nastroju.
  • Pamiętajmy o naszym organizmie. Być może brzmi to trochę dziwnie – przecież nie da się zapomnieć o tym, że żyjemy, że jesteśmy zdrowi albo chorujemy. Jednak podczas codziennej pracy często bierzemy na siebie bardzo dużo obowiązków. Czasem są one uwzględnione w umowie, lecz często też do głosu dochodzi perfekcjonizm. Chcąc wywiązać się z obowiązków jak najlepiej, pracujemy ponad stan. Przy tym nie słuchamy naszego organizmu, który mówi nam, że pora odpocząć. Pozwólmy sobie na chwilę wytchnienia, a nasze ciało odwdzięczy się większą wydajnością.
  • Wychodźmy na zewnątrz. Codzienna dawka świeżego powietrza jest niezbędna dla dotlenienia organizmu. Dodatkowo, gdy spacerujemy wśród zieleni, nasz układ nerwowy odpoczywa.

Najbardziej istotne w odpoczynku opiekunki jest zajmowanie się czynnościami, które lubimy. Jeśli robimy coś, co sprawia nam przyjemność, wypoczynek jest bardziej efektywny. Pamiętajmy, że czas wolny, jak krótki lub długi by nie był, to chwila tylko dla nas i możemy wykorzystać ją dokładnie tak, jak chcemy.