Dbałość o zdrowie psychiczne jest niełatwym wyzwaniem. Zdarza się, że zaniedbujemy go na rzecz zdrowia fizycznego i nie zwracamy uwagi na niepokojące objawy. Warto jednak zwrócić uwagę na swoją psychikę, zwłaszcza gdy podejmujemy się tak trudnego zadania, jak praca w opiece w Niemczech. Choroby fizyczne jesteśmy w stanie pokonać lub wyciszać za pomocą leków. O zdrowie psychiczne w dużej mierze musimy dbać samodzielnie. Jak to robić?

Definicja zdrowia psychicznego

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) zdrowie psychiczne człowieka to jego pełny dobrostan: zarówno fizyczny, jak i psychiczny i społeczny. Ważna jest też zdolność do samorealizacji i rozwoju. Ogólnie mówiąc, człowiek zdrowy psychicznie ma wysokie poczucie własnej wartości, chce i może się rozwijać, jest w stanie wziąć odpowiedzialność za siebie i bliskie osoby, a także przejawia zaangażowanie w życie prywatne i zawodowe. Kluczem do sukcesu jest tu równowaga pomiędzy wymienionymi aspektami. Kiedy jeden z nich cierpi, trudniej jest dbać o pozostałe. Jeżeli więc mamy jakiś problem, nie radzimy sobie z jakąś sytuacją w pracy w opiece w Niemczech, dobrze jest poprosić o pomoc. Może to być ktoś z rodziny, bliska przyjaciółka, ale też specjalista.

Niestety, wciąż pokutuje przekonanie, że osoby powyżej 50. roku życia są na tyle zahartowane, że same sobie ze wszystkim poradzą. Czasami są w stanie dać radę, ale często odkładają na bok własne emocje i potrzeby. Potem czym prędzej uśmiechają się i twierdzą, że wszystko jest w porządku. To jednak nie jest dobre rozwiązanie. Nieprzepracowane emocje potrafią się nawarstwiać, a to z kolei niekorzystnie wpływa na jakość życia. Warto więc już dziś spróbować zadbać o swoje zdrowie psychiczne – z pewnością szybko odczujemy pozytywne skutki starań.

jak dbać o zdrowie psychiczne

Praca w opiece w Niemczech a trudne emocje

Jak dbać o swoją psychikę, pracując jako opiekunka w Niemczech? Przede wszystkim kontaktować się ze swoimi emocjami, rozpoznawać je i… akceptować. Pamiętajmy, że nie istnieje osoba zawsze zadowolona i uśmiechnięta. Każdy z nas od czasu do czasu przeżywa smutek, gniew, rozczarowanie. Nie ma dobrych i złych emocji – wszystkie są nam potrzebne. Jeżeli jednak czujemy stałe napięcie, mamy kłopoty ze snem, a w dzień nie możemy pozbyć się uczucia niepokoju, to znak, że trzeba przyjrzeć się emocjom. Być może jesteśmy zmęczeni, tęsknimy za rodziną w Polsce, czujemy się bezradni. Nie należy się tego wstydzić. To zwyczajna reakcja organizmu na trudną emocjonalnie sytuację.

Warto w tym miejscu wspomnieć o pewnym schemacie myślowym. Nazywamy go „wewnętrznym krytykiem”. Polega on na tym, że nachodzą nas negatywne myśli co do naszych starań. W głowie mogą pojawić się zdania: nie potrafisz, po co się w ogóle starasz, nie dasz rady, nie możesz”. Takie słowa skutecznie zniechęcają do działania, zwłaszcza, gdy chcemy spróbować czegoś nowego. Pamiętajmy, że te słowa nie są prawdą – to tylko projekcja naszych obaw. Jeśli zrozumiemy, jak działa wewnętrzny krytyk, łatwiej nam będzie się przed nim obronić.

Jak dbać o zdrowie psychiczne w opiece?

Praca w opiece w Niemczech jest wymagająca i trudna. Mogą zdarzyć się sytuacje, które obniżą nasz nastrój. Nie ignorujmy jednak gorszego humoru, ale postarajmy się jakoś na niego wpłynąć. Dobrym rozwiązaniem będzie zrobienie czegoś, co sprawia nam przyjemność i pozwoli się zrelaksować.

Zamiast oglądać czy czytać wiadomości (które często są pesymistyczne) poczytajmy książkę, rozwiążmy krzyżówkę czy ułóżmy puzzle z ciekawym wzorem. Warto też w miarę możliwości rozwijać swoją pasję. Być może w naszej okolicy znajdują się kółka zainteresowań, a także jakieś centra fitness czy baseny.

Ruch ogólnie jest świetnym sposobem na rozładowanie emocji. Już krótki spacer może sprawić, że odczujemy ulgę. A kiedy mamy wolną chwilę, warto choć przez 5-10 minut porozciągać mięśnie i wykonać kilka ćwiczeń gimnastycznych.

Bardzo ważnym aspektem dbania o psychikę w opiece osób starszych w Niemczech jest zdrowa dieta. Zwróćmy uwagę na to, by była ona bogata w owoce i warzywa, a także ciemne pieczywo i chude mięso. Dodatkowo dobrze jest wyrobić sobie nawyk regularnego picia wody. Niektórzy z nas mają tendencję do „zajadania” emocji. Jeśli więc czujemy nieodpartą chęć na coś słodkiego, poczekajmy chwilę i zajmijmy się czymś przyjemnym. Istnieje szansa, że ochota na przekąski zniknie.

opieka osób starszych w Niemczech

Spokojna i pewna praca w opiece w Niemczech

Od dzieciństwa mówi się nam, żebyśmy myśleli o innych. To szlachetna cecha i warto ją pielęgnować, ale nie należy przy tym zapominać o sobie. W końcu to od naszego zdrowia i samopoczucia zależy, czy będziemy mogli pomagać i wspierać bliskich. Pamiętajmy o tym, zanim weźmiemy na swoje barki zbyt dużo. Dotyczy to także pracy w opiece w Niemczech. Dobrze jest podejmować wyzwania, ale niech będą one w zasięgu naszej ręki. Przeglądając oferty pracy w niemieckiej opiece, skupmy się na tych zgodnych z naszym doświadczeniem i oczekiwaniami. Gdy mimo wszystko czujemy, że sami sobie nie poradzimy, nie obawiajmy się prosić o pomoc. Nasi bliscy, koordynator z agencji, rodzina podopiecznego – ktoś z pewnością będzie mógł nas wesprzeć.

A gdy przyjedziemy ze zlecenia do kraju, skupmy się przede wszystkim na odpoczynku. Dajmy organizmowi się zregenerować, nie róbmy wielkich zakupów dla rodziny czy gruntownego sprzątania domu. Zrelaksujmy się, wyciszmy emocje i zadbajmy o swoje potrzeby. Wypoczęty organizm odwdzięczy się nam gotowością do pracy oraz stabilną psychiką. Pamiętajmy, że to, jak wygląda nasze codzienne życie, zależy wyłącznie od nas samych. Dlatego dbanie o zdrowie psychiczne powinno być dla nas priorytetem. W końcu nikt nie zaopiekuje się nami lepiej, niż my sami.