Decydując się na podjęcie pierwszej pracy w niemieckiej opiece, często szukamy tak zwanych „lekkich zleceń”. Jesteśmy przekonani, że warto od nich zacząć, by wdrożyć się w obowiązki i poznać specyfikę branży opiekuńczej. Jakiego zakresu obowiązków spodziewać się na takim zleceniu? I czy w ogóle opieka nad osobą starszą jest branżą, w której można liczyć na „lekkie” sztele? Sprawdźmy.

Opieka nad osobą starszą na lekkiej szteli

Termin „lekkie zlecenie” oznacza zwykle pracę z seniorem w dobrej kondycji fizycznej i psychicznej. Podopieczny nie ma uciążliwych dolegliwości wieku starczego i nie cierpi na choroby przewlekłe. Dodatkowo w pełni samodzielnie dba o swoją higienę osobistą, a także nie ma żadnych problemów z poruszaniem się. Można więc zadać sobie pytanie: dlaczego rodzina seniora zgłosiła, że potrzebuje opiekunki? Zazwyczaj powodem jest samotność osoby starszej. Być może podopieczny mieszka sam, a bliscy z różnych przyczyn rzadko go odwiedzają. W wielu przypadkach opieka nad osobą starszą obejmuje też dbanie o jej dom – na lekkich zleceniach jest tak samo. Chodzi przede wszystkim o drobne, codzienne czynności. Oczywiście docelowy zakres obowiązków w opiece w Niemczech ustala się z rodziną podopiecznego; można jednak wymienić kilka często spotykanych prac.

praca w opiece w Niemczech

Obowiązki opiekunki w Niemczech to:

  • Robienie zakupów: podopieczni często pomagają w tworzeniu list zakupów i podpowiadają, co chcieliby zjeść. Jednak to po stronie opiekunki leży odpowiedzialność za to, by w domu zawsze było jedzenie i środki czystości. Na niektórych sztelach to rodzina seniora robi zakupy – opiekunka jedynie spisuje potrzebne rzeczy.
  • Sprzątanie: opiekunka utrzymuje w czystości te pomieszczenia, z których korzysta ona i podopieczny. Wiąże się to ze ścieraniem kurzu, odkurzaniem, myciem naczyń, ścieleniem łóżka, robieniem prania i prasowaniem.
  • Gotowanie: seniorzy, którzy są sprawni fizycznie, bardzo chętnie uczestniczą w gotowaniu. Mimo tego to opiekunka ma za zadanie przygotowywać posiłki i podawać je podopiecznemu. Większość kandydatek do pracy w opiece w Niemczech nie ma nic przeciwko gotowaniu, a wiele z nich uznaje je za chwilę relaksu. Zdarzają się jednak opiekunki, które od początku mówią, że nie godzą się na gotowanie. Wbrew pozorom można znaleźć i oferty pracy bez gotowania – zazwyczaj dotyczą one sytuacji, gdy senior nie mieszka sam. Wtedy przygotowywaniem posiłków zajmuje się małżonek, siostra, brat albo dzieci podopiecznego.
  • Umawianie wizyt lekarskich: zadaniem opiekunki jest kontakt z lekarzem osoby starszej, ustalanie terminów wizyt kontrolnych i towarzyszenie w nich.
  • Dowożenie seniora na spotkania: zdarzają się zlecenia, na których rodzina podopiecznego wymaga zawożenia go w konkretne miejsca. Zwykle wymaga się wtedy od opiekunki posiadania czynnego prawa jazdy. Dobrze, jeśli nie boi się ona jeździć po niemieckich ulicach.
  • Dotrzymywanie towarzystwa podopiecznemu: to ważny element opieki nad osobą starszą, szczególnie na lekkich zleceniach. Opiekunka proponuje seniorowi aktywności i towarzyszy mu w tych, na które ma ochotę. Mogą to być spacery, wspólne granie w gry planszowe, słuchanie muzyki, spotykanie ze znajomymi, a nawet uczestnictwo w wydarzeniach kulturalnych.
praca opiekunki w Niemczech

Co warto wiedzieć o lekkich zleceniach do opieki w Niemczech?

Wielu początkujących opiekunów pracujących w Niemczech – na zastępstwo albo na stałe – nie chce wykonywać trudnych czynności pielęgnacyjnych. Lekkie sztele są dla nich zachętą do spróbowania swoich sił w zawodzie opiekuna osób starszych. Kandydaci, którzy wyjeżdżają po raz pierwszy, chcą mieć możliwość zdobycia doświadczenia i jednocześnie pewność, że nie zrażą się do pracy w opiece. Trzeba jednak pamiętać, że mniej wymagające zlecenie wiąże się z niższym wynagrodzeniem. Im trudniejsza sztela, im więcej obowiązków, tym wypłata jest wyższa. Opiekunki, które zajmują się seniorami wymagającymi stałego wsparcia lub wyręczania, cierpiącymi na ciężkie, przewlekłe choroby, mają najbardziej atrakcyjne wynagrodzenie. Nie warto jednak rezygnować. Podczas pracy w niemieckiej opiece i tak zarobimy dużo więcej, niż na podobnym stanowisku w Polsce.

Lekka opieka nad osobą starszą: taka praca istnieje

Znalezienie łatwej szteli nie jest tak proste, jak mogłoby się wydawać. Większość dostępnych ogłoszeń dotyczy trudniejszych zleceń. Dlaczego? Rodziny niemieckie zatrudniają opiekunki głównie wtedy, gdy ich bliski nie jest już w stanie sam radzić sobie z codziennością. Zwykle więc na miejscu zastajemy osobę starszą w ciężkim stanie fizycznym. W przypadku seniorów mobilnych i w dobrej kondycji nie jest konieczne szukanie całodobowej opieki. Takich zleceń jest więc dużo mniej, ale i tak cieszą się dużym zainteresowaniem kandydatów.

Aby uniknąć rozczarowania pierwszym wyjazdem do opieki w Niemczech, trzeba wybrać właściwe ogłoszenie. Co to znaczy? Mówiąc krótko, oferta powinna w miarę możliwości odpowiadać naszym oczekiwaniom. Warto przygotować się na to, że poszukiwania mogą nam zająć trochę czasu, a także odpowiedzialnie podejść zarówno do nich, jak i do rekrutacji. W Internecie można znaleźć mnóstwo „łatwych zleceń”, ale w wielu przypadkach dotyczą one pracy na czarno czy pochodzą od nieuczciwych pracodawców. Uważajmy szczególnie na prywatne ogłoszenia zamieszczane na forach internetowych i na otrzymywane wiadomości. Jeśli zdecydujemy się wyjechać na pierwsze z brzegu zlecenie, możemy się mocno rozczarować. Dlatego dobrze jeszcze przed podjęciem pracy poprosić o jak najwięcej informacji dotyczących podopiecznego i samej szteli. A w dopasowaniu idealnego zlecenia z pewnością pomoże nam konsultant w agencji opieki.