Praca w opiece w Niemczech ma wiele zalet, ale jedna szczególnie wyróżnia się na tle innych. Mowa oczywiście o atrakcyjnych zarobkach. Opiekunki pracujące za granicą mogą liczyć na to, że dostaną dwa lub nawet trzy razy więcej pieniędzy, niż na tym samym stanowisku w Polsce. Jednak kwoty wynagrodzenia mogą się między sobą znacznie różnić. Często pracownicy opieki nie kryją zdziwienia: jak to, ona pracuje na tym samym stanowisku i zarabia więcej ode mnie? Pamiętajmy, że na wysokość wypłaty opiekunki w Niemczech mogą wpływać różne czynniki. Dziś się im przyjrzymy i przy okazji dowiemy, jak podnieść własne wynagrodzenie.

Wpływ kwalifikacji na wynagrodzenie opiekunki w Niemczech

Każda rodzina, która zatrudnia opiekunkę do pracy w Niemczech, chce wiedzieć, że dana osoba poradzi sobie z obowiązkami. Dlatego pracodawcy przywiązują wagę do doświadczenia i umiejętności kandydatów. Oczywiście nie trzeba mieć ukończonych kierunkowych studiów czy szkół zawodowych, a pracę mogą znaleźć nawet początkujący opiekunowie. Najważniejsza jest bowiem znajomość języka niemieckiego. Im lepiej umiemy mówić po niemiecku, tym szansa na wysoką wypłatę wzrasta. Na dodatek możemy wybierać spośród większej ilości ofert zatrudnienia. Pamiętajmy, że podopieczni często mieszkają sami. Potrzebują więc nie tylko opiekunki, która pomoże im w podstawowych czynnościach, ale też towarzysza rozmów. Jeżeli dobrze władamy niemieckim, poradzimy sobie w każdej sytuacji. Poczynając od pogawędek i spotkań z rodziną seniora, poprzez umawianie go na wizyty lekarskie, aż po załatwianie spraw urzędowych. Praca w opiece w Niemczech to także telefoniczne kontakty z bliskimi podopiecznego i zdawanie relacji z codziennych wydarzeń, opowiadanie o tym, jak senior się czuje.

Nie mniej ważne jest także doświadczenie, jakie posiada opiekunka. Chodzi tutaj przede wszystkim o dotychczasową pracę w branży, ale nie tylko. Oczywiście pracownicy, którzy mają za sobą niejedną sztelę, mogą czuć się pewniej i zarabiać więcej. Poznali bowiem wielu podopiecznych z różnymi problemami zdrowotnymi i umieją radzić sobie w trudnych sytuacjach. Potrafią też zachować zimną krew, gdy podopiecznemu trzeba udzielić szybkiej pomocy. Takie same umiejętności mają jednak również osoby, które nigdy nie pracowały w branży opiekuńczej: zajmowały się za to swoim starszym rodzicem, dziadkiem, wujkiem, ciocią. Jeżeli więc nie mamy doświadczenia w niemieckiej opiece, ale w przeszłości opiekowaliśmy się bliskim (wykonując podobne obowiązki), śmiało możemy wysłać swoje zgłoszenie.

aktualne zlecenia dla opiekunek w Niemczech

Praca w opiece w Niemczech to różne obowiązki

Zakres obowiązków to kolejny aspekt, który wpływa na wysokość wynagrodzenia opiekunki w Niemczech. Im więcej prac do wykonania, im trudniejsze i bardziej wymagające są, tym lepsza wypłata trafi na nasze konto. Najwięcej pieniędzy dostają opiekunki pracujące z seniorami leżącymi. Taka praca wymaga wiele siły fizycznej, gdyż musimy przenosić, podnosić i obracać podopiecznego. Dodatkowo zwykle po naszej stronie leży dbanie o jego higienę, codzienną toaletę, ubieranie, czesanie. Warto wiedzieć, że w wielu niemieckich domach opiekunki mogą korzystać ze sprzętu ułatwiającego pracę. W mieszkaniu osoby starszej znajdują się podnośniki, regulowane łóżka, krzesła kąpielowe, windy dla niepełnosprawnych. Mimo tego zlecenia te są kierowane do osób silnych fizycznie, często do mężczyzn.

Innym przykładem trudnej – i dobrze płatnej – szteli jest opieka nad osobą w zaawansowanym stadium poważnej choroby. Przykładami mogą tu być schorzenia otępienne, jak demencja czy choroba Alzheimera, ale także nowotwory czy zwyrodnienia stawów. Zajmowanie się takim podopiecznym wymaga od nas cierpliwości, serdeczności, uważności, ale też asertywności. Chory na Alzheimera może zachowywać się w nieoczekiwany sposób, a opiekunka musi umieć sobie z tym poradzić. W późniejszym stadium utrata pamięci postępuje, więc senior nie jest w stanie nawet sam jeść i korzystać z toalety. Choroba Parkinsona sprawia, że podopieczny ma trudności w chodzeniu, trzymaniu przedmiotów, mówieniu. W przypadku problemów z układem krążenia opiekunka musi zachować stałą czujność. Nagłe pogorszenie zdrowia może zdarzyć się w każdej chwili, a tylko szybka reakcja jest w stanie uratować chorego. Jak zatem widać, wysokie wynagrodzenie jest ściśle powiązane z kondycją zdrowotną lub psychiczną podopiecznego.

wynagrodzenie opiekunki w Niemczech

Wysokość zarobków w opiece nad osobami starszymi w Niemczech

Praca w opiece w Niemczech to przede wszystkim towarzyszenie seniorowi w codzienności. Rozmowy, wspólne spędzanie czasu wolnego czy gotowanie obiadów są jedynie jej częścią. Jeśli chcemy zarabiać więcej, powinniśmy przygotować się na trudniejsze obowiązki. Niemieccy pracodawcy często szukają opiekunek, które zajmą się ich bliskimi w ciężkim stanie zdrowia. Nierzadko trzeba będzie przenosić lub podnosić podopiecznego, ale przede wszystkim dbać o jego dobrostan oraz bezpieczeństwo. W drodze po wyższe wynagrodzenie przyda się nam więc pracowitość, chęć rozwoju i zaangażowanie. W ten sposób będziemy mieli szansę na szybszą podwyżkę czy na znalezienie lepiej płatnego zlecenia.

Przejdźmy jednak do konkretów: ile można zarobić jako opiekunka w Niemczech? Jak już wspomnieliśmy, dużo zależy od czynników takich jak posiadane doświadczenie i zakres obowiązków. Można jednak wyznaczyć „widełki”, w jakich zwykle zamyka się przykładowe wynagrodzenie opiekunki. W najlepszych, legalnych agencjach opieki jest to 1500-2000 euro netto miesięcznie, ale coraz częściej zdarzają się lepiej płatne sztele. Oznacza to, że za miesiąc pracy w niemieckiej opiece otrzymamy 7000-10000 złotych „na rękę”.

Jak zatem widać, bazowe zarobki w niemieckiej opiece również są wysokie. To jednak nie oznacza, że nie możemy starać się o podwyżkę. Wystarczy nieco zaangażowania, chęci do rozwoju i gotowości do wykonywania trudniejszych obowiązków. Sprawdźmy aktualne zlecenia dla opiekunek w Niemczech – być może wśród nich jest to, na którym nam obecnie zależy.