Niedawno pisaliśmy o tym, jak opiekować się osobą starszą w czasie upału. Dziś natomiast skupimy się na komforcie pracy samej opiekunki. Co zrobić, żeby praca w upały była znośna? I jak wykonywać swoje obowiązki, kiedy żar leje się z nieba? Na te pytania odpowiadamy w poniższym artykule.

Praca w upały staje się naszą rzeczywistością

Na lekcjach geografii uczyliśmy się, że zarówno Niemcy, jak i Polska leżą w umiarkowanej strefie klimatycznej. I chociaż przekaz podręcznikowy nie zmienił się na przestrzeni lat, to rzeczywistość wygląda nieco inaczej. Fale upałów stają się coroczną, wakacyjną tradycją, a temperatura może sięgać 30 stopni już w maju czy czerwcu. Lipiec i sierpień upływa pod znakiem gorąca, a 35-40 stopni w cieniu powoli przestaje dziwić. Szczególnie trudno jest przetrwać upały w mieście, gdzie brakuje zieleni i drzew. Ludzie niechętnie podejmują nawet najmniejsze aktywności. A przecież praca w opiece w Niemczech jest trudna zarówno fizycznie, jak i psychicznie. Wykonywanie swoich obowiązków podczas fali upałów może więc być nie lada wyzwaniem. Przekonajmy się, jak sprawić, by praca w upały – nawet bez klimatyzacji – była nieco łatwiejsza.

Jak radzić sobie z upałem na szteli?

Pierwszą myślą podczas dokuczliwego upału zwykle jest włączenie klimatyzacji. Jednak, wbrew pozorom, wiele niemieckich domów jej nie posiada. Jak sobie wtedy radzić? Oto kilka szybkich sposobów na obniżenie temperatury w mieszkaniu.

jak radzić sobie z upałem
  • Zaciemniające zasłony lub rolety: ograniczenie dostępu światła słonecznego sprawia, że pomieszczenia mniej się nagrzewają. Oprócz tego zadbamy o bezpieczeństwo podopiecznego podczas upału. W podeszłym wieku wysoka temperatura może bowiem być nie tylko dyskomfortem, ale też zagrożeniem dla zdrowia. Warto więc zaproponować rodzinie seniora zainstalowanie rolet wewnętrznych albo zewnętrznych. A jeżeli nie ma takiej możliwości, to sprawdzą się też jasne, gęsto tkane zasłony.
  • Zamknięte okna: w ciągu dnia, gdy temperatury są najwyższe, unikajmy otwierania okien. Możemy wywietrzyć mieszkanie wieczorem, kiedy słońce już zajdzie, a powietrze stanie się chłodniejsze. Dobrym ruchem będzie założenie moskitier na okna – żaden owad nie zakłóci snu nam ani osobie starszej.
  • Wyłączenie elektroniki: jeżeli aktualnie nikt z domowników nie używa radia, telewizora czy komputera – wyłączmy je. Każde urządzenie elektroniczne, które działa, wydziela ciepło. Wyłączenie ich pozwoli nieco obniżyć temperaturę w mieszkaniu. Jedynym wyjątkiem jest lodówka, która powinna być cały czas „na chodzie”.
  • Wentylator i miska z lodem: taka konstrukcja działa na zasadzie klimatyzatora, ale jest o wiele prostsza w wykonaniu. Przyda się nam prosty wentylator, może być nawet niewielki, do postawienia na komodzie. Przygotujmy trochę lodu w zamrażarce – w kostkarce albo w plastikowych pojemnikach. Wrzućmy go do miski i postawmy przed wentylatorem. W ten sposób zyskujemy nie tylko ruch powietrza, ale też przyjemną, chłodną bryzę. Pamiętajmy tylko, by nie siadać tuż przed wentylatorem, chociaż w upalne dni może to być bardzo kuszące. Warto jednak wiedzieć, że zimne powietrze dmuchające bezpośrednio na twarz i głowę może wywołać zapalenie ucha, gardła albo mięśni karku.
praca w Niemczech w opiece

Sprawmy, by praca w upały była przyjemniejsza

Opieka nad seniorami jest jedną z najpopularniejszych prac sezonowych w Niemczech. Dlatego wiele osób decyduje się na wyjazd w wakacje. Jedyną przeszkodą jest wizja pracy podczas upałów, która nie każdemu odpowiada. Można jednak uprzyjemnić sobie wykonywanie obowiązków zawodowych nawet wtedy, gdy za oknem żar. Jak to zrobić? Przede wszystkim w wolnych chwilach starajmy się przebywać w najchłodniejszych pomieszczeniach. W kuchni zwykle jest najcieplej, więc jeśli nie przyrządzamy posiłków, przejdźmy gdzie indziej. I pamiętajmy, że ciepło ucieka do góry, więc na parterze będzie chłodniej, niż na poddaszu. Innym, równie dobrym sposobem jest branie zimnych pryszniców. Chłodna woda orzeźwia i dodaje energii. Warto przy okazji umyć głowę i pozwolić jej naturalnie wyschnąć, co także zadziała chłodząco. A podczas sprzątania, gotowania czy zajmowania się podopiecznym miejmy pod ręką wodę termalną. Można nią szybko i efektywnie schłodzić twarz.

Praca w upały jest wręcz niemożliwa bez odpowiedniego nawodnienia. Gdy temperatura za oknem szybko rośnie, łatwo o odwodnienie i w konsekwencji o problemy zdrowotne. Pijmy więc letnią wodę i proponujmy ją jak najczęściej również podopiecznemu. Dlaczego letnią? Zbyt zimne napoje, ze względu na dużą różnicę temperatur, mogą powodować choroby gardła. Najlepiej sprawdzi się więc woda wysokozmineralizowana, podawana w temperaturze pokojowej albo nawet lekko podgrzana. Ciepłe napoje rozszerzają naczynia krwionośne, powodują pocenie i schładzanie ciała.

Na koniec jeszcze słowo o gotowaniu. Podczas upałów często nie mamy apetytu na cokolwiek, a tym bardziej na gorące potrawy. Zamiast smażonego czy gotowanego obiadu podajmy więc chłodnik lub sałatkę. Oszczędzimy sobie stania przy rozgrzanym piecu, a podopieczny będzie wdzięczny za lekki obiad, który można zjeść z przyjemnością.

Zatem – efektywna praca w niemieckiej opiece podczas upałów jest możliwa. Nie potrzebujemy nawet klimatyzacji. Wystarczy wykorzystać powyższe rady, aby móc wykonywać swoje obowiązki tak samo, jak zwykle.