Każdy opiekun osoby starszej, który stara się o pracę, z pewnością spotkał się z różnymi wymaganiami. Agencje zatrudniające opiekunów i opiekunki w Niemczech oczekują przede wszystkim komunikatywnej (lub lepszej) znajomości języka niemieckiego i doświadczenia w opiece nad seniorami. To jednak nie wszystko. Przed podjęciem pracy w niemieckiej opiece warto więc sprawdzić, czy posiadamy wymagane umiejętności oraz cechy. W tym artykule przyjrzymy się im bliżej.

Doświadczenie nie zawsze jest konieczne

Pamiętajmy, że doświadczenie zdobywa się z czasem. Jeśli dopiero zaczynamy pracę w branży opieki, to najważniejsze będzie nasze podejście do wykonywanych obowiązków. Pokażmy koordynatorowi z agencji, seniorowi i jego rodzinie, że jesteśmy zainteresowani realizacją zlecenia i zmotywowani do działania. Przydadzą się tu więc odpowiednie cechy charakteru. Opiekun osoby starszej codziennie przebywa z drugim człowiekiem – swoim podopiecznym. Powinien więc umieć się z nim komunikować i reagować na jego potrzeby. Dobrze jest dopasować opiekuna do konkretnego seniora i odwrotnie. Dzięki temu będą lepiej współdziałać. W renomowanych agencjach takie dopasowanie jest priorytetem i na nim opierają się poszukiwania kandydatów.

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, od opiekuna i opiekunki osoby starszej oczekuje się pewnych cech. Przede wszystkim kandydat na to stanowisko musi być zdrowy i w pełni sprawny. Powinien też odznaczać się dobrą kondycją psychiczną i fizyczną, by móc efektywnie opiekować się podopiecznym. Do obowiązków opiekuna w Niemczech należy bowiem nie tylko dbanie o dobre samopoczucie seniora, ale też o jego bezpieczeństwo. Opiekunka pomaga seniorowi w wykonywaniu codziennych czynności, przygotowuje posiłki i asystuje przy myciu oraz pielęgnacji. Inaczej wygląda opieka nad mobilnym seniorem, a inaczej nad osobą leżącą. Wyzwania w każdym przypadku są nieco inne, ale zadań zwykle jest wiele i jedynie sprawna, zdrowa opiekunka da sobie z nimi radę.

opiekunka osoby starszej

Opiekun osoby starszej powinien posiadać te cechy

Praca w opiece w Niemczech to zawód dość specyficzny, więc wymagania również są odmienne od tych w innych branżach. Tylko osoby wyróżniające się pewnymi cechami charakteru są w stanie w pełni się w niej realizować. Inni kandydaci również sprawdzą się jako opiekunowie, ale mogą czerpać z pracy nieco mniejszą satysfakcję. A jest ona bardzo ważna, zwłaszcza po wielu latach wykonywania obowiązków zawodowych. Im dłużej bowiem pracujemy, niezależnie od branży wzrasta ryzyko wystąpienia wypalenia zawodowego. Ciągła satysfakcja z pracy pozwala tego uniknąć.

Jakie zatem cechy charakteru są pożądane u opiekunek osób starszych?

  • Cierpliwość, akceptacja i tolerancja: zdarza się, że komunikacja z podopiecznym jest utrudniona i trzeba często powtarzać mu pewne rzeczy. Dotyczy to przede wszystkim chorych na Alzheimera lub demencję.
  • Odpowiedzialność: praca opiekunki w Niemczech to zadanie całodobowe. Nie polega jednak na wykonywaniu obowiązków bez odpoczynku, ale raczej na czujności i gotowości do pomocy. Senior może potrzebować wsparcia zarówno w dzień, jak i w nocy.
  • Samodzielność: co prawda dobre agencje przydzielają nam koordynatora do pomocy, ale to my, a nie on, przebywamy na co dzień z podopiecznym. Mile widziana jest więc zaradność.
  • Odporność na stres: w opiece mogą zdarzyć się niespodziewane sytuacje, jak chociażby pogorszenie stanu zdrowia seniora. Trzeba wtedy zachować zimną krew i odpowiednio zareagować.
  • Empatia: uważność na emocje i potrzeby starszych osób jest bardzo ważna w pracy opiekunki. W ten sposób jesteśmy w stanie dać podopiecznemu to, czego aktualnie potrzebuje.
  • Asertywność: przydaje się w sytuacjach, gdy senior prosi o coś, co jest dla niego szkodliwe lub niebezpieczne. Codziennym przykładem może być chociażby prośba o słodycze, gdy lekarz wyraźnie zakazał mu ich jedzenia.
  • Uczciwość: zarówno w stosunku do podopiecznego, jak i do jego rodziny.
  • Serdeczność i pozytywne nastawienie: uśmiech może zdziałać cuda, zwłaszcza w codziennej opiece nad osobą starszą. Pogodny opiekun wzbudza zaufanie i jest w stanie poprawić humor podopiecznego nawet w trudniejszych chwilach.
  • Umiejętność organizacji czasu: dzień opiekuna osoby starszej jest pełen obowiązków. Aby wykonywać je efektywnie, potrzebny jest dobry plan.
opiekunka w Niemczech

Czy sprawdzę się jako opiekun osoby starszej?

Kandydat starający się o pracę w niemieckiej opiece powinien wykazywać się również wiedzą i odpowiednim przygotowaniem. Dobrze jeszcze przed wyjazdem przyswoić sobie najważniejsze informacje na temat chorób i dolegliwości wieku podeszłego. Ułatwi nam to opiekę nad seniorem cierpiącym na różnorodne schorzenia. Opiekun osoby starszej powinien też posługiwać się językiem niemieckim przynajmniej w stopniu komunikatywnym. Jest to szczególnie ważne, gdy opiekujemy się osobą potrzebującą stałego, kompleksowego wsparcia. Dobra znajomość języka pozwoli nam zrozumieć podopiecznego i udzielić mu właściwej pomocy. Warto wiedzieć, że znalezienie pracy w niemieckiej opiece – prywatnie – bez języka jest niemal niemożliwe. Nawet jeżeli dostaniemy ofertę zatrudnienia w polskiej rodzinie, to nie jest powiedziane, że podopieczny będzie dobrze i wyraźnie mówił po polsku. A wybierając jedynie ogłoszenia do polskich rodzin, możemy zamknąć sobie drogę do rozwoju w branży opiekuńczej.

Niejeden przyszły opiekun osoby starszej zastanawia się: czy na pewno sprawdzę się w tej pracy? Na to pytanie jednak każdy musi odpowiedzieć sobie sam. Pamiętajmy tylko, żeby nie podejmować decyzji pod wpływem chwili, ale dobrze ją przemyśleć. Pomogą nam w tym różnorodne oferty pracy publikowane na SenioPort. Wśród nich znajdziesz ogłoszenia dopasowane do Twoich oczekiwań i kompetencji.