Czy każdy może pracować jako opiekun seniorów w Niemczech? Jaki jest zakres obowiązków na tym stanowisku i jakie wymagania mają rodziny podopiecznych? Te pytania zadaje sobie niemal każdy, kto chce pracować w niemieckiej opiece. Dziś postaramy się na nie odpowiedzieć. Sprawdźmy zatem, jakie oczekiwania ma branża opieki w Niemczech względem kandydatów.

Opieka w Niemczech: jak i gdzie szukać pracy?

Znalezienie idealnej pracy dla opiekunek w Niemczech nie jest łatwe. W Internecie roi się bowiem od fałszywych ofert zatrudnienia. Dlatego tak istotne jest, by umieć filtrować odszukane ogłoszenia. Bądźmy też czujni, kontaktując się z wybranymi firmami i rozmawiając z konsultantami. Dobrze sprawdźmy agencję, z którą chcemy nawiązać współpracę. Powinna być zarejestrowana w Polsce oraz legitymować się ważnym certyfikatem. Poprośmy też o umożliwienie wglądu do dokumentów, które świadczą o legalności działania firmy. Dopiero wtedy podpiszmy umowę. Nawet nadmierna ostrożność nie zawadzi – opieka w Niemczech to praca, która wiąże się z przebywaniem daleko od domu. Zadbajmy więc w pierwszej kolejności o swoje bezpieczeństwo.

Oferty pracy w niemieckiej opiece publikowane są niemal na każdym portalu internetowym, ale to nie znaczy, że wszystkie są warte uwagi. Dodatkowo mnogość propozycji sprawia, że trudno jest podjąć ostateczną decyzję. Co zatem możemy zrobić? Przede wszystkim korzystać z zaufanych źródeł, co do których mamy pewność, że publikują wiarygodne ogłoszenia – takich jak SenioPort. Po drugie, nie obawiajmy się zadawać pytań pośrednikom z wybranej agencji. Oni pomogą nam wybrać odpowiednią ofertę, a także zorganizują wyjazd i będą służyć wsparciem podczas trwania zlecenia.

opiekunki osób starszych w Niemczech

Oczekiwania względem opiekunek osób starszych w Niemczech

Po wstępnych rozmowach konsultant z agencji przedstawi nam kilka ofert pracy. Mogą się one między sobą różnić: chociażby wysokością wynagrodzenia, obowiązkami czy wymaganiami danej rodziny. Dziś skupimy się na tych kryteriach, które zazwyczaj warunkują zatrudnienie opiekunki osób starszych w Niemczech.

Umiejętność mówienia po niemiecku

Praca w opiece w Niemczech bez języka jest dziś praktycznie niemożliwa. Owszem, na rynku wciąż istnieją agencje, które przekonują, że opiekunka nie musi znać niemieckiego. Teoretycznie nie – ale będzie jej bardzo trudno. Opieka w Niemczech to przede wszystkim porozumiewanie się z podopiecznym i odpowiadanie na jego potrzeby. Nie raz trzeba będzie też porozmawiać z jego bliskimi, a naszymi pracodawcami. W końcu nawet tak drobne sprawy, jak wizyta w sklepie, aptece albo na poczcie, wymagają znajomości podstawowych niemieckich zwrotów. Znajomość języka niemieckiego, przynajmniej w stopniu komunikatywnym, jest więc kluczowa dla dobrych agencji. Jeśli nie umiemy mówić w tym języku, to warto jeszcze przed wyjazdem zapisać się na kurs. Wiele firm oferuje darmowe lekcje niemieckiego dla opiekunek. Pamiętajmy, że im lepsza znajomość niemieckiego, tym większa szansa na otrzymanie atrakcyjnej, dobrze płatnej oferty pracy.

Zdobyte doświadczenie i ukończone kursy

Czy opiekunka pracująca w Niemczech musi mieć doświadczenie? W niektórych ogłoszeniach jest ono kluczowe, w innych jedynie „mile widziane”. Prawda, jak to zwykle bywa, leży pośrodku. Doświadczenie w branży opiekuńczej jest przede wszystkim cenne dla nas. Z każdą sztelą czy nawet epizodem opieki nad seniorem z rodziny nabieramy pewności siebie. Zyskujemy też wiedzę praktyczną i teoretyczną na temat chorób wieku podeszłego. Oczywiście na początek możemy wybrać zlecenie polegające głównie na towarzyszeniu sprawnemu podopiecznemu. Dobrze jest też skorzystać z oferty kursów i szkoleń branżowych proponowanych przez agencje.

Gotowość na wyzwania

Opieka w Niemczech to branża, w której codziennie mogą zdarzyć się nowe, nieprzewidziane sytuacje. Kandydat na opiekuna powinien być na to przygotowany, bo to głównie od niego zależy, jak potoczą się wydarzenia. Niezbędne okaże się też swojego rodzaju powołanie – pozwoli na wykonywanie obowiązków z uśmiechem i cierpliwością. Praca opiekunki to bowiem nie tylko prowadzenie domu i czynności pielęgnacyjne, ale też wsparcie seniora w trudnych momentach.

praca w opiece w Niemczech

Cechy charakteru pracownika a opieka w Niemczech

Wymienione powyżej wymagania to nie wszystko. Niemieccy pracodawcy zwracają również uwagę na charakter potencjalnej opiekunki. Jakie cechy powinien posiadać idealny pracownik opieki w Niemczech?

Cierpliwość: podopieczni często cierpią na przewlekłe choroby, a męczące objawy sprawiają, że nastrój ulega pogorszeniu. Senior może być nieprzyjemny, rozdrażniony, uparty. Niekiedy opiekunom zdaje się, że osoba starsza „robi im na złość”. I chociaż to trudne, w takich chwilach konieczne jest zachowanie spokoju. Cierpliwość więc przyda się każdemu, kto pracuje w opiece.

Empatia i wrażliwość: tutaj także należy pamiętać, że seniorzy zmagają się ze schorzeniami wieku starczego. Wiele rzeczy mogą robić wolniej, nie zawsze usłyszą czy zrozumieją pytanie. Warto więc umieć wczuć się w sytuację podopiecznego.

Asertywność: opiekun osoby starszej powinien umieć mówić „nie”, kiedy prosi ona o coś, co jest dla niej szkodliwe albo chce zrobić jakąś niebezpieczną rzecz. Asertywność przyda się też podczas negocjacji warunków zatrudnienia.

Troska i serdeczność: to dwie główne cechy, które charakteryzują idealnego opiekuna. Taka osoba zbuduje pozytywną, opartą na zaufaniu relację z podopiecznym. A dobre samopoczucie seniora jest najważniejsze zarówno dla niego samego, jak i dla jego rodziny.