Odkąd staliśmy się członkami Unii Europejskiej, możliwości zatrudnienia jest o wiele więcej. Teraz bez problemu możemy podjąć pracę za granicą i zarabiać lepiej, niż w kraju. Jednym z najchętniej wybieranych zawodów jest opieka w Niemczech. Decydują się na nią zwłaszcza te osoby, które szukają nowych wyzwań. Jednak bez względu na to, jak odważni jesteśmy, pierwszy wyjazd może budzić obawy i niepewność. Co powinniśmy wiedzieć i umieć? Na co zwracać uwagę przy wyborze oferty? Gdzie szukać? Jeśli te pytania spędzają nam sen z powiek, przyjrzyjmy się im bliżej i spróbujmy znaleźć odpowiedzi.

Opieka w Niemczech a kompetencje pracownika

Na początek zajmijmy się kwestią umiejętności, jakie powinna posiadać opiekunka pracująca w Niemczech. Kluczowa jest znajomość języka naszych zachodnich sąsiadów. Zdarzają się, oczywiście, oferty zatrudnienia bez języka niemieckiego. Jest ich jednak mało. Dlaczego? Opieka w Niemczech opiera się na komunikacji; jest to podstawa w zajmowaniu się seniorem. Chcąc nie chcąc, musimy się z nim porozumiewać, zadawać pytania, prosić o wstanie z łóżka czy o wzięcie lekarstw. Znajomość niemieckiego przydaje się też w sklepie, na poczcie lub w nagłych przypadkach, kiedy trzeba wezwać pomoc medyczną. Wiele osób twierdzi, że da się pracować, nie mówiąc po niemiecku. Owszem – jest to możliwe. Jednak znajomość języka znacznie podnosi poziom naszej pracy i usprawnia ją.

Kolejnym ważnym aspektem w zawodzie opiekunki osób starszych w Niemczech jest jej osobowość. Pracownik opieki powinien mieć odpowiedni charakter, wykazywać się pewnymi cechami i predyspozycjami. Zalicza się do nich chociażby empatia, wyrozumiałość i cierpliwość, ale też konsekwentność, asertywność i umiejętność organizacji pracy. Warto też wiedzieć, że nie trzeba mieć doświadczenia, by pracować w niemieckiej opiece. Ważniejsze są wymienione wcześniej cechy osobowości – doświadczenie zdobywamy z czasem. Mile widziana jest jednak wcześniejsza praca z osobami starszymi, zajmowanie się nimi. Dotyczy to nawet opieki nad starszym lub chorym członkiem rodziny.

Wybór konkretnej oferty pracy w opiece

Wiemy już, jaka powinna być opiekunka, która stara się o pracę w Niemczech. Teraz sprawdzimy, na co zwracać uwagę przy wyborze ogłoszenia. Przede wszystkim istotna jest jego długość. Jeżeli dopiero rozpoczynamy pracę w zawodzie opiekuna, wybierzmy krótsze zlecenie. Pozwoli nam to sprawdzić, czy opieka w Niemczech rzeczywiście jest pracą dla nas. Co prawda takie oferty z reguły są nieco gorzej płatne, ale to nie znaczy, że trzeba z nich rezygnować. W wielu przypadkach okazują się też prostsze, co dla początkującego opiekuna jest bardzo ważne. Możemy zdecydować się na pracę opiekunki w Niemczech od zaraz, pamiętajmy jednak, aby dobrze sprawdzić ogłoszenie. Upewnijmy się, że dostaniemy legalną umowę i że możemy liczyć na pomoc w razie napotkania problemów. A jak długo pracować w opiece na początku? Optymalnym wyborem będą 2-3 tygodnie. W ten sposób poznamy specyfikę zawodu i nie będziemy musieli na długo rozstawać się z rodziną.

Przeczytajmy uważnie ofertę pracy w opiece. Znajdziemy w niej zakres obowiązków, które będziemy musieli wykonywać. Jeżeli dopiero zaczynamy naszą karierę w branży, nie wybierajmy szteli trudnych, obejmujących opiekę nad ciężko chorymi osobami. Zgoda – takie zlecenia są lepiej płatne. Ale na samym początku trudno nam będzie sobie z nimi poradzić. Pierwsze zlecenie powinno być łatwiejsze – opieka nad mobilnym seniorem, wykonywanie prostszych czynności, zajmowanie się domem. Gdy już nabierzemy wprawy, przyjdzie czas na powiększenie zakresu obowiązków. Wtedy zyskamy dostęp do bardziej atrakcyjnych ofert.

Warto też przyjrzeć się potrzebom podopiecznego. Początkujący opiekunowie dobrze odnajdą się przy seniorze możliwie najbardziej sprawnym umysłowo i fizycznie. Współpraca z nim będzie dla nas o wiele łatwiejsza, zwłaszcza jeśli nie znamy jeszcze zbyt dobrze niemieckiego. Jednocześnie dobrze jest poszerzać wiedzę teoretyczną. Czytajmy dobre publikacje na temat chorób wieku starczego, dowiedzmy się, jak radzić sobie z objawami. Dzięki temu będziemy mogli z biegiem czasu wybierać trudniejsze zlecenia.

Jak szukać pracy w opiece w Niemczech?

Podejmujemy pracę, aby zarabiać pieniądze – i nie ma w tym nic dziwnego. Wynagrodzenie pozwala nam zrealizować nasze cele, marzenia czy podreperować domowy budżet. Dlatego opiekunowie, pytani o motywację do pracy, często wymieniają właśnie dobre zarobki. Jednak warto mieć świadomość, że opieka w Niemczech jest branżą dość specyficzną. Tutaj nie wystarczy motywacja finansowa. Bardzo ważna okazuje się również chęć pomocy innym, rozwijania umiejętności i nabywania doświadczenia. Jeżeli nie będziemy tego odczuwać, trudno nam będzie w przyszłości lepiej zarabiać. Najbardziej atrakcyjne oferty są bowiem kierowane do osób z doświadczeniem, które mogą pracować na trudniejszych sztelach. Dobrze opłacana opiekunka swobodnie porozumiewa się po niemiecku, ma czynne prawo jazdy i jest gotowa wyjeżdżać do Niemiec na dłużej.

Znalezienie zatrudnienia za zachodnią granicą nie jest proste. W Internecie wciąż można spotkać oszustów, którzy pod płaszczykiem wysokiego wynagrodzenia skrywają nielegalną pracę. Podczas szukania skupmy się więc na uczciwych ofertach pracy dla opiekunek w Niemczech. Jak to zrobić? Najprostszym sposobem będzie nawiązanie współpracy z dobrą agencją. Renomowane firmy posiadają bazę zweryfikowanych ogłoszeń, z których możemy korzystać. Przed podpisaniem umowy upewnijmy się, że dany pośrednik jest rzetelny i uczciwy. W ten sposób zyskamy bezpieczeństwo już na początku naszej kariery w niemieckiej opiece.