Praca w opiece w Niemczech nie zawsze polega jedynie na zajmowaniu się podopiecznym. Często w ogłoszeniach pojawiają się również obowiązki domowe, jak sprzątanie czy gotowanie. Czy jednak każda opiekunka osoby starszej musi zajmować się domem? I na czym tak naprawdę polega tego typu zlecenie?

Opiekunka osoby starszej i jej codzienne zadania

Głównym obowiązkiem opiekunki – a więc zapisanym w umowie – jest właśnie opieka nad seniorem. Oznacza to, że na szteli będziemy musieli przede wszystkim dbać o komfort i dobrostan naszego podopiecznego. Ostateczny zakres zadań jest uzależniony od potrzeb i stanu zdrowia seniora. Naszym zadaniem może być codzienna pielęgnacja, pomoc w czynnościach higienicznych, ubieranie, asekuracja przy wstawaniu, siadaniu i chodzeniu. Opiekunka osoby starszej towarzyszy jej każdego dnia, w razie potrzeby pomaga w jedzeniu posiłków i organizuje czas wolny. Zadaniem opiekunki jest także aktywizacja podopiecznego. Polega ona na zachęcaniu do spacerów, ćwiczeń, rozwiązywania krzyżówek, czytania i wszelkich czynności pobudzających ciało i umysł do pracy.

Oprócz tego opiekunka pilnuje, by senior zażywał przepisane przez lekarza leki w odpowiednich dawkach i o właściwych porach. Niekiedy też towarzyszy mu przy załatwianiu spraw urzędowych lub w trakcie wizyt u lekarza.

Wiele firmowych i prywatnych ogłoszeń o opiece w Niemczech wspomina o dodatkowym obowiązku: zajmowaniu się domem. Zwykle dotyczy to sytuacji, gdy podopieczny mieszka sam, z dala od rodziny, a jego stan zdrowia nie pozwala na wykonywanie domowych obowiązków. Wtedy opiekunka pracująca w Niemczech może być zobowiązana do zajęcia się również domem.

praca w opiece w Niemczech

Praca w niemieckiej opiece: obowiązki domowe

Warto wiedzieć, że nie każdy niemiecki pracodawca będzie od nas wymagał sprzątania czy prasowania. Jednak samo określenie „opiekunka domowa” może sugerować, że w zakres naszych zadań wejdzie coś poza standardową opieką osób starszych. Prawdopodobieństwo to znacznie wzrasta, jeśli zajmujemy się niesamodzielnym podopiecznym. Oprócz standardowych obowiązków możemy się więc spodziewać dodatkowej ich listy. Fachowo nazywa się ona „poszerzonym zakresem obowiązków” i zobowiązuje opiekunkę na przykład do:

  • sprzątania pomieszczeń, które użytkuje ona i senior,
  • prania i prasowania,
  • gotowania dla siebie i podopiecznego,
  • robienia zakupów lub przygotowywania listy rzeczy do kupienia,
  • podlewania kwiatów, zajmowania się zwierzętami (jeśli senior je posiada),
  • odbierania poczty w imieniu osoby starszej.

Nie jest oczywiście powiedziane, że będziemy musieli wykonywać wszystkie obowiązki z powyższej listy. Zazwyczaj rodziny seniorów proszą o przygotowywanie posiłków, odkurzanie i ścieranie kurzu, a niekiedy o zrobienie zakupów. W takim przypadku opiekunka pracująca w Niemczech ma do dyspozycji ustaloną kwotę pieniędzy. Zwykle – jeśli budżet okazuje się za mały – nie ma problemu z negocjacjami.

praca dla opiekunek w Niemczech

Ile zarabia opiekunka osoby starszej dbająca o dom?

W sytuacji, gdy rodzina nie jest w stanie pomóc w zajmowaniu się domem, obowiązki te w pełni przejmuje opiekunka. To ona dokłada starań, by w lodówce zawsze były potrzebne produkty, a dieta dopasowana do stanu zdrowia podopiecznego. Ona również dba o to, by senior miał wyprane i wyprasowane ubrania. Obowiązki domowe stają się wtedy dodatkowym zadaniem, które wypełnia i tak już krótką dobę na szteli. Czy zatem opiekunka osoby starszej, która dba o dom, może ubiegać się o wyższą wypłatę? Warto wiedzieć, że obowiązki domowe nie powinny być wykonywane kosztem opieki nad seniorem. Jeżeli wszystko jest w porządku, można liczyć na lepsze wynagrodzenie lub premie finansowe.

Jak dużo zarobimy? Wszystko zależy od tego, czy zdecydujemy się na współpracę z agencją, czy na prywatną ofertę pracy w opiece w Niemczech. Ogłoszenia zamieszczane na SenioPort proponują wynagrodzenie nie niższe niż 1600 euro netto miesięcznie. A warto wiedzieć, że niektóre sztele są opłacane dużo wyżej – nawet 2000 euro na rękę i więcej!

Wybierzmy najlepszą dla siebie ofertę pracy

Zajmowanie się domem to zatem tak naprawdę dodatkowy obowiązek. Jednak wiele rodzin traktuje go jako zupełnie normalną pracę dla opiekunek w Niemczech. Powodem takiego nastawienia jest fakt, że opiekunka mieszka na co dzień z seniorem. Korzysta więc ze wspólnych przestrzeni, je i śpi w mieszkaniu podopiecznego. Mimo wszystko to nie oznacza, że zawsze będziemy musieli zajmować się domem. Istnieją bowiem ogłoszenia, w których głównym obowiązkiem opiekunki jest po prostu… opieka nad podopiecznym. Dobrze jest więc samemu odpowiedzieć sobie na pytanie, czy chcemy wykonywać prace domowe, a jeśli tak, to jakie. Jeżeli jesteśmy pewni, że to nie dla nas, poinformujmy o tym fakcie koordynatora z agencji. On weźmie to pod uwagę przy doborze odpowiedniej szteli. Dodatkowe obowiązki domowe to nie problem? Z czystym sumieniem możemy wybrać ofertę z rozszerzonym zakresem obowiązków. W ten sposób zyskamy szansę na dodatkowy zarobek, a także poczucie większej kontroli nad codziennością.