Dobra sztela jest marzeniem każdej opiekunki pracującej w Niemczech. Co oznacza to określenie? Mówiąc krótko, odnosi się ono do zlecenia, na którym wszystko „jest w porządku”. Warunki zgadzają się z tymi zamieszczonymi w ogłoszeniu, senior z chęcią współpracuje z opiekunką, a wypłata wpływa na konto na czas. Niestety, zdarza się, że w niektórych miejscach pracy coś zawodzi. Opiekunki zaczynają nazywać takie zlecenia „sztelami-minami” i wciągają je na swoje osobiste czarne listy. Czy jednak warto wierzyć takim zestawieniom? Przyjrzyjmy się temu problemowi nieco bliżej.

Dobra sztela czy zła sztela? Lista nie zawsze mówi prawdę

Nie każdy wie, że dobra sztela to pojęcie względne. Ile opiekunek, tyle doświadczeń i punktów widzenia. Każda z nas pracowała na innych zleceniach, ma odmienne oczekiwania oraz spojrzenie na to, co działo się na szteli. Dlatego trudno jest skonstruować jedną, nieomylną czarną listę firm i miejsc pracy w opiece w Niemczech. To, co nazywamy „listą”, jest tak naprawdę zbiorem luźnych, rozproszonych informacji o danych zleceniach. Można znaleźć je w Internecie, ale czy dawać im wiarę? Dobrze jest pamiętać o kilku faktach. Zwykle to ci opiekunowie i opiekunki, którzy poczuli się skrzywdzeni przez niemieckiego pracodawcę, najchętniej zamieszczają opinie w sieci. Niekiedy robią to na bieżąco, jeszcze podczas pobytu na szteli, gdy towarzyszą im silne emocje. Łatwo znaleźć takie wpisy na forach internetowych i w mediach społecznościowych.

Zanim więc podejmiemy decyzję na podstawie jednej wypowiedzi w Internecie, dobrze jest rozeznać się w sytuacji. Możemy napisać do autora i poprosić o więcej szczegółów. Być może okaże się, że w rzeczywistości problem nie jest tak duży, jak mogłoby się wydawać.

dobra sztela oferty pracy

Kwestie, których dotyczą „czarne listy” szteli w Niemczech

Co zawiera czarna lista miejsc pracy? Zazwyczaj są to wypowiedzi, w których opiekunki i opiekunowie opisują problemy, jakie napotkali podczas realizacji danego zlecenia. Mogą one wynikać:

  • ze stanu zdrowia podopiecznego albo z jego charakteru,
  • z organizacji miejsca pracy,
  • z relacji z rodziną seniora i jego najbliższym otoczeniem.

Przyjrzyjmy się bliżej powyższym punktom. Problemy, które wiążą się ze stanem zdrowia podopiecznego, często dotyczą zaburzeń neurologicznych. Niektórzy opiekunowie skarżą się, że senior jest agresywny, wzbudza w nich poczucie zagrożenia lub bezpośrednio atakuje fizycznie. Innym powodem określenia szteli jako „miny” jest trudny transfer osoby starszej, wysoko rozwinięta demencja czy konieczność częstego wstawania w nocy. Utrudnienia wynikające z charakteru seniora to chociażby traktowanie opiekunki z góry, skąpstwo, uprzedzenia etniczne lub narodowościowe.

Problemy odnoszące się do warunków pracy to chociażby: zbyt małe ilości jedzenia lub jego słaba jakość, praca w trybie ciągłym (bez szans na odpoczynek), ograniczony dostęp do urządzeń typu pralka czy kuchenka. Można też spotkać się z wpisami, które mówią o zbyt dużych wymaganiach. Pracodawcy chcą, żeby opiekunka wysprzątała strych i piwnicę lub wykonała ciężkie ogrodowe prace, które nie były zawarte w umowie.

Opiekunki zamieszczające wpisy w Internecie skarżą się też na złe relacje z bliskimi podopiecznego, na nadmierną kontrolę czy wydawanie sprzecznych poleceń. Na czarną listę szteli trafiają też miejsca, w których rodzina często odwiedza seniora, oczekując podawania posiłków i „obsługi”.

opieka w Niemczech

Na czarnej liście może znaleźć się i dobra sztela

Zdarza się, że opiekunka zamieszcza wpis na czarnej liście szteli pod wpływem sporych emocji. Wyobraźmy sobie taką sytuację. Jakieś konkretne wydarzenie sprawiło, że opiekunka jest w stanie silnego wzburzenia. Aby nieco rozładować emocje, postanawia opowiedzieć innym o tym, co ją spotkało i jednocześnie ich przestrzec. Opisuje wydarzenie ze szczegółami, skupia się na swoich odczuciach. Inne opiekunki współczują jej i pytają, czy coś jeszcze dzieje się na szteli. Silne emocje sprawiają, że opiekunka jest w stanie pamiętać jedynie o złych chwilach. Później, gdy już się uspokoi, przypomni sobie o miłych wieczorach w towarzystwie seniora, o wspólnych rozmowach, pogodzie ducha podopiecznego i jego chęci do współpracy. Jednak internetowi czytelnicy nie dowiedzą się o tym – otrzymają za to negatywny opis szteli, która idealnie nadaje się na czarną listę.

Dobra sztela to marzenie każdej opiekunki. Dlatego najlepsze oferty pracy tak szybko się rozchodzą. Warto więc przed wyborem miejsca pracy poczytać nieco o zleceniu, które nas interesuje i nie sugerować się jedynie emocjonalnymi wpisami na forach internetowych. Pamiętajmy, że nie zawsze znajdziemy w nich prawdziwe informacje, a to, co jednej opiekunce na szteli przeszkadza, dla innej może nie być problemem. Szukając rzetelnych informacji o zleceniu, dobrze zwrócić się bezpośrednio do jego autora. Zwykle będzie to agencja opieki lub niemiecki pracodawca. Osoba, z którą się skontaktujemy, powinna powiedzieć nam nieco więcej o szteli. Zapytajmy również o możliwość porozmawiania z poprzednią opiekunką. Taki kontakt pozwoli nam wyrobić sobie własne zdanie o danym zleceniu.