Z pracą w niemieckiej opiece wiąże się sporo ważnych decyzji. Jedna z nich dotyczy miejsca, w którym chcemy pracować. Czy lepszym rozwiązaniem jest zatrudnienie w domu opieki, czy może u prywatnych osób, w mieszkaniu podopiecznego? Każda z opcji ma swoje plusy – sekret tkwi w tym, by wybrać najlepszą dla siebie. Praca opiekunki w Niemczech nie jest łatwa, dlatego warto zdecydować się na warunki, które idealnie nam odpowiadają. Dowiedzmy się więc, na czym polega specyfika każdego z wymienionych trybów pracy.

Dom opieki a praca opiekunki w Niemczech

Opiekunowie pracujący w domach spokojnej starości i prywatnych mieszkaniach mają bardzo podobny zakres obowiązków. W obu przypadkach ich głównym zadaniem jest zajmowanie się podopiecznym, dotrzymywanie mu towarzystwa i pomoc w codziennych czynnościach. Mimo to te dwa stanowiska znacznie się różnią. Prywatni pracodawcy i domy seniora oferują inne warunki pracy. Inaczej wygląda też kontakt z osobami starszymi oraz możliwość nawiązywania relacji. Inne są wymagania stawiane opiekunkom i oczekiwania pracodawców. Taka sama na pierwszy rzut oka praca opiekunki w Niemczech może więc wyglądać inaczej, w zależności od tego, gdzie się zatrudniamy.

W Niemczech można spotkać wiele placówek opiekuńczych zajmujących się seniorami. Jednak dobrze jest mieć świadomość, że nie każdy opiekun z Polski będzie mógł się w nich zatrudnić. Dlaczego? Z powodu ścisłych wymagań, jakie obowiązują w takich miejscach. W większości z nich pracować mogą jedynie osoby, które mają doświadczenie i kierunkowe wykształcenie. W Niemczech takie profesjonalne opiekunki nazywane są Altenpflegerin. Jest to zawód regulowany prawnie, co oznacza, że do jego wykonywania trzeba ukończyć specjalny kierunek. Wykwalifikowani opiekunowie mogą pracować w różnych miejscach: domach opieki, szpitalach, klinikach rehabilitacyjnych, przychodniach, hospicjach i domach prywatnych.

opiekunka osób starszych w Niemczech

Jak wygląda praca opiekunki w Niemczech w tego typu placówkach? Przede wszystkim wspiera ona podopiecznego w codzienności, organizuje mu czas, a także kontaktuje się z jego rodziną. Zaletą jest tu fakt, że pracę taką można sprawnie oddzielić od życia prywatnego, co w opiece domowej bywa niełatwe. Z drugiej strony jednak opiekunka ma „pod skrzydłami” nie jednego, ale kilku podopiecznych. Trudniej jest więc nawiązać kontakt emocjonalny, nie mówiąc już o relacji. Dodatkowo napięty grafik często nie pozwala na spokojne spędzanie czasu z seniorami.

Opieka nad seniorem w prywatnym domu

Podjęcie pracy u niemieckiej rodziny jest doskonałym rozwiązaniem dla każdego, kto chce zostać opiekunem seniora. Prywatni pracodawcy nie wymagają bowiem wykształcenia kierunkowego (chociaż pielęgniarki, opiekunowie medyczni i fizjoterapeuci są mile widziani). Czym zatem powinna wyróżniać się opiekunka osoby starszej pracująca w Niemczech? Przede wszystkim odpowiednimi cechami charakteru. Niezbędna będzie empatia, komunikatywność, asertywność i chęć pomocy innym. Opiekunka powinna być także zdrowa fizycznie i psychicznie, a także mieć pewne doświadczenie w opiece. I nie chodzi tu tylko o pracę zarobkową, ale też o wolontariat w szpitalu czy chociażby opiekę nad starszym lub chorym członkiem rodziny. Oczywiście im większe doświadczenie, tym lepsze oferty pracy możemy dostać. I co najważniejsze: nie musimy sami radzić sobie z formalnościami. Jeśli podejmiemy współpracę z jedną z agencji ogłaszających się na SenioPort, mamy zapewnioną pomoc w tym zakresie.

opiekunka w Niemczech

Warunki pracy opiekunki w Niemczech

Jakie obowiązki ma opiekunka zatrudniona w domu podopiecznego? W dużej mierze są one podobne do tych, które dostaje się w placówce opiekuńczej. Opiekunka pracująca w Niemczech ma za zadanie przede wszystkim pomagać seniorowi w codziennych czynnościach. Dba też o jego samopoczucie, kondycję fizyczną i psychiczną, a także organizuje mu czas wolny. Na bieżąco kontaktuje się z rodziną seniora i przekazuje bieżące informacje. Istnieją jednak pewne różnice między opieką w domu a opieką w placówce. Najważniejsza to liczba podopiecznych. W przypadku oferty od prywatnej rodziny opiekunka w Niemczech zajmuje się jednym lub dwojgiem seniorów. Ma więc czas na to, by dobrze ich poznać i zbudować przyjacielską relację. Swoje obowiązki może wykonywać w najodpowiedniejszych dla siebie godzinach – oczywiście mając na uwadze przyzwyczajenia osoby starszej.

W odróżnieniu od wykwalifikowanej osoby pracującej w domu opieki, opiekunka taka nie może wykonywać czynności medycznych i pielęgniarskich.

Niemieccy pracodawcy oczekują, że opiekunka będzie spędzała z podopiecznym większość dnia. Takie rozwiązanie może utrudniać oddzielenie życia zawodowego od prywatnego. Dlatego tak ważne jest ustalenie godzin lub dni wolnych, w trakcie których będziemy mogli odpocząć. Dobrze porozmawiać o tym jeszcze przed podpisaniem umowy, w trakcie rozmów z koordynatorem z agencji. Dzięki temu unikniemy nieporozumień, a praca opiekunki w Niemczech stanie się przyjemniejsza i łatwiejsza.