Opieka w Niemczech to pomysł na stałą pracę – ale nie tylko. Równie dużym zainteresowaniem cieszy się zatrudnienie sezonowe. Wiele opiekunek i opiekunów wyjeżdża latem, żeby wspomóc domowy budżet albo zdobyć doświadczenie. Jakie są zalety pracy w opiece seniora podczas wakacji?

Opieka w Niemczech podczas wakacji: dlaczego warto?

Trzy wakacyjne miesiące to czas, w którym stali opiekunowie często wyjeżdżają na urlop. Aby podopieczni nie pozostali bez opieki, ich rodziny (w porozumieniu z agencjami) starają się znaleźć zastępstwo. Szansę mają zarówno ci, którzy chcą przyjechać do Niemiec na całe wakacje, jak i ci decydujący się na wyjazd 2-3 tygodniowy. Warto zajrzeć na SenioPort – znajdziemy tam oferty pracy dla opiekunek w Niemczech wzbogacone o wakacyjne bonusy. Wyjeżdżając na kilka tygodni, można zatem zarobić nawet ponad 1000 euro. Na dodatek krótszy okres pracy pozwoli nam się zorientować, czy opieka w Niemczech na pewno nam odpowiada. Sprawdzimy swoje umiejętności w praktyce i poznamy plusy oraz minusy tego zawodu. Ważny jest też fakt, że w wakacje z reguły mamy mniejszą konkurencję.

Wyjazd do pracy w Niemczech pomoże nam też podszlifować umiejętności językowych. Wielu podopiecznych lubi rozmawiać, dzielić się swoimi odczuciami czy opowiadać o przeszłości. Znajomość niemieckiego ułatwi nam więc codzienną komunikację z seniorem. Zatrudnienie w opiece w Niemczech bez języka to zatem niezbyt dobry pomysł. I choć są firmy, które proponują takie rozwiązanie, nie warto się na nie decydować. Umiejętność mówienia po niemiecku otwiera wiele drzwi w branży opiekuńczej.

Praca w niemieckiej opiece to nie tylko obowiązki. Opiekunowie mają również przewidzianą chwilę dla siebie w ciągu dnia lub tygodnia pracy. W tym czasie można zajmować się swoimi sprawami, zwiedzać okolicę czy wybrać się na zakupy albo do kawiarni. Czas spędzony za granicą jest więc także okazją do poznania innej kultury i zwyczajów.

opieka nad osobą starszą

Zasady zatrudniania opiekunek osób starszych w wakacje

Kiedy niemieckie rodziny szukają opiekuna na lato? Najczęściej w dwóch przypadkach. Pierwszy to sytuacja, gdy stała opiekunka wybiera się na urlop. Senior nie może pozostać sam, dlatego jego bliscy szukają zmienniczki. Taka osoba opiekuje się podopiecznym przez miesiąc lub dwa, jednocześnie zastępując stałego opiekuna w jego obowiązkach. Później można zjechać do Polski albo podjąć się kolejnego zlecenia – na stałe lub na zastępstwo. Istnieje też takie pojęcie, jak opieka krótkoterminowa. Rodzina osoby starszej wyjeżdża na wakacje i z różnych powodów nie może jej zabrać ze sobą. Szukają więc opiekunki, która zajmie się ich bliskim przez tydzień, dwa lub trzy tygodnie. Wbrew pozorom tego typu ofertę pracy również nietrudno znaleźć.

Opieka w Niemczech, zwłaszcza ta krótkoterminowa, to specyficzna praca. Warto zdawać sobie sprawę, że nie będzie ona odpowiadała każdemu. Seniorzy korzystający z usług opiekunek to osoby o różnym stanie zdrowia. Niektórzy potrzebują tylko towarzystwa, zaś inni wymagają kompleksowej opieki. Opiekunka powinna być empatyczna, komunikatywna, cierpliwa, sumienna a jednocześnie asertywna i – kiedy trzeba – stanowcza. Pamiętajmy, że starsze osoby mają swoje zwyczaje i przywary, a niekiedy ich zachowanie jest podyktowane objawami chorób. Pracy szukajmy za pośrednictwem renomowanych agencji. To zwiększy nasze bezpieczeństwo, o które należy dbać zawsze, niezależnie od długości zlecenia.

praca w opiece seniora

Dla kogo jest wakacyjna opieka w Niemczech?

Wyjazd do pracy w niemieckiej opiece to szansa na zarobienie dodatkowej gotówki. Opiekunowie mogą spodziewać się wyższych stawek, niż w Polsce, a oprócz tego rodzina podopiecznego zapewnia im zakwaterowanie i wyżywienie. Plusem jest też fakt, że wakacyjne wyjazdy do pracy nie muszą trwać długo. Standardem jest 2-3 tygodnie na szteli i później powrót do domu albo podjęcie pracy gdzie indziej. Nawet tak krótki pobyt w Niemczech pozwoli na podszkolenie się z języka niemieckiego. Dlaczego? Z prostego powodu. Przez dwa lub trzy tygodnie jedynym językiem, którym możemy się posługiwać, jest właśnie niemiecki. Jeżeli zaczniemy mówić po polsku, podopieczny, jego rodzina czy ekspedientka w sklepie po prostu nas nie zrozumieją. Oczywiście może się zdarzyć, że natrafimy na osobę z Polski, lecz nie jest to regułą.

W pracy tej poradzą sobie więc osoby nie bojące się wyzwań, szybko aklimatyzujące się w nowym otoczeniu i lubiące poznawać nowych ludzi. Ci, którzy są ciekawi świata i chcą poznawać nowe kultury, również dobrze poczują się w opisywanym zawodzie. Warto pamiętać, że opieka w Niemczech to nie tylko praca z podopiecznym, ale również czas dla siebie. Można wtedy nie tylko siedzieć w ogródku z książką, ale też poznać miejscowość, w której mieszkamy, zwiedzać ciekawe miejsca w okolicy czy wybrać się do kina.

Jeżeli już od dawna chcieliśmy spróbować pracy w opiece, ale nie byliśmy pewni, jak sobie poradzimy – spróbujmy sił w wakacje. To doskonały czas, by sprawdzić się w zawodzie opiekunki i podjąć decyzję, czy chcemy zostać nią na dłużej.