Czas wakacji czy świąt to najbardziej „gorący” okres w branży opiekuńczej. Wielu stałych opiekunów wybiera się wtedy na urlop, a agencje muszą szybko znaleźć dla nich zastępstwo. Niemieccy podopieczni nie mogą bowiem pozostać bez codziennej pomocy. To szansa dla tych, którzy chcą szybko podreperować domowy budżet. Gdzie szukać pracy w opiece w Niemczech od zaraz? I jakie kryteria musi spełnić opiekunka seniora na zastępstwo?

Obowiązki zmienniczki – opiekunki seniora

Zmienniczka lub zmiennik to zwykle wykwalifikowana osoba, która zastępuje stałą opiekunkę w wykonywaniu jej codziennych obowiązków. Jej praca trwa zazwyczaj kilka tygodni. Standardem są zlecenia na 2-3 tygodnie, ale zdarzają się też ogłoszenia o pracę przez 2 miesiące. Ostateczna długość trwania pobytu w Niemczech zależy od tego, na jak długi czas potrzebne jest zastępstwo. Nowa opiekunka seniora, czyli zmienniczka, przejmuje wszystkie obowiązki poprzedniczki. Ich zakres jest uzależniony od stanu zdrowia i sprawności danego podopiecznego. Jeśli zdecydujemy się więc wyjechać do opieki w Niemczech jako zmiennicy, bądźmy przygotowani na pełnowymiarową pracę.

Opiekunka dla seniora jest przede wszystkim towarzyszką, ale też pomaga mu w wykonywaniu codziennych czynności. Jest dla niego wsparciem przy ubieraniu, myciu czy poruszaniu się. Dba o jego higienę, przygotowuje dla niego posiłki, przypomina o zażywaniu przepisanych przez lekarza leków. Czasami opiekunka organizuje też osobie starszej czas wolny – zarówno w domu, jak i na zewnątrz. Kiedy senior śpi albo gdy zajmuje się nim kto inny, opiekunka ma czas wolny. Może go wykorzystać na odpoczynek, kontakt z rodziną w Polsce albo na rozwijanie swojego hobby. Warto też wspomnieć o warunkach pracy: decydując się na zatrudnienie w opiece w Niemczech, mamy zapewnione zakwaterowanie i wyżywienie. A jeżeli nawiążemy współpracę z dobrą agencją, nie musimy martwić się o formalności – konsultanci we wszystkim nam pomogą. Mamy także zagwarantowane terminowo wypłacane wynagrodzenie.

praca w opiece w Niemczech

Czy praca opiekunki na zastępstwo się opłaca?

Okres przed Świętami Bożego Narodzenia, Wielkanocą czy letnimi wakacjami to trudny czas dla agencji zatrudniających opiekunki. W krótkim czasie muszą bowiem znaleźć osobę, która chciałaby wyjechać do pracy w opiece w Niemczech wtedy, gdy większość ludzi pozostaje ze swoimi rodzinami. Dlatego wiele firm, w tym te publikujące ogłoszenia na SenioPort, zaczyna rekrutować opiekunów dużo wcześniej. Dla nas taka sytuacja jest korzystna z wielu powodów. Po pierwsze, rodziny seniorów obniżają swoje wymagania. W święta i wakacje niewiele osób chce wyjeżdżać do pracy w opiece w Niemczech od zaraz. Jest to więc szansa dla tych opiekunów, którzy mają mniejsze doświadczenie albo słabiej znają niemiecki. Praca w okresie świątecznym i wakacyjnym jest też lepiej płatna. Agencje proponują różnego rodzaju premie i bonusy, żeby zachęcić kandydatów do odpowiadania na ogłoszenia. Pobyt na szteli trwa też krócej, niż w przypadku standardowego zlecenia.

Możemy więc wyróżnić kilka podstawowych zalet pracy opiekunki seniora na zastępstwo:

  • zdobycie doświadczenia i podszlifowanie umiejętności językowych,
  • przekonanie się, czy praca w niemieckiej opiece jest dla nas,
  • krótszy pobyt w Niemczech (2 tygodnie – 2 miesiące)
  • możliwość otrzymania bonusów czy premii pieniężnych od agencji,
  • szansa na szybkie podreperowanie domowego budżetu.

Opiekunka seniora pracująca na zastępstwo powinna się jednak liczyć z tym, że wyjedzie do Niemiec w mało atrakcyjnym terminie. Być może trzeba będzie podjąć trudną decyzję. Inną wadą jest krótki czas, jaki mamy na aklimatyzację w domu podopiecznego. Jeśli jednak mamy pewność, że sobie z tym poradzimy, nic nie stoi na przeszkodzie – możemy śmiało szukać ofert.

opiekunka dla seniora

Gdzie opiekunka seniora na zastępstwo znajdzie oferty pracy?

Warto wiedzieć, że ogłoszenia o pracę opiekunki są dostępne przez cały rok. Przed świętami i wakacjami pojawia się ich po prostu więcej. Opiekunowie i opiekunki pracujący na zastępstwo szukają zatrudnienia w różny sposób, a najbardziej popularne metody to:

Współpraca z agencją rekrutującą opiekunów seniorów

Jeśli to nasz pierwszy wyjazd do opieki w Niemczech i nie do końca wiemy, jak dopełnić formalności, dobrze będzie powierzyć je pracownikom wybranej agencji opieki. Wystarczy, że wybierzemy interesującą nas ofertę z krótkim terminem wyjazdu – zwykle to one dotyczą pracy jako opiekunka seniora na zastępstwo. A jeśli skorzystamy z opcji dodania własnego ogłoszenia na portalu SenioPort, zaoszczędzimy sporo czasu i nerwów. Zyskamy też możliwość otrzymania oferty dobrze dopasowanej do naszych oczekiwań.

Szukanie pracy na własną rękę

Bardziej doświadczeni opiekunowie często prowadzą poszukiwania na własną rękę. Nie korzystają z usług pośredników, dlatego przydaje im się dobra znajomość języka niemieckiego. Warto jednak wiedzieć, że taki sposób szukania pracy wiąże się z ryzykiem. Nie jesteśmy w stanie sprawdzić, czy dane ogłoszenie jest zgodne ze stanem faktycznym, a praca legalna. Na dodatek łatwo o nieporozumienia czy niedopowiedzenia.

Praca w opiece z polecenia

Zdarza się, że znajoma, która pracuje w Niemczech, zaproponuje nam stanowisko zmienniczki na kilka tygodni. Jeżeli dobrze ją znamy, a ona sama dokładnie przedstawi nam szczegóły szteli, możemy jechać. Dowiedzmy się, czy koleżanka współpracuje z renomowaną agencją, czy szukała pracy samodzielnie – to też będzie dla nas ważna informacja.

Opiekunka seniora, która szuka pracy na zastępstwo, powinna być czujna. W Internecie wciąż można znaleźć nielegalne oferty pracy. Dobrze jest prowadzić poszukiwania w sprawdzonych miejscach i decydować się na współpracę z renomowanymi agencjami. Dzięki temu dbamy o swoje bezpieczeństwo.