Wyjeżdżając do pracy w Niemczech, powinniśmy zadbać przede wszystkim o swoje bezpieczeństwo. Niech będzie ono naszym priorytetem – nieważne, czy to nasza pierwsza, czy kolejna sztela. Opieka seniora to specyficzna branża, w której zwykle nie zatrudniamy się sami, ale z pomocą pośredników. Warto więc uważnie wybrać agencję, z jaką chcemy nawiązać współpracę. Czy lepsza będzie polska, czy może niemiecka firma oferująca pracę dla opiekunek? O tym dowiemy się z dzisiejszego artykułu.

Opieka seniora a bezpieczeństwo pracownika

Czym jest agencja opiekunek osób starszych? Mówiąc krótko, jest to instytucja, która pośredniczy pomiędzy opiekunką i seniorem (lub jego rodziną). Jej zadaniem jest znalezienie zarówno idealnej szteli dla pracownika opieki, jak i odpowiedniego opiekuna dla podopiecznego. Klient, czyli rodzina osoby starszej, określa, czego oczekuje. Przedstawia zakres obowiązków i wymagania względem opiekunki. Na tej podstawie agencja rekrutuje osobę, która najlepiej spełnia podane kryteria. Wiele rzetelnych firm opiekuńczych stawia sobie za punkt honoru, by swoje opiekunki zatrudniać w sposób legalny. Wiedzą, że opieka seniora to wymagająca praca, dlatego zapewniają też pracownikom pomoc na każdym etapie zlecenia. Na dodatek oferty pracy takich agencji są sprawdzone i wyczerpująco opisane. Nie spotkają nas więc żadne nieprzyjemne niespodzianki.

Wszystko to sprawia, że każda opiekunka w Niemczech, która nawiąże współpracę z dobrą firmą, może spać spokojnie. Tę pewność docenią wszyscy – od osób początkujących po te z wieloletnim doświadczeniem. Zdarza się jednak, że te ostatnie decydują się na samodzielne poszukiwanie pracy w niemieckiej opiece. Twierdzą, że znają dobrze branżę i są w stanie wyszukać idealne prywatne ogłoszenie. Mimo wszystko warto zastanowić się nad współpracą z agencją. Samozatrudnienie niesie za sobą spore ryzyko. Może się bowiem okazać, że w ogłoszeniu wszystko wyglądało pięknie, a rzeczywistość jest zupełnie inna. Na dodatek nie wiemy, kto zamieścił ofertę pracy. W Internecie wciąż działają oszuści, proponujący „zatrudnienie” bez umowy lub nie wypłacający wynagrodzenia. W takim przypadku będzie nam bardzo trudno dochodzić swoich praw.

agencja opiekunek

Współpraca z polską agencją opiekunek: zalety

Wszyscy wiemy, że szukanie pracy, zwłaszcza tej za granicą, generuje sporo stresu. Szczególnie odczuwają go początkujące opiekunki, wybierające się na pierwszą sztelę. Nagle zdajemy sobie sprawę, że o niemieckim pracodawcy nie wiemy właściwie nic, a polskie prawa pracownika na niewiele się zdadzą. W tym momencie nieodzowne okazuje się wsparcie profesjonalnej agencji. Wiele z nich ma siedziby w Polsce, nietrudno więc się z nimi skontaktować. To jednak nie wszystkie zalety współpracy z rodzimą firmą opiekuńczą. Możemy jeszcze wyróżnić:

  • łatwą weryfikację – w kilka minut sprawdzimy wiarygodność agencji,
  • swobodną rozmowę z konsultantem po polsku,
  • dokumenty w języku polskim – dzięki temu łatwo będzie nam je zweryfikować,
  • możliwość korzystania zarówno z polskiej, jak i z niemieckiej służby zdrowia,
  • odprowadzanie przez pracodawcę składek ZUS.

Najistotniejszy jest tu punkt pierwszy – pomoże nam przekonać się, czy danej agencji warto zaufać. Jak już wcześniej było wspomniane, w branży tej często zdarzają się oszuści. Nie poprzestawajmy więc na sprawdzeniu strony internetowej i zadzwonieniu pod wskazany numer. Przede wszystkim zweryfikujmy, czy dana firma posiada wpis w KRS.

opieka seniora

Jak wygląda opieka seniora w niemieckiej agencji?

Opiekunki szukające pracy w Niemczech mogą współpracować też z zagranicznymi agencjami. Jednak przed podpisaniem jakiejkolwiek umowy dobrze zweryfikujmy wybraną firmę. Jeżeli nie znamy zbyt dobrze niemieckiego, może to być dla nas trudne – a taka sytuacja jest wręcz wymarzona dla internetowych oszustów. Dlatego współpracę z niemiecką agencją poleca się przede wszystkim doświadczonym opiekunkom z dobrą znajomością języka. Jest ona bowiem niezbędna, żeby zrozumieć wszystkie zapisy w ogłoszeniu i umowie.

Na co przede wszystkim zwrócić uwagę? Oczywiście na wypisane w dokumentach prawa i obowiązki opiekunki. Przeanalizujmy również dane agencji opiekunek osób starszych i sprawdźmy, czy działa ona legalnie. Pod lupę weźmy czas trwania kontraktu i wysokość składek ZUS. A przede wszystkim przekonajmy się, czy wybrana agencja oczekuje od nas chociażby podstawowej znajomości języka niemieckiego. Jeśli ani umowa, ani ogłoszenie o tym nie wspominają, powinna nam się zapalić czerwona lampka.

Współpraca ze sprawdzoną, dobrą agencją to nie tylko oznaka prestiżu opiekunki. To także codzienny spokój i pewność, co w przypadku pracy za granicą jest bardzo potrzebne. Opieka seniora może być bezpiecznym zawodem – wystarczy nawiązać kontakt z uczciwą firmą.