Praca opiekunki w Niemczech jest specyficzna. Nawet jeśli na stałe zajmujemy się jednym podopiecznym, to co jakiś czas zjeżdżamy do kraju. Senior nie powinien jednak pozostawać bez opieki, dlatego wtedy nasze obowiązki przejmuje zmienniczka. Niezależnie od tego, jak długo nas nie będzie, konieczne jest znalezienie innej opiekunki. Tym jednak nie musimy się martwić – zrobi to za nas agencja. My powinniśmy skupić się na wdrożeniu zmienniczki w nasze obowiązki. O czym warto jej powiedzieć i jakie informacje przekazać już na początku?

Dla nowej opiekunki w Niemczech każdy szczegół jest ważny

Spokojne, ale dokładne wdrożenie zmienniczki w obowiązki jest ważne, zarówno dla niej samej, jak i z punktu widzenia podopiecznego. Pamiętajmy, że ta sztela może być pierwszą w jej karierze. Zupełnie nowa praca opiekunki w Niemczech, wyjazd do obcego kraju, zamieszkanie z obcym człowiekiem, który nie mówi po polsku, wymagania pracodawcy – to wszystko często jest źródłem stresu. Przypomnijmy sobie, jakie emocje towarzyszyły nam za pierwszym razem. Być może marzyliśmy o osobie, która objaśniłaby nam wszystko, i to w naszym rodzimym języku. Przekazanie zmienniczce wszystkich potrzebnych informacji ułatwi jej start, a jednocześnie uspokoi ją i pozwoli nastawić się pozytywnie do pracy.

Przyjazd innej opiekunki jest też wielkim wydarzeniem dla seniora. Starsze osoby cenią sobie rutynę i powtarzalność, nie przepadają natomiast za zmianami. Są one dla nich powodem dyskomfortu, a nierzadko gorszego samopoczucia. Jeżeli więc senior dowiaduje się, że niedługo przyjedzie do niego nowa opiekunka, jest zaniepokojony. Nie wie, jaka ona będzie, czy da się z nią porozmawiać czy zagrać w szachy tak samo, jak z obecną. Zastanawia się, jak zmienniczka sobie poradzi, skoro nie wie nawet, że osoba starsza najbardziej lubi jogurt truskawkowy. Warto więc opowiedzieć nowej opiekunce nawet o drobiazgach. Dzięki temu zaoszczędzimy nerwów i jej, i podopiecznemu.

O czym powiedzieć opiekunce przyjeżdżającej na sztelę?

Czekając na przyjazd zmienniczki, ułóżmy listę tematów, które zamierzamy poruszyć w rozmowie. Powinny się na niej znaleźć informacje o:

  • Charakterze seniora: opiszmy go w kilku zdaniach. Jakie jest jego poczucie humoru? O czym uwielbia rozmawiać, a jakich tematów raczej unika? Lubi wspólne spędzanie czasu z opiekunką, grę w gry planszowe, spacery? Chętnie zaprasza rodzinę i przyjaciół, czy woli zaszyć się w fotelu z książką? Wszystkie te informacje będą niezwykle przydatne, gdyż pozwolą zmienniczce szybciej nawiązać kontakt z podopiecznym.
  • Rodzinie osoby starszej: opiekunki w Niemczech na bieżąco powinny kontaktować się z bliskimi seniora. Dobrze jest więc na samym początku dowiedzieć się, jak ten kontakt wygląda. Czy jest częsty i dobry? A może w jakiejś kwestii trudno się dogadać? Opowiedzmy też o tym, jak senior odnosi się do wizyt swoich bliskich i kogo szczególnie lubi.
  • Zwyczajach podopiecznego: starsi ludzie mają swoje nawyki, z którymi nie chcą się rozstawać. Jeżeli senior ma swój ulubiony kubek, z którego rano pije herbatę, talerz „na specjalne okazje” i pamiątkową figurkę, której za żadne skarby nie można przestawiać – powiedzmy o tym nowej opiekunce. Tego typu drobiazgi mogą sprawić, że podopieczny szybciej polubi zmienniczkę.
  • Lokalizacji sprzętów, zastawy stołowej itp.: zwykle poprzednia opiekunka oprowadza zmienniczkę po domu – ale warto na tym nie kończyć. Pokażmy też, gdzie w kuchni leżą talerze, powiedzmy, w jakim miejscu znajdują się czyste ściereczki czy koc, którym senior lubi się przykrywać w chłodne wieczory.
  • Planie dnia osoby starszej: w pracy opiekunki w Niemczech rutyna jest bardzo ważna. Dlatego dobrze, żeby zmienniczka wiedziała, o której podopieczny się budzi i kiedy kładzie się do łóżka. Poinformujmy ją też, czy senior budzi się w nocy oraz jakie aktywności lubi podejmować w ciągu dnia. Jeżeli do osoby starszej przychodzi rehabilitant albo Pflegedienst, zapiszmy na kartce terminy lub dni tygodnia.
  • Menu seniora: jeżeli podopieczny nie lubi konkretnych produktów, dań czy przypraw, dobrze jest od razu powiedzieć o tym nowej opiekunce. Czasami zdarza się, że starsza osoba nie życzy sobie, żeby podawać jej posiłki w danej formie czy odgrzewać w mikrofali. O wszystkim powinna wiedzieć zmienniczka – to pomoże uniknąć nieporozumień.

Nowej opiekunce warto też powiedzieć o swoich odczuciach. Wspomnijmy o codziennych wyzwaniach, opowiedzmy o danej rodzinie i o samej pracy. Nawet, jeśli coś wyda nam się błahostką, nie pomijajmy tego. Pozwólmy też zmienniczce zadawać własne pytania. Być może umknęło nam coś, co jest dla niej ważne?

Praca opiekunki w Niemczech na zastępstwo

A jeśli to my szukamy pracy w niemieckiej opiece jako zmiennicy? Przede wszystkim trzeba wiedzieć, jak i gdzie ją znaleźć. Zatrudnianiem na zastępstwo zajmują się renomowane agencje, a oferty pracy dla opiekunek w Niemczech publikowane są na SenioPort. Wiele firm oferuje premie i bonusy za pracę w czasie świąt czy letnich wakacji. Nic zatem dziwnego, że coraz więcej opiekunów i opiekunek decyduje się na dodatkowe zatrudnienie.