Niemal każdy pracownik agencji opiekunek usłyszał kiedyś słowa: „Tylko żeby to była dobra sztela!” To pojęcie króluje też na forach internetowych dla opiekunek szukających pracy w Niemczech. Kandydaci i kandydatki wymieniają się informacjami o dobrych sztelach i wskazują, czego należy unikać, szukając zatrudnienia. Co jednak naprawdę kryje się za tym zwrotem? Czym jest ta osławiona „dobra sztela” i dlaczego opiekunki tak intensywnie jej poszukują?

Nie każda sztela jest dobra, czyli znaczenie pojęcia

Na początek dowiedzmy się, skąd pochodzi słowo „sztela”. Jest to spolszczenie niemieckiego wyrażenia „die Stelle”, które oznacza po prostu posadę, stanowisko pracy. Opiekunki mówią w ten sposób o swoich obowiązkach wykonywanych w domu podopiecznego. Dlatego ogłoszenie dotyczące szteli powinno opisywać wszystko to, co pracownik opieki zastanie na miejscu. Warunki w miejscu pracy muszą być przedstawione w sposób jasny i klarowny – zwracajmy na to uwagę przy czytaniu ofert. Pamiętajmy, że przez większość czasu będziemy przebywać w towarzystwie osoby starszej. Istotne jest więc, żeby szczegóły współpracy odpowiadały zarówno podopiecznemu, jak i nam.

Jak zatem można się domyślić, dobra sztela oznacza takie miejsce pracy, które odpowiada obu stronom – zatrudniającej i zatrudnionej. Warto więc poświęcić trochę czasu, żeby znaleźć ofertę, która odpowiada nam w pełni. Nie musimy jednak godzinami wertować stron internetowych. Na SenioPort znajdziemy ogłoszenia renomowanych agencji opiekunek. Możemy posortować je za pomocą przydatnych filtrów, co skróci poszukiwania. Oczywiście nigdy nie jesteśmy do końca pewni, co zastaniemy na miejscu. Wybór dobrej firmy pośredniczącej minimalizuje jednak ryzyko.

Do określenia, czy sztela jest dobra, potrzebujemy informacji o wynagrodzeniu i legalności zatrudnienia, o warunkach mieszkaniowych, stanie zdrowia podopiecznego i wymaganiach językowych. Dobrze jest też „z przymrużeniem oka” traktować opinie innych opiekunek o konkretnych sztelach. To, co przeszkadza naszej koleżance, dla nas może nie być żadnym problemem.

oferty pracy dla opiekunki w Niemczech

Po tym poznamy dobrą sztelę

Odszukanie idealnej dla nas szteli jest bardzo ważne – od wyniku tych poszukiwań zależy, czy będziemy dobrze czuć się w pracy. Na jakie aspekty należy zwrócić uwagę?

Atrakcyjne zarobki i legalna praca w Niemczech

Wysokie wynagrodzenie to jeden z głównych powodów, dla których oferty pracy dla opiekunek w Niemczech cieszą się tak dużym powodzeniem. Nie każdy jednak oczekuje najwyższych sum, gdyż często wiąże się to z większymi trudnościami w opiece nad seniorem. Nierzadko jest on leżący lub w zaawansowanym stadium chorobowym. Zdarza się więc, że kandydaci godzą się na niższą stawkę w zamian za spokojniejsze, mniej wymagające stanowisko. Przed wybraniem upatrzonej oferty dobrze jest się dowiedzieć, w jakiej walucie zostanie wypłacone wynagrodzenie. Ważna jest też informacja, czy podana suma to kwota netto, czy może brutto, a także w jakich terminach będzie wypłacana. Zdarza się bowiem, że agencje zamieszczają w ogłoszeniach wynagrodzenie za cały czas trwania zlecenia, a nie za miesiąc. Niektóre firmy oferują darmowy dojazd busem na miejsce pracy albo zwrot kosztów podróży. Istotna jest też legalność i uczciwość umowy. Dowiedzmy się, czy wynagrodzenie jest w całości dla nas, czy też trzeba będzie od niego odprowadzić podatek. Jeśli coś jest dla nas niejasne albo potrzebujemy dodatkowych informacji, nie wahajmy się poprosić o radę konsultanta z agencji. Firmy zwykle zapewniają pomoc przy koniecznych formalnościach.

Stan zdrowia i sprawności przyszłego podopiecznego

Opis stanu zdrowia seniora jest niezwykle istotny dla każdego opiekuna. Od tego bowiem zależy, z jakimi trudnościami i wyzwaniami będziemy się codziennie mierzyć. Inaczej będzie wyglądać opieka nad leżącym podopiecznym, a inaczej nad całkowicie mobilnym lub poruszającym się na wózku seniorem. Zwróćmy uwagę na choroby, na jakie cierpi osoba starsza oraz na to, w jakiej jest kondycji fizycznej. Pracodawcy nie zawsze zamieszczają w ogłoszeniach listę zadań dla opiekunki – wtedy dobrze jest zapytać o szczegółowe informacje. Dowiedzmy się też, czy senior ma objawy demencji starczej, gdyż często wiąże się to z problemami z pamięcią albo ze spowolnieniem myślenia. Warto również zapytać o kwestie związane z COVID-19 i bezpieczeństwem swoim i podopiecznego. Mimo że ograniczenia dotyczące pandemii są już znoszone, to niektórzy pracodawcy wciąż jeszcze wymagają szczepień lub certyfikatów.

praca w opiece w Niemczech

Dobra sztela to dobre warunki mieszkaniowe

Podczas zlecenia opiekunka lub opiekun mieszka zazwyczaj w domu podopiecznego. Rodzina seniora udostępni nam zapewne osobny pokój, być może z własną łazienką. Niezależnie od ostatecznych warunków zakwaterowania, powinniśmy mieć swobodny dostęp do urządzeń sanitarnych, a także do kuchni i do lodówki. Wszystkie inne aspekty, jak dostęp do samochodu czy kwestię wyżywienia, można ustalić indywidualnie.

Co jeszcze jest ważne przy wyborze szteli?

Wybór miejsca pracy w opiece w Niemczech powinien być świadomy. Warto wziąć pod uwagę wszystkie za i przeciw, a także dowiedzieć się, czy rodzina seniora nie ma względem opiekunki jakichś dodatkowych wymagań. Ważne są też umiejętności językowe – jadąc do pracy do Niemiec, trzeba umieć mówić po niemiecku chociażby w stopniu komunikatywnym. Dlatego jeszcze przed wyjazdem powtórzmy sobie podstawowe słówka i zwroty oraz nauczmy się wyrażeń potrzebnych w opiece.

Decydując się na współpracę z renomowaną agencją, nie musimy się martwić szukaniem ofert. Konsultant wysłucha nas i pomoże dobrać odpowiednią sztelę. A jeżeli chcemy działać na własną rękę, to warto skorzystać z ułatwień, jakie daje SenioPort. Pamiętajmy, że dobra sztela to przede wszystkim bezpieczeństwo i odpowiednie warunki pracy.