Wakacje to czas, w którym wiele opiekunek seniora wraca do kraju na urlop. Agencje nie mają więc łatwego zadania – muszą bowiem znaleźć na ich miejsce kogoś, kto będzie chciał wyjechać do opieki w Niemczech na kilka tygodni. W tym celu często zapewniają tymczasowym opiekunkom atrakcyjne premie i bonusy pieniężne. Aby je uzyskać, trzeba jednak spełnić kilka istotnych kryteriów. Na co warto zwracać uwagę, szukając wakacyjnych ofert pracy w niemieckiej opiece? I na jakie ich elementy uważać?

Czy praca w opiece w Niemczech w wakacje się opłaca?

Podczas letnich wakacji wiele osób decyduje się wyjechać do pracy za granicę. Szczególnym zainteresowaniem cieszy się opieka w Niemczech. Dlaczego? Przede wszystkim nie trzeba na długo opuszczać kraju – wakacyjna sztela trwa z reguły 2-3 tygodnie. Oczywiście, może się zdarzyć, że będzie dłuższa, ale to zależy od zlecenia oraz od indywidualnych ustaleń. Dodatkowo opiekunka pracująca w Niemczech w wakacje ma możliwość podszlifowania języka oraz zdobycia cennego doświadczenia. Opcja ta przydaje się zwłaszcza osobom, które dopiero rozpoczynają karierę w branży opiekuńczej. I wreszcie, praca latem to szansa na otrzymanie atrakcyjnych premii.

Firmy zatrudniające opiekunki do Niemiec prześcigają się w oferowaniu ciekawych bonusów za pracę w wakacje. Warto jednak uważać na bardzo wysokie premie w prywatnych ogłoszeniach albo na oferty pochodzące od nieznanych agencji. Pod pozorem lekkiej szteli za niespotykanie dobrą stawkę może kryć się próba oszustwa. Lepszym wyjściem będzie skorzystanie z ofert pracy publikowanych przez renomowane agencje. Tam możemy liczyć na bonusy rzędu kilkuset euro – a oprócz tego dostaniemy jeszcze wypłatę podstawową. Sprawdźmy, czy dana firma oferuje premię za każdy wyjazd, czy może wymaga określonej długości pobytu w Niemczech.

praca w Niemczech w opiece

Opieka w Niemczech: dane dotyczące bonusów wakacyjnych

Aby dokonać właściwego wyboru, warto przyjrzeć się propozycjom różnych agencji – a to nie zawsze jest łatwe. Często oznacza żmudne przeszukiwanie Internetu i stron firm opiekuńczych i porównywanie pojedynczych ofert. Czasami w witrynach nie ma wszystkich informacji dotyczących wakacyjnych premii. Wtedy konieczny jest bezpośredni kontakt z daną agencją. To rozwiązanie jednak nie ułatwia nam zadania. Dzwonienie do kilku lub kilkunastu firm i wypytywanie o szczegóły zabiera sporo sił i czasu. Z pomocą przychodzi SenioPort. Mamy tu oferty dla opiekunek w Niemczech, które pochodzą od sprawdzonych agencji. Dodatkowo, jeśli któraś z nich zapewnia bonus wakacyjny, to informacja o tym znajduje się bezpośrednio w ogłoszeniu. Od razu więc widać, w którą ofertę warto kliknąć.

Na to zwróćmy uwagę przy wyborze oferty dla opiekunki w Niemczech

Po znalezieniu kilku interesujących ogłoszeń przychodzi czas decyzji: które z nich wybrać? Niekiedy nie jest to łatwe, zwłaszcza gdy sumy wynagrodzeń i bonusów wyglądają podobnie. Istnieje jednak kilka kryteriów, na które dobrze jest zwrócić uwagę. Oto one:

Wynagrodzenie netto: przed przyjęciem jednej z ofert dla opiekunek oceńmy je pod kątem stawki podstawowej i bonusu netto. Może się bowiem okazać, że mimo niższej kwoty premii mamy zapewnione wyższe wynagrodzenie.

Minimalny i maksymalny dostępny bonus: większość firm opiekuńczych oferuje różne opcje premiowania wakacyjnego zatrudnienia. Opieka w Niemczech, która trwa dłużej, może być lepiej wynagradzana. Przykładowo: jeśli pracujemy 90 dni, dostaniemy wyższy bonus, niż koleżanka pracująca 30 dni. O szczegóły warto dopytać u źródła, czyli skontaktować się z samą agencją.

praca opiekunki w Niemczech

Netto czy brutto: chodzi oczywiście o bonus. Zazwyczaj agencje podają go w kwocie „na rękę”, ale nie zawsze się tak zdarza. Czasami dopiero przy podpisaniu umowy wychodzi na jaw, że ta atrakcyjna premia była wyrażona w kwocie brutto. Po odjęciu ubezpieczenia i podatku nie prezentuje się już tak dobrze. Dlatego w trakcie rozmowy z konsultantem zapytajmy, czy kwota w ogłoszeniu to suma netto, czy brutto. Możemy też poprosić o dokładną kalkulację.

Skrócenie pobytu na szteli: może się zdarzyć, że podopieczny będzie musiał iść do szpitala na 2-3 tygodnie. Opiekunka wraca wtedy do domu, a sztela zostaje skrócona. Dowiedzmy się, czy w takim przypadku również dostaniemy bonus.

Długość trwania zlecenia: pisaliśmy o tym już wcześniej. Niektóre agencje wymagają pracy przez określoną ilość czasu – dopiero wtedy wypłacają premię.

Zapis w umowie: upewnijmy się, że kwota premii, którą mamy otrzymać, jest zapisana w naszej umowie. Nie powinien to być bonus uznaniowy, czyli taki, którego agencja może na podstawie decyzji nie wypłacić.

Znalezienie dobrej oferty z bonusem wakacyjnym w takiej branży, jak opieka w Niemczech, nie jest proste. Powyższe wskazówki pomogą nam poradzić sobie z tym zadaniem. Dzięki nim sprawnie przeanalizujemy dostępne w Internecie oferty różnych agencji i zadamy właściwe pytania konsultantowi.