Opieka w Niemczech jest stresującym zawodem. Obawy pogłębiają się zwłaszcza wtedy, gdy jedziemy na nową sztelę. Nikogo tam nie znamy – chcemy więc pokazać się z jak najlepszej strony. Często ustępujemy pracodawcom w kwestiach, które nie są dla nas zbyt korzystne. Dziś dowiemy się, jak mimo stresu i niepewności zadbać o własny komfort na zleceniu. Oto kilka błędów, które popełniają opiekunki pracujące w Niemczech.

Opieka w Niemczech a wyznaczanie granic

Kiedy przyjeżdżamy do nowego podopiecznego, chcemy, żeby od razu nas polubił i był zadowolony z naszej pracy. Dlatego czasami bierzemy na siebie dodatkowe zadania, których nie mamy uwzględnionych w umowie. To błąd. Warto już na samym początku postawić jasne granice, gdyż po kilku dniach lub tygodniach może być na to za późno. Senior i jego rodzina przyzwyczają się do tego, że opiekunka na wszystko się zgadza i trudno im będzie pogodzić się z nagłą zmianą. Uprzejma rozmowa z pewnością przyniesie skutek. Spokojnie i pewnie ustalmy zasady, chociażby dotyczące naszej prywatności, planu dnia, godzin przerw itp. Dzięki temu rodzina osoby starszej zyska pewność, że jesteśmy kompetentni i znamy swoją wartość. Pamiętajmy, że wyznaczenie granic w pracy, zwłaszcza tak wymagającej, jak opieka w Niemczech, jest czymś zupełnie normalnym.

Dobrze jest mieć ze sobą podpisaną umowę, żeby w razie nieporozumień móc szybko wyjaśnić sytuację. Za wszelkie czynności, o których dokument nie wspomina, opiekunka powinna otrzymać dodatkową zapłatę. Pracodawca nie może od nas wymagać zrobienia generalnych porządków w piwnicy, nawet jeśli nasza poprzedniczka robiła to bez słowa. Jeśli jednak jakieś prace są dla nas przyjemnością i chętnie się ich podejmiemy, zapytajmy w agencji, czy możemy to zrobić i jak wygląda dodatkowe rozliczenie.

Warto też wspomnieć o ważnej funkcji opiekunki osób starszych w Niemczech, czyli o dostępności. Naszym zadaniem jest pomoc podopiecznemu, ale zdarza się, że senior to wykorzystuje, zwłaszcza gdy jest samodzielny. Kiedy opiekunka reaguje na każde „hilfe”, nawet wtedy, gdy osoba starsza poradziłaby sobie sama, to jest coraz bardziej wyczerpana. W efekcie może nie być w stanie pomóc, kiedy naprawdę wydarzy się coś złego. Dobrze więc wspomnieć o tym seniorowi i pracować nad wzajemną komunikacją.

praca dla opiekunek w Niemczech

Potrzeby opiekunki też są ważne

Każda opiekunka, niezależnie od stopnia trudności zlecenia, ma prawo do chwili wytchnienia. Niestety, zdarza się, że osoby, które dopiero co przyjechały na sztelę, nie egzekwują tego prawa. Są wypoczęte po urlopie, a emocje związane z nową pracą sprawiają, że ciągła gotowość do pomocy nie jest problemem. Dobrze jednak od samego początku zwrócić uwagę na fakt, że potrzebujemy przerwy. Ustalmy z rodziną i podopiecznym godziny, w których będziemy mogli się zrelaksować.

Zapewnienie wyżywienia jest obowiązkiem naszych niemieckich pracodawców. Dlatego śmiało możemy prosić o zakup produktów spożywczych albo samodzielnie je kupić. Do wykonywania obowiązków w opiece w Niemczech potrzebna jest nam energia. Przyda się wiec zbilansowana dieta, pełna owoców i warzyw. Jeżeli mamy alergię albo nietolerancję pokarmową, koniecznie o tym wspomnijmy.

W pracy opiekunki w Niemczech ważne są nie tylko potrzeby seniora, ale i nasze własne. Tylko w pełni sił i zdrowia jesteśmy w stanie dobrze opiekować się podopiecznym. Jeżeli więc gorzej się poczujemy, nie obawiajmy się pójść do lekarza czy zrobić badań. Zaniedbanie własnego zdrowia może mieć później spore konsekwencje, także zawodowe. Pamiętajmy więc o tym, by od czasu do czasu postawić swoje potrzeby na pierwszym miejscu.

opieka osób starszych w Niemczech

Codzienna opieka w Niemczech: co robić w razie trudności?

Pierwszym krokiem, który powinna wykonać opiekunka w razie napotkania problemów, jest telefon do agencji. To firma jest pośrednikiem między nią i niemieckim pracodawcą, więc ona weryfikuje, czy umowa jest przestrzegana. Warto więc rozważnie wybierać oferty pracy dla opiekunek w Niemczech i sprawdzać ich wiarygodność – na SenioPort możesz to zrobić bez obaw. Renomowana firma z pewnością nam pomoże, gdy pojawią się jakieś pytania lub wątpliwości.

Wiele opiekunek, zamiast na wykwalifikowanych pośrednikach, polega na opiniach pisanych na forach internetowych. I chociaż koleżanki po fachu mogą być bardzo pomocne, to czasami dobrze jest patrzeć na ich wypowiedzi z przymrużeniem oka. W końcu to, czy sztela jest dobra, zależy od indywidualnej sytuacji oraz osobowości opiekunki. To samo miejsce, z którego znajoma wolała zrezygnować, dla nas może być spełnieniem oczekiwań.