Relacje między opiekunką a niemiecką rodziną podopiecznego mogą być bardzo różne. Zdarzają się osoby, które od początku nastawione są do swoich pracodawców negatywnie. Dużą rolę odgrywają tu media, przedstawiające synów i córki jako nieczułe osoby, które chcą wysłużyć się opiekunką. To jednak tylko pojedyncze przykłady, a rzeczywistość zwykle wygląda inaczej. Dla wielu rodzin domowa opieka nad seniorem to najlepsze możliwe rozwiązanie, które zapewnia rodzicowi czy dziadkowi spokój i bezpieczeństwo. Ich oczekiwania nie są więc podyktowane egoizmem, ale chęcią zadbania o krewnego najlepiej, jak się da. Sprawdźmy więc, czego spodziewać się ze strony pracodawców.

Opieka nad seniorem: czego spodziewa się rodzina?

Bliscy podopiecznego, wbrew pozorom, nie skupiają się jedynie na tym, czy opiekunka wykonuje swoje obowiązki. Kandydatka powinna nie tylko wykonywać czynności pielęgnacyjne i dbać o dom, ale przede wszystkim nawiązać relację z osobą starszą. Podczas pierwszej rozmowy, zaraz po przyjeździe opiekunki, rodzina stara się rozpoznać, jakie ma ona podejście do podopiecznego. Rodzina jest świadoma, że właściwa osoba będzie miała w sobie sporo empatii, a także wrażliwość, które pozwolą jej spojrzeć na świat z perspektywy osoby starszej. Opieka nad seniorem w domu wiąże się bowiem z codziennym przebywaniem z człowiekiem w podeszłym wieku, często schorowanym. Dlatego bliscy podopiecznego tak uważnie przyglądają się kandydatkom na opiekunki. W końcu to jedna z nich zamieszka w domu ich rodzica lub dziadka, pomagając mu, wspierając go i będąc dla niego głównym towarzystwem.

Główną kwestią, jaką bierze pod uwagę rodzina seniora, jest umiejętność dogadania się z podopiecznym. Na pierwszy rzut oka – nic łatwiejszego. Jednak wielu seniorów to osoby zamknięte w sobie, zmagające się codziennie z męczącymi objawami przewlekłych chorób. Aby upewnić się, że opiekunka dobrze poradzi sobie ze swoimi zadaniami, rodzina może na początku baczniej przyglądać się jej pracy. Chodzi tu przede wszystkim o weryfikację kontaktów z podopiecznym. Bliscy osoby starszej chcą być pewni, że dla nowej opiekunki bezpieczeństwo i dobrostan ich krewnego jest priorytetem. Dobrze jest więc już na początku postarać się zrobić jak najlepsze wrażenie, ale zachować przy tym profesjonalizm. Nie starajmy się na siłę zastąpić osobie starszej członka rodziny, gdyż nasi pracodawcy mogą poczuć się „zagrożeni”. Dajmy relacji czas, a być może podopieczny w naturalny sposób zacznie traktować nas jak kogoś bliskiego.

praca w opiece nad seniorem

Zakres obowiązków opiekunki osób starszych w Niemczech

Zdarza się, że zakres obowiązków opiekunki i sposób ich wykonywania budzi wątpliwości rodziny seniora. Nie tak wyobrażali sobie pomoc dla rodzica czy dziadka. Czasami mówią o tym otwarcie, innym razem dają opiekunce do zrozumienia, że coś jest nie tak. To może prowadzić do konfliktów. Niekiedy ich powodem są niejasne wymagania lub kwestie, które tylko jedna strona uważa za oczywiste. Co zrobić w takiej sytuacji?

Już podczas wybierania oferty pracy w opiece nad seniorem na SenioPort poprośmy o spotkanie z konsultantem z danej agencji. Porozmawiajmy z nim na temat naszego doświadczenia oraz pracy, jakiej chcemy się podjąć. Na tej podstawie rekruter będzie mógł dopasować do nas konkretne ogłoszenia. W rezultacie unikniemy sytuacji, w której dostajemy ofertę zupełnie nie odpowiadającą naszym oczekiwaniom.

Poznajmy prawa i obowiązki opiekunek w Niemczech. W trakcie pierwszego spotkania z niemieckimi pracodawcami poprośmy, by jasno przedstawili nasze zadania. Jaki będzie ich zakres? Czy oprócz szeroko rozumianej opieki nad seniorem musimy wykonywać jakieś prace dodatkowe? Co mieści się w tej definicji: gotowanie, sprzątanie, prasowanie, a może zakupy? Warto też upewnić się, że jeśli zobowiążemy się do zrobienia zadania spoza listy, to otrzymamy za nie dodatkową zapłatę.

Bądźmy szczerzy i stopniowo budujmy zaufanie. Nie wyprzedzajmy faktów, ale skupmy się na małych krokach. Ta metoda bardzo dobrze sprawdza się w relacjach międzyludzkich – a więc i w pracy w opiece. Jeżeli wydaje nam się, że dany obowiązek wykracza poza ustalenia lub nasze kompetencje, porozmawiajmy o tym z rodziną. Spokojny dialog pomoże nam wypracować kompromis.

obowiązki opiekunki w Niemczech

Wymagania rodziny a opieka nad seniorem

Standardowe wymagania wobec opiekunek osób starszych wymieniliśmy już w innym tekście. Dziś tylko krótko je przypomnimy. Warto pamiętać, że różnice pomiędzy poszczególnymi ofertami pracy wynikają z wielu czynników. Jednym z nich jest chociażby stan zdrowia seniora. Czego zatem oczekują rodziny podopiecznych?

  • Znajomości języka niemieckiego (przynajmniej w stopniu komunikatywnym),
  • Doświadczenia w opiece nad osobą starszą (niekoniecznie zawodowego – może to być też zajmowanie się starszym lub chorym członkiem rodziny),
  • Wiedzy teoretycznej i praktycznej na temat chorób, na które cierpi podopieczny,
  • Empatii, wyrozumiałości i właściwego podejścia do potrzeb seniora,
  • Świadomości tego, jak radzić sobie w nagłych, kryzysowych sytuacjach,
  • Umiejętności pielęgnowania osoby starszej i tworzenia dla niej bezpiecznej przestrzeni,
  • Chęci do aktywizowania podopiecznego, dbania o jego zdrowie fizyczne i psychiczne,
  • Gotowości do zajęcia się domem: sprzątania pomieszczeń użytkowanych przez seniora, przygotowywania posiłków, robienia zakupów, umawiania wizyt lekarskich.

Ustalając wraz z rodziną wzajemne oczekiwania, dobrze jest postawić na życzliwość. Uważnie słuchajmy, co druga strona ma nam do powiedzenia. Wszelkie nieporozumienia starajmy się wyjaśniać spokojnie, bez nadmiernych emocji, pretensji czy roszczeniowości. Zarówno nam, jak i rodzinie, zależy na tym samym: na komforcie i bezpieczeństwie osoby starszej. A nic tak nie pomaga w owocnej współpracy, jak wspólny cel.