Profesjonalne opiekunki wciąż są w Polsce rzadkością. Często zatrudnienie takiej osoby jest negatywnie oceniane przez społeczeństwo. Utarło się przekonanie, że to dzieci i wnuki powinny zatroszczyć się o swoich rodziców i dziadków na starość. Nasi zachodni sąsiedzi twierdzą inaczej – opiekunki w Niemczech to dość częsty widok w domach seniorów. Jest to forma troski o bliskich, gdyż osoba starsza zostaje we własnym, dobrze znanym domu i ma zapewnione profesjonalne wsparcie. Kim są jednak rodziny seniorów, którzy poszukują opiekunek z Polski?

Opieka w Niemczech to poszukiwane zajęcie

Ograniczenia wieku podeszłego to smutna rzeczywistość wielu osób starszych. Różnego rodzaju przewlekłe choroby i widoczne oznaki starzenia sprawiają, że seniorom coraz trudniej jest radzić sobie samodzielnie. Rzadko bowiem podopieczni dożywają późnej starości w dobrym zdrowiu i kondycji. O wiele częściej obserwujemy seniorów borykających się z wieloma schorzeniami, zarówno fizycznymi, jak i mającymi swoje źródło w psychice. Choroba Alzheimera, demencja czy nawet depresja to poważny problem wśród osób w podeszłym wieku. Na dodatek średnia długość życia przeciętnego Europejczyka się wydłuża, a społeczeństwo – starzeje. Opiekunki w Niemczech i w innych europejskich krajach są więc coraz bardziej potrzebne.

Wydawać by się mogło, że wydłużanie życia to dobra oznaka. Z jednej strony tak – jest dowodem na to, że medycyna wciąż się rozwija. Lekarze są w stanie całkowicie wyleczyć albo spowolnić bieg chorób, na które jeszcze do niedawna nie było lekarstwa. Jakość życia też jest obecnie wyższa, a ludzie, niezależnie od wieku, troszczą się o stan zdrowia swój i swoich bliskich. Z drugiej jednak strony metryka robi swoje. Im dłużej żyjemy, nawet pod opieką sztabu lekarzy, tym wyższe ryzyko zapadania na różne choroby. Dochodzi jeszcze do tego tak zwane osłabienie starcze, które może bardzo mocno ograniczyć aktywność seniora. Niektóre osoby z czasem stają się całkowicie zależne od innych. W takim przypadku wymagania wobec opiekunki pracującej w Niemczech mogą być wysokie.

praca dla opiekunek w Niemczech

Dlaczego opiekunki w Niemczech są tak potrzebne?

Na przestrzeni ostatnich lat społeczeństwo niemieckie (tak samo, jak polskie) znacznie się zmieniło. W efekcie możemy zaobserwować kilka zjawisk społecznych:

  • Zwiększenie liczby rodzin nuklearnych: są to rodziny składające się z rodziców i dzieci, mieszkające oddzielnie. Kiedyś rodziny były wielopokoleniowe; w tym samym domu mieszkali dziadkowie, rodzice, wnuki i prawnuki, a nawet członkowie dalszej rodziny. Zawsze więc był obok ktoś, kto mógł zająć się najstarszym krewnym.
  • Rzadsze kontakty z rodziną: mowa tu zarówno o rozpadzie więzi społecznych, jak i po prostu o rozluźnieniu kontaktów z bliskimi. Zapracowani i zabiegani ludzie rzadziej mają czas na odwiedziny u swoich starszych krewnych czy na stałe zajmowanie się nimi.
  • Migracja: obecnie wiele osób wykorzystuje możliwość wyjazdu na stałe do innego miasta, regionu czy nawet kraju. Tam zakładają rodzinę, znajdują pracę i już zostają, rzadko wracając w rodzinne strony.
  • Wzrastający poziom zatrudnienia kobiet: przed laty panie zwykle zostawały w domu, zajmując się dziećmi i starszymi członkami rodziny. Dziś mają więcej możliwości zawodowych i chętnie z nich korzystają. Trudno więc im pogodzić pracę z opieką nad rodzicem czy dziadkiem. 

Powyższe czynniki sprawiają, że naszym zachodnim sąsiadom coraz trudniej jest zatroszczyć się o swoich seniorów. Dlatego profesjonalne opiekunki w Niemczech, szczególnie zza granicy, są tak mile widziane. Zdarza się bowiem, że rodzina bardzo chce zająć się starszą osobą, ale z różnych powodów nie jest w stanie tego zrobić. Jednocześnie pragnie, by bliski miał jak najlepszą opiekę. Niemcy wiedzą, że – jak mówi porzekadło – „starych drzew się nie przesadza”. Wolą więc rozwiązania, dzięki którym senior pozostanie w znanym otoczeniu. Prywatna opieka jest dla nich zatem doskonałym wyjściem z sytuacji.

opiekunka w Niemczech

Praca dla opiekunek w Niemczech

Każda niemiecka rodzina decyduje się na zatrudnienie opiekunki z innych powodów. Niektórzy pracują i mają małe dzieci, a ich rodzic lub dziadek potrzebuje stałej opieki. To zrozumiałe, że nie są w stanie pogodzić wszystkiego naraz. Zdarza się też, że na początku syn lub córka zajmują się seniorem. Robią zakupy, sprzątają, gotują, załatwiają sprawy urzędowe. Jednak z czasem, gdy osoba starsza jest coraz bardziej niesamodzielna, nie mają już na to sił. Konieczna jest specjalistyczna opieka, niekiedy dźwiganie seniora. Krewni nie są przygotowani na tego typu obowiązki, boją się, że mogą zaszkodzić osobie starszej. Kiedy więc pojawia się opcja zatrudnienia opiekunki w Niemczech, chętnie z niej korzystają. Nie z powodu niewdzięczności – z troski o dobro i zdrowie bliskich.

Inna sytuacja: dzieci albo wnuki przeprowadzają się do innego miasta. Zwykle powodem takiej decyzji jest praca albo własna rodzina. Trudno im wrócić w rodzinne strony i zająć się potrzebującą opieki starszą osobą, nawet jeśli bardzo tego chcą. Przyjęcie do pracy w Niemczech opiekunki rozwiązuje ten problem.

Istnieją też inne powody, dla których rodziny niemieckie poszukują opiekunek. Jest to chociażby brak krewnych, którzy mogliby się zająć osobą starszą, czy też rodzinne konflikty. Rodziny chcą więc pomóc swojemu bliskiemu w jak najlepszy sposób. I chociaż zapewne to nie jest ich pierwsza myśl – pomagają także nam. Dzięki dostępności pracy dla opiekunek w Niemczech możemy zarobić i podnieść swoje kwalifikacje. Na tej decyzji zyskują więc obie strony.