Opieka w Niemczech to praca, która wiąże się z ogromną odpowiedzialnością. Zadaniem opiekunki jest bowiem zajmowanie się drugim człowiekiem, dbanie o jego zdrowie i dobre samopoczucie. Czasem jednak rzeczywistość wymaga od nas podjęcia trudnej decyzji: zostać na szteli czy zrezygnować? W niektórych przypadkach, szczególnie nagłych, chcemy szybko znaleźć się z powrotem w domu. Warto jednak wcześniej przemyśleć, jak powiedzieć o rezygnacji pracodawcy i co zrobić, żeby zachować profesjonalny wizerunek.

Codzienna opieka w Niemczech a rezygnacja z pracy

Praca opiekunki osób starszych w Niemczech różni się od innych zawodów. Nie da się tak po prostu spakować walizek i wyjechać. W większości przypadków opieka w Niemczech oznacza mieszkanie z podopiecznym, który potrzebuje codziennego wsparcia. Nie możemy go zostawić samego, nawet w razie nagłej, losowej sytuacji. Niestety, przypadki chodzą po ludziach – także te nieprzyjemne. Może się więc zdarzyć, że w trakcie pracy w niemieckiej opiece wydarzy się coś, co zmusi nas do szybkiego powrotu do kraju. Mogą to być chociażby takie sytuacje, jak:

  • Problemy z własnym zdrowiem: opiekunowie osób starszych, tak samo jak ich podopieczni, mogą zachorować albo ulec wypadkowi. Niekiedy konieczny jest pobyt w szpitalu, powrót do domu lub czasowy urlop od wykonywania obowiązków opiekuńczych.
  • Kłopoty ze zdrowiem członków rodziny: zdarza się, że bliski krewny opiekunki, który jest przewlekle chory, nagle gorzej się poczuje. Może się to wiązać z koniecznością powrotu do kraju, gdyż, na przykład, nikt inny nie da rady pomóc tej osobie. Czasami opiekunka chce wrócić i towarzyszyć bliskiemu w, być może, ostatnich chwilach życia.
  • Śmierć bliskiej osoby: to najbardziej smutna sytuacja, jaka może przytrafić się opiekunce przebywającej na zleceniu. Jeśli wydarzyło się to nagle, tym bardziej będziemy pragnęli skrócić sztelę i jechać do swojej rodziny.
  • Wydarzenia losowe: rezultaty wystąpienia gwałtownych zjawisk atmosferycznych czy awarii: pożar, zalanie mieszkania, zniszczenie dachu.
  • Zdarzenia o charakterze pozytywnym albo niemal pozytywnym, jak chociażby wcześniejsze narodziny wnucząt.
praca w opiece w Niemczech

Co zrobić, gdy chcemy zrezygnować ze szteli?

Niezależnie od powodów, jakie stoją za decyzją o rezygnacji ze szteli, koniecznie jak najszybciej poinformujmy o niej koordynatora z agencji. Rzetelne firmy nie tylko dysponują numerem alarmowym, na który można w takich wypadkach zadzwonić, ale też udostępniają opiekunom kontakt do konkretnej osoby. Zanim więc zaczniemy pakować walizkę i sprawdzać najbliższe busy czy pociągi do Polski, weźmy głęboki oddech i porozmawiajmy z pośrednikiem. W czasie rozmowy przedstawmy mu zaistniałą sytuację i pozwólmy działać. Koordynator musi bowiem skontaktować się z naszymi niemieckimi pracodawcami i ustalić, jak dalej postępować. Rodzina podopiecznego dowie się wtedy, że ich opiekunka musi z przyczyn losowych opuścić miejsce pracy. Będzie mogła już wtedy zacząć szukać kogoś, kto nas zastąpi przez jakiś czas. Potem nasz koordynator zorganizuje dla nas podróż powrotną do Polski. Wtedy spokojnie wyjedziemy, a dodatkowo będziemy mieć pewność, że senior jest zabezpieczony na czas naszej nieobecności.

Agencje zatrudniające opiekunki w Niemczech doskonale wiedzą, że w sytuacjach losowych jest mało czasu na formalności. Koordynatorzy są świadomi, iż prawdopodobnie nie zdążą znaleźć i wysłać na sztelę zmienniczki – a jednocześnie osoba starsza nie może zostać sama. Dlatego firmy publikujące ogłoszenia na SenioPort dopilnowały, by w umowach zawieranych z niemieckimi pracodawcami była wzmianka o takich przypadkach. Klauzula ta zobowiązuje rodzinę podopiecznego do przejęcia opieki w razie nagłych wydarzeń. Jednocześnie agencja musi w ciągu kilku dni zawrzeć umowę z nową opiekunką. Formalności jednak nie są tu najważniejsze. Najbardziej istotne jest to, by każda strona wykazała się zrozumieniem dla drugiej. Opiekun powinien mieć na uwadze to, że rodzina seniora musi dojechać na miejsce, a nie zawsze zajmuje to pięć minut. Z kolei pracodawca powinien zrozumieć, że opiekun jest teraz w trudnej sytuacji i okazać mu wsparcie oraz zrozumienie.

opiekunka w Niemczech

Opieka w Niemczech: pogorszenie stanu zdrowia opiekunki

Może się też zdarzyć, że opiekunka, mimo zaistnienia nieprzewidzianej sytuacji, nie chce lub nie musi wracać do domu. Dzieje się tak w przypadku chwilowego pogorszenia stanu zdrowia, chociażby przeziębienia. Wtedy dobrze jest poinformować koordynatora o tym, że się rozchorowaliśmy. Agencja skontaktuje się z naszym niemieckim pracodawcą i wspólnie zdecydują, co w tej sytuacji zrobić. Opieka w Niemczech jest specyficzną branżą – obowiązki nie mogą czekać. Dlatego gdy opiekunka choruje, jej zadania tymczasowo przejmuje kto inny, najczęściej rodzina podopiecznego. Po wyzdrowieniu wraca do pracy.

Czasami powody nagłej rezygnacji ze szteli są zgoła inne, niż te wymienione powyżej. Niekiedy jest to niezgodność charakterów, innym razem zakres obowiązków nieprzystający do oczekiwań albo nierzetelność danej agencji lub pracodawcy. Bez względu na to, z jakiego powodu chcemy wcześniej wrócić do domu, pamiętajmy – nie zjeżdżajmy ze szteli z dnia na dzień. Skontaktujmy się z naszym koordynatorem i w razie potrzeby przeanalizujmy warunki wypowiedzenia umowy. Warto wiedzieć, że opiekunka, która wyjedzie z miejsca pracy i zostawi seniora bez opieki, musi liczyć się z konsekwencjami, takimi jak kary umowne. Lepiej więc wcześniej powiadomić agencję o swojej decyzji. Dzięki temu będziemy spać spokojnie.