W pracy w opiece w Niemczech, wbrew pozorom, również można się rozwijać. Konieczne do tego są przede wszystkim: znajomość języka oraz doświadczenie w branży. Zdarza się, że te umiejętności są niezbędne, żeby w ogóle starać się o pracę w opiece. Jak zatem zdobyć doświadczenie w tak trudnym zawodzie, jak opieka w Niemczech, nie pracując w nim wcześniej? I na czym tak naprawdę polega praca opiekuna?

Opieka w Niemczech: obowiązki pracownika

Zakres obowiązków opiekunki osób starszych w Niemczech jest uzależniony od stanu zdrowia seniora. Zwykle do naszych zadań będzie należała pomoc podopiecznemu w codziennych czynnościach, dbanie o jego higienę osobistą, asekurowanie przy chodzeniu, wstawaniu i siadaniu. Niekiedy potrzebna jest też asysta przy załatwianiu potrzeb fizjologicznych. Mimo tego wielu seniorów, do których jeżdżą opiekunki, jest sprawnych i samodzielnych. Wtedy opieka w Niemczech polega w dużej mierze na dbaniu o dom podopiecznego. Innym obowiązkiem na tak zwanej lekkiej szteli jest aktywizacja seniora – zarówno fizyczna, jak i umysłowa. Możemy proponować osobie starszej spacery czy lekką aktywność, a także wspólne granie w gry planszowe lub rozwiązywanie krzyżówek. Niezależnie od tego, jak finalnie będą wyglądały nasze obowiązki, powinniśmy wiedzieć o wszystkim przed wyjazdem. Koordynator z wybranej agencji udzieli nam informacji na temat miejsca pracy, poda oczekiwania niemieckich pracodawców i odpowie na wszystkie pytania.

Zdarza się, że kandydaci szukają pracy w opiece w Niemczech, ale w polskiej rodzinie. Dzieje się tak wtedy, gdy nie znają zbyt dobrze (albo wręcz wcale) języka niemieckiego. Na dłuższą metę nie jest to jednak właściwe rozwiązanie. Jeżeli planujemy jednorazowy wyjazd do opieki, jak najbardziej możemy zdecydować się na sztelę w języku polskim. Jeśli natomiast wiążemy swoją przyszłość z tym zawodem, lepiej będzie podszkolić się językowo. Ofert z językiem polskim jest bowiem stosunkowo niewiele. I nawet gdy znajdziemy takie ogłoszenie, to nie jest powiedziane, że wszyscy, z którymi będziemy się kontaktować, mówią po polsku. Niekiedy to podopieczny zna nasz język, a jego dzieci czy wnuki już nie. Trudno nam będzie dograć szczegóły współpracy czy wyjaśnić ewentualne nieporozumienia, nie znając niemieckiego.

Agencje wymagają, żeby opiekunka starająca się o pracę w Niemczech znała język przynajmniej w stopniu komunikatywnym. Dzięki temu nie tylko będzie mogła bez przeszkód porozumiewać się z podopiecznym, ale dostanie też więcej zleceń do wyboru.

opiekunka osób starszych w Niemczech

Podnoszenie kompetencji w pracy opiekunki

Co zrobić, jeśli chcemy poszerzać kwalifikacje, ale nie mamy na to zbyt wielu funduszy? Warto pamiętać, że zdobywanie wiedzy nie zawsze musi wiązać się z kosztami finansowymi. W sieci można znaleźć wiele bezpłatnych szkoleń i inicjatyw stworzonych z myślą o opiekunkach pracujących w Niemczech. Gdzie ich szukać?

Opieka w Niemczech: kursy branżowe

Niektóre firmy, także te publikujące ogłoszenia na SenioPort, oferują swoim pracownikom specjalistyczne kursy. Uczestnicy zdobywają tam wiedzę praktyczną i teoretyczną – wszystko to pod okiem wykwalifikowanych specjalistów. Tematyka takich szkoleń to: pielęgnacja i higiena osoby starszej,

  • choroby wieku podeszłego oraz ich objawy,
  • zasady pierwszej pomocy przedmedycznej,
  • komunikacja z podopiecznym,
  • organizacja czasu wolnego,
  • zasady żywienia.

Dzięki temu przyszły opiekun ma szansę lepiej zrozumieć specyfikę swojej pracy i w profesjonalny sposób odpowiadać na potrzeby seniora.

Wolontariat a praca w niemieckiej opiece

Innym sposobem na zdobycie doświadczenia jako opiekunka jest wolontariat w hospicjum, domu seniora albo w szpitalu. Warto więc dowiedzieć się, czy w najbliższej okolicy działa taka placówka i na jakich zasadach przyjmuje wolontariuszy. Wiele z nich umożliwia niesienie pomocy potrzebującym przez kilka godzin w tygodniu. Takie doświadczenie jest bardzo cenne dla niemieckich pracodawców. Upewnia ich, że dany kandydat ma już praktyczne umiejętności potrzebne do zajmowania się osobą starszą. Agencje z kolei mają pewność, że przyszły opiekun poradzi sobie ze swoimi obowiązkami.

Referencje dla opiekunki seniora

Kiedy kończymy pracę na danej szteli, pamiętajmy o tym, żeby poprosić rodzinę o wystawienie nam referencji. Zbierajmy je i dołączajmy do dokumentów, które składamy podczas kolejnych rekrutacji do opieki w Niemczech. Rekruterzy z pewnością docenią nasze starania. Doświadczenie poparte dokumentami to zawsze silny argument za zatrudnieniem nas w charakterze opiekunki – i powód do starania się o wyższą wypłatę.

opieka w Niemczech

Czy opieka nad bliską osobą to też doświadczenie zawodowe?

Okazuje się, że tak. Agencje przychylnie patrzą na tych kandydatów, którzy zajmowali się już swoim starszym lub chorym bliskim. Codzienna opieka nad rodzicem czy dziadkiem, niesienie mu pomocy i wsparcia to doskonały czas na zdobycie doświadczenia w opiece. Zarówno tu, jak i w Niemczech, jednym z podstawowych obowiązków jest prowadzenie domu. Sprzątamy, gotujemy, pierzemy i wykonujemy drobne domowe czynności, które bardzo dobrze znamy. Kiedy zatem rozpoczniemy pracę w niemieckiej opiece, niewiele rzeczy będzie nas w stanie zaskoczyć.

Mogło się zdarzyć, że członek naszej rodziny był przewlekle chory i potrzebował naszej opieki. Niekiedy wiek też robi swoje – ograniczona sprawność powoduje, że starsi ludzie nie są w stanie poradzić sobie samodzielnie. Jeżeli byliśmy w takiej sytuacji i przez jakiś czas opiekowaliśmy się bliskim, wspomnijmy o tym koordynatorowi z wybranej na SenioPort agencji. Dzięki temu będzie on w stanie dopasować ofertę do naszego doświadczenia.