Przed opiekunkami pracującymi w Niemczech stoi nie lada zadanie. Są bowiem odpowiedzialne za podopiecznego, za jego zdrowie i dobre samopoczucie. Opieka nad osobami starszymi jest więc zawodem, w którym przydaje się szereg umiejętności – na pozór ze sobą niezwiązanych. Doświadczenie i znajomość języka to jednak nie wszystko. Istnieją kwalifikacje, które co prawda nie są niezbędne opiekunce, ale mogą ułatwić znalezienie pracy.

Opieka nad osobami starszymi wymaga doświadczenia

Zaczniemy od tego, co najważniejsze w opiece – od doświadczenia w branży. Aby dobrze opiekować się seniorem, należy mieć wiedzę na temat samej opieki, a także chorób i dolegliwości wieku podeszłego. Przydatne okażą się specjalistyczne kursy i szkolenia, oferowane przez renomowane firmy. Opieka nad osobami starszymi, często schorowanymi, a czasem niepełnosprawnymi, jest trudna. Dlatego podczas szkoleń zdobędziemy nie tylko wiedzę teoretyczną, ale też nauczymy się stosować ją w praktyce. Dzięki temu będziemy mogli odpowiednio zareagować, na przykład gdy podopiecznemu pogorszy się stan zdrowia.

Dla opiekunki seniora ważne jest też doświadczenie. Wszyscy wiemy, że jeśli wykonujemy jakąś czynność wiele razy, stajemy się w niej coraz lepsi. I chociaż rutyna nie jest tutaj najlepszym doradcą, to odrobina przyzwyczajenia nie zaszkodzi. Pozwala nam ona utrwalać pewne nawyki i doprowadzać je do perfekcji, przez co opieka nad podopiecznym idzie coraz sprawniej. Jak zdobyć doświadczenie w branży? Wbrew pozorom praca w Niemczech nie jest do tego konieczna. Początkujące opiekunki chętnie odbywają praktyki, staże lub wolontariat w takich miejscach jak szpitale czy domy seniora. Gdy mamy już odpowiednie kompetencje oraz doświadczenie, łatwiej nam zdobyć pracę w opiece.

opieka nad osobami starszymi

Znajomość języka również jest konieczna

Dobrze płatna praca to marzenie każdej opiekunki. Aby ją znaleźć, warto przemyśleć wyjazd do Niemiec. Na doświadczone opiekunki czeka tam stabilne zatrudnienie i atrakcyjne wynagrodzenie. Jest jednak jeden warunek: trzeba znać język niemiecki w stopniu przynajmniej komunikatywnym. Praca w opiece nad osobą starszą – prywatnie czy w domu opieki – zawsze wiąże się z rozmową. Z podopiecznym trzeba się na bieżąco komunikować, by móc odpowiadać na jego potrzeby. Dodatkowo znajomość języka pozwoli nam poczuć się pewniej, gdy będziemy musieli wyjść z domu, chociażby do sklepu czy na pocztę. Umiejętność mówienia po niemiecku sprawia, że jesteśmy w stanie zapewnić seniorowi o wiele lepszą opiekę, a sobie – komfort i bezpieczeństwo.

Inne umiejętności przydatne w opiece nad osobami starszymi

Wymienione powyżej kwalifikacje są niezbędne, by starać się o stanowisko opiekunki dla seniora. Jeżeli więc nawiązujemy kontakt z agencją, musimy przygotować się na ich weryfikację. Jednak istnieje jeszcze kilka dodatkowych umiejętności, których nikt nie musi od nas wymagać. Mimo wszystko mogą nam pomóc w szukaniu atrakcyjniejszej, lepiej płatnej szteli. Jakie jeszcze umiejętności są mile widziane u opiekunki?

opiekunka do osoby starszej
  • Prowadzenie auta – czynne prawo jazdy pozwala opiekunce być bardziej samodzielną. Może w każdej chwili pojechać na większe zakupy i nie musi przy tym dźwigać ciężkich siatek w komunikacji miejskiej. Umiejętność prowadzenia samochodu przydaje się zwłaszcza w mniejszych miejscowościach i na wsiach. Tam dostęp do sklepów czy przychodni medycznych jest nieco bardziej utrudniony. Warto wiedzieć, że niekiedy rodzina podopiecznego oczekuje od opiekunki posiadania prawa jazdy – wtedy pracodawca udostępnia samochód.
  • Pierwsza pomoc przedmedyczna – starsze osoby są dużo bardziej narażone na pogorszenie stanu zdrowia. Dobrze jest zatem wiedzieć, co robić w sytuacji zagrożenia życia seniora. Jeżeli umiemy udzielić pierwszej pomocy, zwiększamy naszemu podopiecznemu szanse na przeżycie.
  • Umiejętności manualne – jak w każdym domu, także i u seniora pewne sprzęty mogą ulec awarii. Co prawda naprawianie zepsutych pralek czy zmywarek nie jest obowiązkiem opiekunki, to warto wiedzieć, jak sobie poradzić z drobnymi usterkami. Nawet doraźna naprawa zepsutego kranu uratuje sytuację, gdy zbliża się czas kąpieli, a na hydraulika trzeba czekać do jutra.
  • Aktywizowanie podopiecznego – praca opiekunki seniora polega także na zapewnianiu mu towarzystwa i rozrywki. Dobrym ruchem jest więc poszerzanie wiedzy z zakresu aktywizacji osób starszych. Jeżeli do tego mamy wykształcenie psychologiczne, pedagogiczne albo fizjoterapeutyczne – punkt dla nas. Będziemy mogli skonstruować bezpieczny, dostosowany do możliwości seniora program aktywności.
  • Cechy charakteru – od opiekunki wymaga się przede wszystkim cierpliwości, wrażliwości, empatii i komunikatywności. Dzięki tym cechom łatwiej jest się dogadać z podopiecznym oraz poradzić sobie z trudną codziennością pracy w opiece.

To tylko niektóre przykłady dodatkowych umiejętności, które ułatwiają codzienną pracę w Niemczech. W rzeczywistości wszystko, co umiemy, może przydać nam się podczas szteli. Jeśli na przykład kochamy gotować, znacznie łatwiej będzie nam przygotowywać posiłki dla podopiecznego. Dlatego opieka nad osobami starszymi jest zawodem, którego może podjąć się właściwie każdy.