Przyzwyczailiśmy się, że na wyjazd do opieki Niemczech trzeba czekać. Zwykle oczekiwanie trwa tylko kilka tygodni – ale co zrobić, gdy to wciąż za dużo? Kiedy (z różnych powodów) potrzebujemy wyjechać natychmiast i nie możemy czekać na zlecenie? Rozwiązaniem jest praca w niemieckiej opiece od zaraz. W Internecie można znaleźć sztele rozpoczynające się nawet za 2 lub 3 dni. Pojawia się jednak kwestia zakwaterowania. Czy zawsze możemy liczyć na zamieszkanie w domu podopiecznego? Przekonajmy się.

Obowiązki opiekunki pracującej w Niemczech

Dlaczego kwestia zakwaterowania w branży opiekuńczej jest tak ważna? Zrozumiemy to, gdy dokładnie przyjrzymy się obowiązkom opiekunki. Praca w niemieckiej opiece ma bowiem specyficzny charakter. Co zatem będzie naszym zadaniem?

 • opieka nad podopiecznym w ciągu dnia (a także w nocy, jeśli jego stan zdrowia tego wymaga),
 • gotowanie, przygotowywanie posiłków z zachowaniem zaleceń dietetycznych,
 • sprzątanie: odkurzanie, ścieranie kurzu, mycie naczyń, zmiana pościeli,
 • pomoc w czynnościach higienicznych, chociażby w myciu czy korzystaniu z toalety: zależnie od poziomu sprawności seniora,
 • wsparcie podczas poruszania się, wstawania, siadania, z wykorzystaniem urządzeń pomocniczych lub bez nich,
 • podwożenie podopiecznego na umówione wizyty lekarskie i towarzyszenie w nich, pomoc w dotarciu na spotkania rodzinne i towarzyskie,
 • aktywizacja fizyczna i umysłowa seniora,
 • organizowanie osobie starszej czasu wolnego,
 • wykonywanie innych ustalonych wcześniej czynności: robienie zakupów, zajmowanie się zwierzętami, kwiatami, opłacanie rachunków w imieniu podopiecznego.

Praca w niemieckiej opiece ma więc charakter ściśle domowy. Dbamy nie tylko o samego seniora, ale i o jego otoczenie. O wiele trudniej byłoby je wykonywać, nie mieszkając z podopiecznym pod jednym dachem.

Pamiętajmy, że nie mamy obowiązku wykonywać prac, których nie ma w naszej umowie. W dokumencie nie powinny się też znaleźć czynności, jakich zgodnie z obowiązującym prawem opiekunka nie może zrobić. Mowa tutaj chociażby o rozdzielaniu lekarstw, dawaniu zastrzyków czy zmianie opatrunków. Dopuszczane jest podawanie leków na cukrzycę w postaci jednorazowych zastrzyków – ale wcześniej warto jeszcze o tę kwestię dopytać. Być może pielęgniarka lub lekarz będą musieli nas przeszkolić. Co więc wolno opiekunce? Na pewno będziemy musieli pilnować, by senior zażywał przepisane lekarstwa w odpowiednich dawkach i o właściwych porach. Naszym zadaniem jest też przygotowanie podopiecznego na wizytę Pflegedienst.

podróż do Niemiec

Prawa opiekunki i oczekiwania niemieckich pracodawców

Szukając pracy w opiece w Niemczech od zaraz, dobrze jest skupić się na swoich prawach. Niestety, w branży wciąż jeszcze działają oszuści, którzy ich nie respektują. Pod przykryciem szybkiego wyjazdu i zarobku oferują sztele nielegalne, na których opiekunka ma niewiele do powiedzenia. Warto więc dokładnie sprawdzić pracodawcę, z jakim chcemy wyjechać do pracy opiekunki z zamieszkaniem. A oprócz tego pamiętać, że mamy prawo do:

 • przerwy w ciągu dnia pracy (zwykle ma ona miejsce wieczorem albo w porze, gdy senior śpi),
 • czasu tylko dla siebie, wolnego popołudnia czy nawet dnia,
 • prywatności, własnego pokoju, do którego wstęp mamy tylko my,
 • pełnego wyżywienia, dostępu do kuchni i lodówki,
 • odmowy wykonania czynności opiekuńczych nieobjętych umową,
 • niezgody na wykonywanie czynności medycznych,
 • odmowy podjęcia zlecenia, jeśli na miejscu okazuje się, że warunki są rażąco odmienne od tych, na które się zgodziliśmy.

Pracodawcy, zwłaszcza ci nieuczciwi, chętnie opisują wymagania względem opiekunki. Z ich ogłoszenia dowiemy się szczegółów na temat oczekiwanej płci opiekuna, jego znajomości języka niemieckiego, doświadczenia, charakteru, dodatkowych uprawnień (np. prawa jazdy i doświadczenia w prowadzeniu pojazdów). Oczywiście zamieszczanie wymagań w ofertach jest zupełnie zrozumiałe. Schody zaczynają się w momencie, gdy oferta pracy w niemieckiej opiece jest wypełniona głównie nimi. Niewiele wiemy o naszych obowiązkach i prawach, za to jesteśmy doskonale poinformowani, jacy powinniśmy być jako opiekun. Bądźmy więc ostrożni, czytając ogłoszenia, a jeśli coś budzi nasze wątpliwości, pytajmy. Jeżeli rozmówca będzie unikał odpowiedzi, lepiej zastanówmy się nad podjęciem współpracy.

praca w niemieckiej opiece

Bezpieczna praca w niemieckiej opiece to priorytet

Istnieje kilka sposobów na znalezienie pracy w opiece w Niemczech z zamieszkaniem, i to od zaraz. To, który z nich wybierzemy, zależy od nas – ale każdy jest tak samo skuteczny. Po pierwsze, opiekunka może samodzielnie zamieścić ogłoszenie, że szuka pracy za granicą. Na SenioPort jest to bardzo proste i zajmuje tylko kilka minut. Postarajmy się przygotować atrakcyjną ofertę, która zachęci agencje do kontaktu z nami. Nie zapomnijmy też o zamieszczeniu informacji na temat naszych preferencji i doświadczenie. Dołączmy dane kontaktowe (telefon, e-mail), żeby cały proces przebiegł sprawniej. A jeżeli nie chcemy zamieszczać swojego ogłoszenia, możemy skorzystać z ofert opublikowanych przez firmy. Znajdziemy w nich wszystkie potrzebne informacje, a jeśli będziemy mieli jakieś pytania, konsultanci chętnie na nie odpowiedzą.

Wiele opiekunek współpracuje bezpośrednio z agencjami. Nie chcą ryzykować odpowiadania na przypadkowe ogłoszenia pt. „Szukam opiekunki do osoby starszej z zamieszkaniem”. Wolą powierzyć swoje bezpieczeństwo wykwalifikowanym osobom, które będą miały na uwadze ich dobro. W ten sposób otrzymują legalne zatrudnienie, darmowe zakwaterowanie i wyżywienie, dojazd na miejsce pracy i z powrotem, a także stałe wsparcie polskojęzycznego koordynatora. Dlatego tak ważne jest, by z rozwagą wybierać agencję, z którą chcemy współpracować. Tylko doświadczone, renomowane, najlepsze firmy dla opiekunek w Niemczech zagwarantują nam pewność i bezpieczeństwo, których potrzebujemy.