Pracując za granicą, dobrze mieć świadomość, że jest ktoś, kto nas wspiera i w razie potrzeby nam pomoże. Dlatego opiekunki osób starszych tak często decydują się na współpracę z zaufaną agencją. Mają bowiem pewność, że praca, którą podejmują, jest w pełni legalna, a wszelkie wątpliwości wyjaśnione. Agencja opieki powinna więc działać… właśnie – jak? Oto kilka wskazówek, które pomogą nam zweryfikować, czy dana firma opiekuńcza jest godna zaufania.

Pomoc agencji nie kończy się na rekrutacji

Dobra agencja opieki nie zostawia swoich pracowników na żadnym z etapów współpracy. Przyjrzyjmy się więc, czy wybrana przez nas firma kompleksowo zajmuje się organizowaniem wyjazdów opiekunek do pracy w Niemczech. Nie będziemy musieli martwić się o drobiazgi, które przy szukaniu pracy na własną rękę mogą być kłopotliwe. Współpracując z renomowaną agencją, mamy zapewnioną legalną umowę z jasnymi zapisami, a także sprawdzone zlecenia – jak chociażby na SenioPort. Współpracujące z portalem firmy uważnie weryfikują ogłoszenia, które napływają od niemieckich rodzin. Dodatkowo każdy pracownik opieki w Niemczech ma zapewnione ubezpieczenie, a często też darmowy przejazd na miejsce zlecenia i z powrotem.

W trakcie rozmowy z konsultantem możemy poprosić o dobór oferty zgodnej z naszymi preferencjami. Zapewne nasz rozmówca sam zaproponuje taką opcję, ale jeżeli mamy jakieś specjalne życzenia, dobrze jest o tym wspomnieć. Na czas trwania zlecenia zostanie nam przydzielony koordynator, do którego możemy zadzwonić, gdy zajdzie taka potrzeba. Dobre agencje wiedzą, że praca w opiece nad schorowaną, starszą osobą jest wymagająca i bywa męcząca. Dlatego dokładają wszelkich starań, by ich pracownicy czuli, że mają w nich oparcie.

Przed wyjazdem upewnijmy się więc, że wiemy wszystko, co jest nam potrzebne do pracy. Zapiszmy sobie w widocznym miejscu numer do koordynatora. I jeszcze raz sprawdźmy, czy agencja załatwiła wszystkie konieczne formalności, jak druk A1, karta EKUZ i umowa.

praca opiekunki w Niemczech

Agencja opieki pomaga znaleźć pracę w Niemczech

W jaki sposób pracują agencje zatrudniające opiekunki? Są one tak naprawdę pośrednikami między nami – opiekunami – a niemieckimi rodzinami. Krewni podopiecznych kontaktują się z firmą i przedstawiają swoje wymagania oraz ofertę. Agencja weryfikuje je i zaczyna poszukiwania odpowiednich kandydatów na dane stanowisko. Może również udostępniać ogłoszenia wszystkim zainteresowanym opiekunkom. Wszystko zależy od sposobu działania firmy i od tego, jak kontaktuje się ona ze stronami kontraktu. Zawsze jednak pomaga opiekunowi dobrać ofertę pracy zgodną z jego oczekiwaniami. Dzięki temu możemy szybko znaleźć ogłoszenie, które będzie nam w całości odpowiadało.

Każda dobra agencja opieki prowadzi rekrutację wewnętrzną. Proces ten co prawda nie trwa długo, ale wszystkie opiekunki muszą go przejść. Konsultant, z którym będziemy rozmawiać, zapyta o nasze kompetencje, doświadczenie i znajomość języka. Na tej podstawie będzie mógł przydzielić nam odpowiednią sztelę. Takie działanie pozwala zminimalizować ryzyko wyjazdu na niedopasowane zlecenie. Dodatkowo zaoszczędzimy czas, jaki musielibyśmy poświęcić na szukanie ofert i ich weryfikację. Warto też wiedzieć, że rekrutacja wygląda podobnie w niemal każdej agencji. Jeśli przejdziemy ją pomyślnie, firma da nam znać, czy możemy już wyjechać, czy, być może, będzie potrzebny uzupełniający kurs niemieckiego.

opiekunka w Niemczech

Co zyskamy, wybierając współpracę z agencją opieki?

Firmy opiekuńcze dbają o swoich pracowników, zapewniając im najwyższy możliwy komfort pracy. Współpracując z jedną z nich, będziemy nie tylko legalnie zatrudnieni, ale też zyskamy opiekę koordynatora. Dodatkowo agencja opieki zagwarantuje nam zwrot kosztów podróży na sztelę i z powrotem. Opiekunki mogą również liczyć na atrakcyjne premie i korzystać z ubezpieczeń zdrowotnych oraz społecznych. A jeśli nie czujemy się pewnie, rozmawiając po niemiecku, firma zaproponuje nam językowy kurs online. Dzięki temu poszerzymy swoje umiejętności językowe i zyskamy szansę na lepiej płatne zlecenia. Wiele opiekunek szuka pracy w opiece w Niemczech prywatnie, bez języka, ale nie jest to zbyt dobre rozwiązanie. Nie tylko narażamy się w ten sposób na oszustwo, ale też ograniczamy sobie drogę rozwoju zawodowego. Ofert pracy bez znajomości niemieckiego jest bowiem coraz mniej.

Zgłaszając się do agencji opieki, niemal od razu otrzymujemy kilka propozycji zatrudnienia. A w takich miejscach jak SenioPort możemy sami opublikować własne ogłoszenie i w krótkim czasie dostać odpowiedzi od renomowanych firm. Część ofert to praca od zaraz, więc na sztelę możemy wyjechać już w ciągu kilku dni. Firmy pomagają zarówno tym opiekunom, którzy skontaktowali się z nimi pierwszy raz, jak i swoim stałym pracownikom. Niezależnie od tego, czy wyjeżdżamy do opieki w Niemczech na krótkie zlecenie, czy na dłuższy czas, nigdy nie jedziemy w ciemno. Agencja opieki zadba za nas o wszystkie szczegóły i zapewni stały kontakt – od podpisania umowy aż do powrotu do Polski.