Do pracy w niemieckiej opiece potrzebna jest znajomość języka – i to wie każdy opiekun, który choć raz wyjeżdżał za granicę. Skrupulatna nauka niemieckiego podniesie naszą pewność siebie, zapewni nam bezpieczeństwo i da szansę na wyższe zarobki. Na czym jednak się skupić, ucząc się niemieckiego dla opiekunek?

Nauka niemieckiego ułatwia opiekunce pracę

Język jest podstawowym narzędziem do pracy opiekunki w Niemczech. Od samego początku okazuje się niezbędny. Już w pierwszych chwilach trzeba bowiem porozumiewać się z podopiecznym i jego rodziną, by ustalać szczegóły współpracy. Stres i zmęczenie jednak robią swoje i łatwo zapomnieć nawet te słówka, które powtarzało się kilka minut wcześniej. Dlatego miejmy ze sobą kartkę, na której zapiszemy, co chcemy powiedzieć. Doda nam to pewności siebie i jednocześnie zrobi dobre wrażenie na niemieckich pracodawcach. Później, im lepiej będziemy poznawać seniora i jego bliskich, tym łatwiejsze okażą się rozmowy z nimi. Nie oznacza to jednak, że nie jest potrzebna bieżąca nauka niemieckiego.

Osoby starsze często mówią niewyraźnie bądź posługują się gwarą czy dialektem. Naszym zadaniem jest zrozumieć ich wypowiedź i zareagować adekwatnie do sytuacji. Nie da się tego zrobić bez znajomości języka niemieckiego oraz chęci do bieżącej nauki. Na dodatek umiejętność mówienia po niemiecku ułatwia chociażby zrobienie zakupów w sklepie czy aptece, umówienie wizyty u lekarza. Czasem okazuje się, że znajomość języka może uratować życie – kiedy na przykład trzeba wezwać do podopiecznego lekarza albo karetkę. A warto też wspomnieć o zupełnie prozaicznych rzeczach, jak rozmowa z seniorem, wspólne słuchanie radia albo oglądanie telewizji. Praca w opiece w Niemczech staje się o wiele przyjemniejsza, kiedy wiemy, że poradzimy sobie z każdą sytuacją czy rozmową. Znajomość niemieckiego pozwala przełamać pierwsze lody, nawiązać nowe relacje i je budować.

nauka niemieckiego

Jak uczyć się niemieckiego dla opiekunek?

Nauka niemieckiego może odbywać się we własnym zakresie albo na kursie językowym. To, którą opcję wybierzemy, zależy od naszych preferencji i możliwości. Jeżeli chcemy uczyć się samodzielnie, to dobrym pomysłem jest skorzystanie z kursów, które oferuje wiele agencji opieki. Lekcje (zwykle w formie filmów) są dostępne online i w większości bezpłatne. To my decydujemy, czego chcemy się w danym czasie uczyć. Jest to więc dobra opcja zarówno dla osób zabieganych, jak i dla tych, które chcą przyswoić konkretne wiadomości. Innym wyjściem jest zapisanie się na zorganizowany, stacjonarny kurs. Jak jednak pokazuje doświadczenie opiekunek w Niemczech, nie jest to konieczne. Poziom językowy, który umożliwia znalezienie pracy z niemieckim, można osiągnąć bez wychodzenia z domu. Wystarczy nieco zaangażowania, dużo systematyczności i pozytywne nastawianie.

Wbrew pozorom niemiecki nie jest bardzo trudny i można go opanować – choć niektórzy mogą potrzebować na to więcej czasu. Język naszych zachodnich sąsiadów może brzmieć nieprzyjemnie i twardo, ale to tylko pozory. Proste zdania łatwo się zapamiętuje, a wejście na wyższy poziom znajomości niemieckiego nie okazuje się już tak trudne. Dodatkową motywacją do nauki jest wyższe wynagrodzenie. Im lepiej posługujemy się językiem niemieckim, tym możemy liczyć na ciekawsze sztele i atrakcyjniejszą wypłatę. Oprócz tego zyskujemy dostęp do większej liczby ofert pracy w Niemczech i nie musimy czekać zbyt długo na wyjazd.

opiekunka w Niemczech

Tak nauka niemieckiego pomaga w pracy opiekunki

Zawód opiekunki w Niemczech jest trudny, ale i bardzo szlachetny. Od kandydatów wymaga się empatii, troskliwości, zrozumienia, ale i asertywności. Powinni być uważni na emocje podopiecznego i odpowiadać na nie – także werbalnie. Senior każdego dnia sygnalizuje opiekunowi swoje potrzeby. Jeśli ten nie zna języka, może mieć problem z ich spełnianiem. Znajomość niemieckiego daje obu stronom duże poczucie bezpieczeństwa. Osoby starsze często mają problemy z poruszaniem się, są mniej wydolne fizycznie. Przez to wzrasta ryzyko upadków, poślizgnięć czy innych groźnych dla zdrowia zdarzeń. W tej sytuacji wiele zależy od naszej reakcji i szybkiego wezwania pomocy. A do rozmowy z lekarzem czy dyspozytorem pogotowia ratunkowego potrzebna jest znajomość niemieckiego.

Każda opiekunka pracująca w Niemczech ma prawo do chwili dla siebie. Co wtedy robić? Można czytać książkę zabraną z domu, słuchać muzyki, kontaktować się z rodziną. Jednak jeśli ktoś dobrze zna język, to w tym momencie zyskuje o wiele więcej możliwości. Nagle może bez problemu wysłuchać audycji w radiu czy obejrzeć program w telewizji. Śmielej też wychodzi z domu, rozmawia z sąsiadami, idzie do kina.

Opiekunki dokształcające się językowo wiele zyskują. Między innymi wyższe zarobki – niemieccy pracodawcy często chcą, żeby przyjechała do nich osoba dobrze znająca język. Niewątpliwym plusem jest też szerszy wybór interesujących ofert na SenioPort. W najlepszej sytuacji są te opiekunki, które oprócz umiejętności mówienia po niemiecku posiadają też doświadczenie w opiece. A co, jeśli go nie mamy? Zawsze możemy skorzystać z oferty kursów branżowych, które oferują dobre agencje. Doświadczeniem jest też codzienna opieka nad osobą starszą lub chorą z rodziny, a także wolontariat w szpitalu czy domu opieki.