Zakres obowiązków, które wykonuje opiekunka osoby starszej, różni się w zależności od szteli. Zwykle opieka nad seniorem polega na wykonywaniu czynności pielęgnacyjnych, na utrzymywaniu czystości w mieszkaniu oraz na towarzyszeniu podopiecznemu. Przez ostatni punkt można też rozumieć wycieczki organizowane z myślą o osobie starszej. Dziś dowiemy się, jak się do nich przygotować i o czym pamiętać.

Opieka nad seniorem podczas podróży

Miejmy na uwadze, że zwiedzanie najdalszych zakątków świata z osobą starszą często jest niemożliwe. Nie oznacza to jednak, że nie da się zorganizować wycieczki po okolicy albo krótkiego wypadu w ulubione miejsce seniora. Wspólne, aktywne spędzanie czasu z podopiecznym jest bardzo ważne – a wycieczki doskonale wpisują się w tę definicję. Dobrze wpłyną na nasze samopoczucie oraz na relację z osobą starszą. Codzienna opieka nad seniorem jest wymagającym, często męczącym zajęciem. Chwila odpoczynku jest więc wskazana, a zmiana otoczenia z pewnością nam w tym pomoże. Być może nasz podopieczny też chętnie zobaczy coś innego, niż cztery ściany własnego domu albo pobliski park. Zanim jednak wybierzemy się na pierwszą wyprawę, warto pamiętać o kilku sprawach. Przede wszystkim porozmawiajmy z osobą starszą i poinformujmy ją o naszych planach. Jasna komunikacja jest tu naszym sprzymierzeńcem. Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Na pewno konieczne jest upewnienie się, czy podopiecznemu odpowiada taka forma spędzania wolnego czasu. Jeżeli dotąd senior niechętnie wyjeżdżał, raczej nie odniesie się z entuzjazmem do naszego pomysłu. To zupełnie normalne – i tu właśnie zaczyna się nasza rola. Wykorzystajmy okazję, by porozmawiać z osobą starszą i przedstawić jej pozytywy wycieczek. Sami też pamiętajmy, że podróże z seniorem są idealną okazją do budowania wzajemnego zaufania… oraz do zadbania o kondycję podopiecznego. Jak mówi stare przysłowie: ruch to zdrowie. Spokojne spacery w interesujących miejscach pobudzą do pracy nie tylko mięśnie, ale też mózg osoby starszej. W rezultacie samopoczucie zarówno nasze, jak i seniora, znacznie się poprawi.

Warto też pamiętać o kwestii zdrowia. Jeśli nasz podopieczny ma problemy z poruszaniem się, to tego typu wycieczka nie sprawi mu wielkiej radości. Rozwiązaniem mogą być niezbyt dalekie wyprawy lub korzystanie z samochodu. Zawsze miejmy ze sobą apteczkę z lekami seniora i zestawem pierwszej pomocy. Zapiszmy też telefony alarmowe i dowiedzmy się, w jakich sytuacjach wezwać lekarza lub pogotowie.

opieka nad osobą starszą

Dokąd wybrać się z podopiecznym?

Skupmy się jeszcze przez chwilę na zdrowiu osoby starszej. Gdy planujemy jakąś aktywność, zawsze bierzmy pod uwagę stan podopiecznego i jego oczekiwania. Jeżeli dalsza wyprawa nie wchodzi w grę, możemy zaproponować jednodniową wycieczkę do pobliskiej miejscowości. Wcześniej sprawdźmy, jakie atrakcje tam na nas czekają. A jeśli istnieje możliwość wyjechania na kilka dni, tym lepiej. Wspólne zwiedzanie i odkrywanie nowych miejsc zacieśni naszą więź z podopiecznym. Na dodatek podróże kształcą – a wiedza i doświadczenie zostają z nami na zawsze.

Opieka nad seniorem oznacza również pomoc przy wykonywaniu codziennych, nawet drobnych czynności. Warto o tym pamiętać również podczas wyjazdów i wycieczek. Niech podopieczny wie, że w każdym momencie może na nas liczyć. Słuchajmy go, odpowiadajmy na jego potrzeby i oczekiwania. Nie irytujmy się, jeśli potrzebny jest dodatkowy postój, ale postarajmy się zadbać o samopoczucie osoby starszej. A przed samym wyjazdem sprawdźmy, czy zabraliśmy wszystkie leki i dokumenty. Pewność, że wszystkiego dopilnowaliśmy, pomoże nam zachować spokój.

podróże seniora

Wyjazd z rodziną a opieka nad seniorem

Zdarza się, że bliscy podopiecznego chcą wyjechać na urlop, zabierając swojego krewnego ze sobą. Niekiedy życzą sobie, żeby opiekunka jechała z nimi. Co my możemy zrobić w takiej sytuacji? Przede wszystkim sprawdzić, czy w umowie jest zapis o takiej usłudze. Jeżeli mamy jakiekolwiek wątpliwości, skontaktujmy się z koordynatorem z agencji. Pamiętajmy, że jest to świadczenie pracy w innym miejscu i powinno być zaakceptowane przez obie strony. Dodatkowo dobrze jest od razu określić, jaką stawkę godzinową (lub premię) będziemy otrzymywać za pracę na wspólnych wakacjach.

Jeśli w umowie nie ma żadnego zapisu dotyczącego pracy poza domem podopiecznego, od razu poprośmy o rozmowę w celu ustalenia zasad. Bezpiecznie będzie spisać je na papierze. To pomoże nam w czasie wyjazdu i pozwoli uniknąć nieporozumień. Najbardziej istotnym elementem jest zakres obowiązków opiekunki osoby starszej. Dowiedzmy się, jak rodzina podopiecznego widzi naszą pomoc podczas wakacji. Czy będziemy musieli przebywać z nim całą dobę? Czy zostanie nam udostępniony osobny pokój? Te pytania, choć pozornie mogą się wydawać niepotrzebne, pomogą nam zyskać jasny obraz sytuacji. Pamiętajmy, że rodzina seniora zabiera nas po to, żeby na wyjeździe odpocząć – dla nas to będzie praca. Jeżeli chcemy skorzystać z własnego urlopu, warto wcześniej ustalić termin i warunki.