Zajmowanie się osobą przewlekle chorą to wyzwanie, ale i duży stres. Każdego dnia musimy być przygotowani na to, że stan zdrowia naszego podopiecznego się pogorszy. Zdarzają się sytuacje, w których senior wymaga natychmiastowego przewiezienia do szpitala. Co powinna wtedy zrobić opiekunka osoby starszej? Przede wszystkim zapewnić mu wsparcie. Pobyt w szpitalu często jest dla chorego trudnym przeżyciem, dobrze więc, jeśli ma przy sobie zaufaną osobę. Sprawdźmy, jak powinna wyglądać opieka nad osobą starszą leżącą w szpitalu.

Formalności związane z pobytem w szpitalu

Bez względu na to, z jakiego powodu senior został przewieziony do szpitala, pobyt tam jest dla niego stresujący. Osoby starsze lubią znajome otoczenie, zapachy, ludzi. Czują się wtedy bezpiecznie. Kiedy więc podopieczny zostaje nagle wyrwany z własnego środowiska i umieszczony w zupełnie obcym, traci pewność siebie. Nieznany pokój, chorzy ludzie obok, obce łóżko, lekarze i pielęgniarki w białych fartuchach, trudności w znalezieniu drogi do toalety, inne jedzenie i rytm dnia – to wszystko rodzi duży stres. Jeśli dodatkowo senior cierpi na demencję, mogą pojawić się też problemy z podawaniem leków, przeprowadzaniem zabiegów czy przygotowaniem do operacji. Tutaj doskonale sprawdza się opiekunka osoby starszej, a konkretnie jej obecność. Znajoma twarz, głos i gesty rozwieją nieco lęk podopiecznego i pozwolą mu przetrwać trudny pobyt w szpitalu.

Pracując w opiece, powinniśmy zawsze być przygotowani na nieoczekiwane. Osoba w podeszłym wieku, zwłaszcza przewlekle chora, w każdej chwili może trafić do szpitala. Dlatego jeszcze przed podpisaniem umowy warto dowiedzieć się, jakie są nasze prawa i obowiązki w takiej sytuacji. Zapytajmy o tę kwestię koordynatora z agencji i wyjaśnijmy wszystkie wątpliwości. Dobrym pomysłem będzie też rozmowa z rodziną. Bliscy podopiecznego określą, co o stanie zdrowia seniora może nam powiedzieć personel medyczny. Pamiętajmy, że w Niemczech również obowiązują przepisy o ochronie danych osobowych oraz tajemnica lekarska. Wyjątkiem jest zgoda udzielona przez seniora albo jego rodzinę „na wszelki wypadek”. Zgodnie z tym zapisem opiekunka ma prawo do uzyskania informacji o leczeniu podopiecznego tylko wtedy, gdy zostanie złożone odpowiednie upoważnienie. Bez niego raczej nie uzyskamy od lekarza jakichkolwiek informacji.

szpital w Niemczech

Co opiekunka osoby starszej powinna zabrać do szpitala?

Stało się – decyzją lekarza senior powinien przez jakiś czas pozostać w szpitalu. Naszym zadaniem jest teraz skompletować wszystkie potrzebne dokumenty oraz spakować torbę z rzeczami osobistymi podopiecznego. Nie mamy na to zbyt wiele czasu, gdyż dokumenty będą potrzebne jeszcze przed przyjęciem seniora na oddział. Oto krótka ściąga wraz ze słowniczkiem, która z pewnością pomoże nam w organizacji.

Dokumenty osobiste:

 • dowód – Personalausweiss,
 • lub paszport – Reisepass,
 • a także karta ubezpieczeniowa – Krankenversicherungskarte.

Dokumentacja medyczna seniora:

 • orzeczenia lekarskie – Vorbefunde,
 • zdjęcia rentgenowskie – Röntgenbilder,
 • zaświadczenia o chorobach przewlekłych – Befunde zu chronischen Erkrankungen, szczepieniach – Impf-Pass; alergiach – Allergie-Pass; cukrzycy – Diabetikerpass,
 • lista zażywanych leków – Liste der Medikamente, die Patient daurhaft einnimmt.

Kosmetyki i przybory toaletowe:

 • ręczniki,
 • szczoteczka i pasta do zębów, a także kubek do płukania zębów,
 • grzebień albo szczotka do włosów,
 • szampon do włosów, odżywka,
 • żel pod prysznic,
 • dezodorant,
 • zestaw do makijażu (dla pań) lub przybory do golenia (dla panów),
 • klapki pod prysznic,
 • nożyczki do paznokci lub obcinaczka,
 • mała podróżna suszarka do włosów.

Ubrania:

 • kilka piżam albo koszul nocnych na zmianę,
 • szlafrok lub podomka,
 • kilka zmian bielizny,
 • cieńsze i cieplejsze skarpety,
 • wygodne spodnie i bluza dresowa.

Jeśli jest taka potrzeba, spakujmy podopiecznemu również lusterko, budzik, okulary, aparat słuchowy, rajstopy uciskowe, protezy i zatyczki do uszu. Przygotujmy mu też listę kontaktową i zabierzmy pomoce, których używa do poruszania się (na przykład laskę). Unikajmy raczej zabierania dużej ilości pieniędzy, wartościowych rzeczy, biżuterii.

opieka nad leżącym seniorem

Pobyt w szpitalu w Niemczech a rola opiekunki seniora

Jeśli będziemy odhaczać z powyższej listy punkt po punkcie, może się okazać, że podopieczny do szpitala potrzebuje nie małej torby, ale dużej, podróżnej walizki. Aby tego uniknąć, postarajmy się odpowiedzieć na kilka podstawowych pytań. Pierwsza kwestia to częstość odwiedzin u seniora. Jak często będziemy mogli u niego przebywać? Co ile dni przyjedzie rodzina? Jeżeli jest taka możliwość, to dowoźmy mu niektóre rzeczy wtedy, gdy będzie tego potrzebował – piżamę po kilku dniach, suszarkę do włosów w dzień mycia głowy. Kolejny punkt to rzeczy, które można pominąć. Gdy w grę wchodzi opieka nad leżącym seniorem, to klapki pod prysznic czy szlafrok raczej się nie przydadzą. Weźmy też pod uwagę choroby przewlekłe i stan psychiczny podopiecznego. Dobrym pomysłem jest kierowanie się informacjami od personelu szpitala.

Co jeszcze może zrobić opiekunka osoby starszej, której podopieczny leży w szpitalu? Warto co jakiś czas zanosić mu drobne przekąski. Może to być jogurt, owoce, coś słodkiego – wszystko, co jest zgodne z dietą zaleconą przez lekarza. Dobrym pomysłem jest też przyniesienie ze sobą czegoś, co stanie się dla seniora rozrywką. Krzyżówki, książka, gazeta, podróżna gra planszowa, słowem: wszystko, co pozwoli podopiecznemu zająć czas i myśli. Możemy również nieco „ocieplić” szpitalną salę. Wystarczy położyć na stoliku nocnym rodzinne zdjęcie czy laurkę zrobioną przez wnuka. Warto dołożyć starań, by opieka w szpitalu była jak najbardziej podobna do opieki nad seniorem w domu. Pomagajmy podopiecznemu w tych samych czynnościach, bądźmy dla niego towarzyszami. W ten sposób też ułatwimy pracę personelowi szpitala. Pielęgniarki mają pod opieką wiele innych osób i nie zawsze będą mogły o czasie odwrócić seniora na bok czy dopilnować, by zjadł posiłek. Nasza obecność będzie dużym wsparciem dla podopiecznego i dla nich.