Wielu podopiecznych to osoby starsze, schorowane, które na co dzień przyjmują różne rodzaje lekarstw. I tutaj rodzi się pytanie: czy opiekunka osoby starszej powinna podawać leki seniorowi? Dziś przypatrzymy się naszym kompetencjom z tym związanym i sprawdzimy, jakie obowiązki ma opiekunka względem chorego podopiecznego.

Zakres obowiązków opiekunki osoby starszej

Opieka nad seniorem w domu to przede wszystkim wspieranie go w codziennych czynnościach, a także prowadzenie gospodarstwa domowego. Według prawa jako opiekun nie możemy wykonywać prac pielęgniarskich, czyli rozdzielania leków, robienia zastrzyków, podawania insuliny. Takimi zadaniami zajmuje się wykwalifikowana Pflegedienst. To ona wykonuje przy seniorze bardziej wymagające czynności oraz przydziela silniej działające leki. Opiekunka osoby starszej nie powinna więc wchodzić w kompetencje osoby z wykształceniem medycznym. Nie może samodzielnie zmieniać dawek leków czy decydować o zakończeniu leczenia. Co zatem jest jej obowiązkiem?

Opiekunka powinna przede wszystkim koordynować i kontrolować przyjmowanie lekarstw przez podopiecznego. Mamy więc przed sobą niezwykle odpowiedzialne zadanie, wymagające rzetelności, odpowiedzialności i sumienności. Otrzymawszy listę leków dla seniora od specjalisty, pilnujemy, by osoba starsza zażywała je zgodnie z wytycznymi. Jeśli dopiero przyjeżdżamy na sztelę, to wskazówki zapewne przekaże nam rodzina seniora. Dobrze jest dowiedzieć się, czy dane lekarstwo trzeba przyjąć przed posiłkiem, czy może w jego trakcie. Osoby starsze nierzadko zapominają, jakie leki stosują, w jakiej dawce i o której godzinie. Naszym obowiązkiem jest zatem czuwać, żeby senior zażył odpowiednie medykamenty o właściwych porach, a także przestrzegać zasad ustalonych przez lekarzy.

leki dla seniora

Leki dla seniora a ryzyko przedawkowania

Podawanie podopiecznemu lekarstw to niezwykle odpowiedzialne zadanie. W wielu przypadkach to właśnie od naszej sumienności i rzetelności zależy zdrowie, a nawet życie seniora. Odpowiednio podane leki pomagają bowiem zachować osobę starszą w zdrowiu i dobrym samopoczuciu. Natomiast jakiekolwiek zaniedbania mogą mieć poważne rezultaty. Jednym z zagrożeń jest pozostawienie seniora samemu sobie. Podopieczny o słabej kondycji psycho-fizycznej może przyjąć złą dawkę leków. Z kolei osoba cierpiąca na demencję czy chorobę Alzheimera często nie potrafi prawidłowo ocenić sytuacji. W rezultacie może pominąć dawkę leku albo przyjąć więcej tabletek, niż to konieczne.

Konsekwencje przedawkowania lekarstw to chociażby problemy żołądkowe, zawroty głowy, mdłości, podwyższona temperatura ciała, nagły wzrost ciśnienia tętniczego albo poziomu cukru we krwi, niekontrolowane wydalanie treści pokarmowej. To tylko niektóre z możliwych skutków przedawkowania leków. Dlatego my, jako opiekunowie, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na to, czy senior przestrzega zaleceń lekarza i w razie potrzeby przejąć kontrolę. Warto upewnić się, że nasz podopieczny pamięta o przeciwwskazaniach związanych z przyjmowaniem poszczególnych lekarstw.

Na pierwszy rzut oka wymienione wyżej objawy mogą wydawać się niegroźne. Warto jednak pamiętać, że w przypadku osoby schorowanej często wystarczy chwila, by zwolniła akcja serca, a senior stracił przytomność. Obowiązkiem opiekunki jest więc czuwanie nad podopiecznym i pilnowanie, by przyjmował on lekarstwa zgodnie z zaleceniami.

opieka nad seniorem w domu

Jakich zasad powinna przestrzegać opiekunka osoby starszej?

Koordynowanie przyjmowania leków przez seniora może być wymagającym zadaniem. Dlatego dobrze jest znać kilka sposobów, które ułatwią nam codzienną pracę. Jednym z nich jest chociażby przygotowanie niewielkich pojemników na leki z osobnymi podajnikami na poszczególne dni czy pory dnia. Można je kupić w Internecie. Jeżeli podopieczny takich nie posiada, to sprawdzą się również zwykłe, nieduże plastikowe pojemniki. Naklejmy na nich karteczki z nazwami lekarstw i opisem dawkowania. Dzięki temu zminimalizujemy ryzyko pomyłki lub pominięcia dawki leku. Często sprawdzajmy też daty ważności medykamentów. Przeterminowane leki od razu wyrzućmy we właściwym miejscu – na przykład w specjalnym punkcie w aptece. A jeżeli zbliżają się święta czy długi weekend, a podopiecznemu kończą się leki, warto wcześniej dokupić zapas.

Dobrze jest też konsultować na bieżąco z lekarzem (chociażby przy umówionych wizytach kontrolnych) podawane ilości leków. Jeżeli po zażyciu któregoś leku pojawiły się niepokojące objawy, powiedzmy o nich specjaliście. Dobrze jest też mieć w widocznym miejscu kartkę z „awaryjnymi” numerami telefonów. Dzięki temu w razie sytuacji kryzysowej będziemy mogli szybko zadzwonić po pomoc.

Regularne przyjmowanie leków to nie wszystko. Opiekunka osoby starszej powinna dbać też o to, aby podopieczny się nie odwodnił. Zadbajmy o to, by senior otrzymywał odpowiednią ilość płynów oraz aby przestrzegał zalecanej diety. Kiedy osoba starsza przyjmuje lek, powinna mieć w zasięgu ręki odpowiednią ilość wody do popicia tabletek. Dopilnujmy, aby senior nie przyjmował lekarstw razem z kawą czy herbatą, gdyż może to zaburzyć proces ich wchłaniania. Odpowiednie nawodnienie wspomoże działanie leków.