Praca w niemieckiej opiece jest coraz bardziej popularna wśród Polaków. Nie dziwi więc fakt, że w Internecie przybywa ofert zatrudnienia, a agencje prześcigają się w proponowaniu najlepszych ogłoszeń. W zależności od preferencji opiekunka w Niemczech może zdecydować się na pracę krótko- albo długoterminową. Jakie są zalety każdej z opcji i która okaże się najlepsza w naszej sytuacji? Sprawdźmy.

Opiekunka w Niemczech na zleceniu krótkoterminowym

Sztele krótkoterminowe trwają zwykle od kilku dni do kilku tygodni. Najczęściej spotykanym rozwiązaniem jest delegowanie opiekunki do Niemiec na 3 tygodnie. Pracowników, którzy decydują się na takie zlecenia, nazywa się potocznie „skoczkami”, gdyż często zmieniają zatrudnienie. Niekiedy po kilku tygodniach wracają do kraju, by czekać na kolejne zlecenie, albo prosto z jednej szteli trafiają na drugą. Taką pracę wykonują przede wszystkim opiekunowie, którzy mają już spore doświadczenie w branży. Wiedzą, na czym polega specyfika pracy w opiece i szybko adaptują się do nowych warunków. Wielu z nich wręcz „żyje na walizkach” – są gotowi wyruszyć do Niemiec nawet tego samego dnia. Zdarzają się też skoczkowie, którzy z wielu powodów nie mogą przyjąć dłuższego zlecenia. Są to chociażby młodzi rodzice, osoby opiekujące się starszymi członkami rodziny, nauczyciele. Czasami krótkie zlecenia w niemieckiej opiece podejmują stali opiekunowie, w ramach przerwy na swojej szteli. Warto wspomnieć, że tego typu praca często ma charakter zastępstwa. Opiekunka w Niemczech na pewien czas przejmuje obowiązki swojej poprzedniczki i kończy pracę, gdy tamta wraca na zlecenie.

Praca skoczka polega na krótkotrwałych, kilkutygodniowych wyjazdach. Zdarzają się też zlecenia obejmujące kilka dni. Kto decyduje się na takie sztele? Zwykle są to:

  • Osoby, które nie chcą lub nie mogą opuszczać domu na dłużej. Pracę w opiece w Niemczech traktują więc jako sposób na dorobienie do budżetu. Wyjeżdżają zazwyczaj w chwili, gdy na horyzoncie pojawia się większy wydatek. Często podróżują własnym autem.
  • Opiekunowie posiadający stałe zlecenie i zmienniczkę. Gdy przyjeżdża druga opiekunka, nierzadko chcą dorobić sobie na innej szteli.
  • Pracownicy innych zawodów, jak nauczyciele, pedagodzy, pielęgniarki – czyli osoby szukające dodatkowego zarobku w czasie urlopu. Firmy oferujące pracę w niemieckiej opiece bardzo sobie ich cenią, gdyż mogą pracować w „trudnych” okresach. Mowa tu chociażby o wakacjach czy świętach, gdy stałe opiekunki zjeżdżają do kraju.
praca w opiece w Niemczech

Długoterminowa praca w opiece w Niemczech

Standardowe sztele trwają zwykle około 8 tygodni. Zdarzają się też jednak dłuższe zlecenia, na których opiekunki mogą przebywać nawet kilka miesięcy lub lat. Ile zarabia opiekunka w Niemczech na długoterminowym zleceniu? Dobre agencje proponują minimum 1500 euro netto miesięcznie. Przy obecnym kursie walut można więc zarobić od 7000 zł wzwyż – a warto wspomnieć, że jest to kwota na rękę. Dłuższe wyjazdy wybierają zwłaszcza opiekunki, które mogą sobie pozwolić na kilka tygodni nieobecności w kraju. Nie mają zobowiązań takich jak opieka nad małymi dziećmi. Nie posiadają stałej pracy (na przykład są na emeryturze), ale pragną zarabiać na siebie. Pracując w Niemczech, mamy prawo do urlopu, który możemy przeznaczyć na powrót do Polski lub na wyjazd wypoczynkowy. Największą zaletą zleceń długoterminowych jest ich liczba. Na SenioPort niemal codziennie pojawiają się nowe oferty, a większość z nich dotyczy właśnie dłuższych szteli. Jeśli więc szukamy stabilnego zatrudnienia i nie chcemy często zmieniać pracy, długoterminowa opieka w Niemczech jest zajęciem dla nas.

opieka w Niemczech krótkie zlecenia

Którą opcję opiekunka w Niemczech może wybrać dla siebie?

Zarówno krótko-, jak i długoterminowe zlecenia mają swoje plusy i minusy. Trudno więc jednoznacznie stwierdzić, które z nich są lepsze. Pod uwagę trzeba też wziąć indywidualne preferencje. To, co dla nas będzie doskonałym rozwiązaniem, dla koleżanki po fachu może okazać się nie do przyjęcia. Jeżeli więc mamy duże doświadczenie w opiece, ale ogranicza nas czas, zdecydujmy się na krótką sztelę. I odwrotnie: jeśli szukamy stabilnej pracy, w której chcemy osiąść na dłużej, wybierzmy zlecenie długoterminowe. Istnieje co prawda pogląd, według którego idealny tryb pracy to 3:2(3), czyli trzy miesiące w Niemczech i następnie dwa lub trzy w Polsce. Oczywiście nie oznacza to, że my musimy wybrać taki sam system. Być może bardziej odpowiada nam podział sześciotygodniowy albo dwumiesięczny.

Decydując się na konkretny system wyjazdów do opieki w Niemczech, musimy więc myśleć przede wszystkim o swoich oczekiwaniach. Często głównym powodem rozpoczęcia pracy w niemieckiej opiece jest sytuacja finansowa. Trudności w znalezieniu zatrudnienia zgodnego z doświadczeniem i wykształceniem, wynagrodzenie, które nie odpowiada potrzebom – to tylko niektóre z powodów, jakie wymieniają wyjeżdżające za granicę opiekunki. W niektórych przypadkach dochodzi do tego trudna sytuacja rodzinna czy zawodowa. Zdarza się, że decyzja o wyjeździe płynie z naszych wewnętrznych potrzeb. Remont, wymarzone wakacje, ułatwienie dzieciom startu w dorosłe życie to tylko niektóre z nich. Jednak, bez względu na powody, dla których chcemy wyjechać, warto wybierać tylko uczciwe oferty pracy dla opiekunek w Niemczech. Dbajmy o swój spokój i bezpieczeństwo na szteli, niezależnie od jej długości.