Wyjazdy do pracy za granicą nie są u nas nowością. W ostatnich latach jednak można zaobserwować znaczny wzrost zainteresowania branżą opiekuńczą. Coraz większa liczba Polek i Polaków decyduje się na podjęcie pracy w niemieckiej opiece. Skąd tak duża popularność tego zawodu? Czy opieka w Niemczech to praca bezpieczna, przyszłościowa i – przede wszystkim – opłacalna? Dowiedzmy się tego.

Opiekunka osób starszych w Niemczech dobrze zarabia

Jednym z podstawowych powodów, dla których opiekunowie z Polski podejmują decyzję o pracy w Niemczech, jest atrakcyjne wynagrodzenie. W ciągu miesiąca opiekunka osób starszych w Niemczech jest w stanie zarobić 1500-2000 euro netto. Przy obecnym kursie walut daje to około 7000-9000 złotych miesięcznie. Dla porównania, w naszym kraju opiekunka seniora dostaje ok. 3000 zł netto na miesiąc. Za granicą można też liczyć na różne dodatki i premie, które czynią pracę opiekunki jeszcze atrakcyjniejszą. Oprócz tego opieka w Niemczech to zawód stabilny. Dzięki temu pracownik zyskuje spokój – nie musi martwić się o swoją przyszłość. Na uwagę zasługuje też możliwość zakwaterowania w domu podopiecznego i zapewnione wyżywienie, co w wielu ofertach jest opcją podstawowa.

Niezależnie od tego, czy szukamy pracy w opiece w Niemczech na 1 miesiąc, czy na pół roku – dziś łatwo jest ją znaleźć. Za naszą zachodnią granicą przybywa seniorów potrzebujących całodobowej opieki. Nic zatem dziwnego, że do agencji opiekunek zgłasza się coraz więcej kandydatów. Wystarczy spojrzeć na ogłoszenia dostępne na SenioPort. Ich baza ciągle się rozbudowuje, a oferty spływają niemal z każdego zakątka Niemiec. W zatrudnieniu pośredniczą renomowane agencje, które gwarantują legalną pracę. Warto też wspomnieć, że praca opiekunki nie wymaga kierunkowego wykształcenia. Nie musimy więc kończyć studiów pielęgniarskich, medycznych czy fizjoterapeutycznych. Głównym zadaniem opiekunki jest dotrzymywanie podopiecznemu towarzystwa i wspieranie go w tych czynnościach, których sam nie może wykonać. Dlatego do zdobycia pracy w opiece w Niemczech przyda się empatia, odpowiedzialność i zaangażowanie, a także komunikatywność i znajomość języka niemieckiego.

opiekunka osób starszych w Niemczech

Opieka w Niemczech a bezpieczeństwo pracowników

Szukając zatrudnienia, zadbajmy najpierw o swoje bezpieczeństwo. Ma to znaczenie szczególnie wtedy, gdy chcemy podjąć pracę opiekunki w Niemczech od zaraz. Warto wtedy (i tak naprawdę w każdym innym przypadku) zdać się na pomoc profesjonalnej agencji. Dobre firmy dokładają wszelkich starań, by oferty pracy były wyczerpująco opisane i zgodne ze stanem faktycznym. Taką pewność docenią zwłaszcza początkujący opiekunowie, ale też i ci bardziej doświadczeni. Wielu kandydatów rozważa samozatrudnienie w Niemczech, ale takie rozwiązanie ma swoje plusy i minusy. Największą jego wadą jest właśnie brak pewności, czy opisywane w ogłoszeniu warunki odzwierciedlają rzeczywistość. Co, jeśli na miejscu zastaniemy coś zupełnie innego, niż się spodziewaliśmy? Z każdym dniem będzie w nas narastać zniechęcenie i niepewność.

Odpowiadanie na oferty typu: „szukam zmienniczki do opieki Niemcy – prywatnie” wiąże się z ryzykiem. Możemy bowiem natknąć się na oszustów. Nawet jeżeli otrzymamy umowę od pracodawców, może ona nie być do końca jasna. W takim przypadku dochodzenie swoich praw będzie utrudnione i okupione sporym stresem. Jeśli jednak zdecydujemy się na podjęcie współpracy z dobrą agencją, tego typu problemy nie będą nas dotyczyć. Zawsze otrzymamy wynagrodzenie w terminie i w wysokości, jaką ustalaliśmy na początku. W razie jakichkolwiek wątpliwości dotyczących umowy możemy porozmawiać z konsultantem, a jeśli chcemy, także z prawnikiem. Firma zapewni nam również dostęp do ubezpieczenia zdrowotnego i opłaci wszelkie wymagane prawem składki.

praca w opiece w Niemczech

Jak opieka w Niemczech pozwala się rozwijać

Opieka w Niemczech nie jest jedynie pracą pozwalającą zarobić pieniądze. To także szansa na rozwój zawodowy i codzienne zdobywanie nowych umiejętności. Po pierwsze, wokół nas nikt raczej nie zna polskiego. Aby z sukcesem się porozumieć, musimy więc mówić po niemiecku – a to doskonały sposób na szlifowanie języka. Praca opiekunki w Niemczech pomaga też zdobyć doświadczenie w branży. Opiekujemy się bowiem osobami mniej lub bardziej chorymi, czasami niepełnosprawnymi. Na początku dostajemy „łatwe” sztele, ale później, w miarę budowania doświadczenia, możemy liczyć na coraz atrakcyjniejsze propozycje. A warto wiedzieć, że za trudnością zlecenia idzie wyższe wynagrodzenie.

Pracując w niemieckiej opiece, możemy zyskać zawodową stabilizację. Stała współpraca z jedną agencją (być może nawet z tym samym podopiecznym), pewność wypłaty i rozwijanie swoich kompetencji to niewątpliwie plusy branży opiekuńczej. Pozostaje tylko kwestia szukania pracy. Czy zatrudnienie w opiece w Niemczech prywatnie, bez pośredników, to dobre rozwiązanie? Niekoniecznie. Nie mamy bowiem gwarancji, że praca będzie legalna i bezpieczna. Dużo lepszym wyjściem jest znalezienie sprawdzonej firmy pośredniczącej, która pomoże nam w organizacji wyjazdu. Zyskujemy przez to legalne zatrudnienie, jasną, przejrzystą umowę i regularne wypłaty wynagrodzenia.