Opiekunki w Niemczech, które dopiero rozpoczynają karierę w zawodzie, często zadają sobie pytanie: z kim nawiązać współpracę? Na pierwszy rzut oka opcje są dwie, czyli współpraca z agencją lub bezpośrednio z rodziną podopiecznego. Schody zaczynają się później – zwłaszcza, gdy podejmiemy decyzję o współpracy z agencją. Na polskim rynku obecnych jest tak dużo firm opiekuńczych, że łatwo się pogubić i wybrać… po prostu nie najlepiej. Sprawdźmy zatem, czego możemy, a nawet powinniśmy, oczekiwać od agencji.

Współpraca opiekunki w Niemczech z firmą

Jak nawiązać współpracę z agencją? Kiedyś popularne były odwiedziny w wybranym, lokalnym oddziale firmy. Dziś, kiedy już wszelkie informacje można znaleźć w sieci, to właśnie Internet jest polem poszukiwań dla każdej opiekunki w Niemczech. Kandydaci i kandydatki korzystają zarówno z witryn agencji opiekunek, jak i stron ze sprawdzonymi ogłoszeniami – takich jak SenioPort. Wybierając firmę, z którą chcemy współpracować, warto postępować rozważnie, zwłaszcza jeśli szukamy jej w mediach społecznościowych czy na forach internetowych. Dlaczego? Z prostego powodu – nie wszystkie agencje obecne na rynku są uczciwe. Oczywiście wiele firm oferuje jasne warunki zatrudnienia i dobre wynagrodzenie, ale można też trafić na oszustów. Jak sprawdzić, czy dana agencja jest warta zaufania?

Dobrym wskaźnikiem są opinie, które można znaleźć w Internecie. Na uwagę zasługują zarówno te, które wystawiają obecni opiekunowie, jak i te pochodzące od byłych już pracowników firmy. Warto przeanalizować powody, dla których ci ostatni zrezygnowali ze współpracy. Co było nie tak? Co im nie pasowało, jakie aspekty pracy chętnie by zmienili lub ulepszyli? To dla nas wartościowa wskazówka, zwłaszcza jeśli opinie zostały wystawione niedawno.

Zapoznajmy się też ze stroną internetową wybranej agencji. Zwróćmy szczególną uwagę na to, jak długo dana firma funkcjonuje na polskim rynku oraz jaką ma historię działalności. Jeżeli mamy jakiekolwiek pytania, obiekcje, wątpliwości – nie bójmy się zadzwonić. Będziemy mogli na bieżąco dopytać o szczegóły. Pamiętajmy, że w pracy w niemieckiej opiece najważniejsze jest nasze bezpieczeństwo. Zadbajmy więc o nie najlepiej, jak tylko się da.

opiekunki w Niemczech

Czym zajmuje się agencja opiekunek oferująca pracę w Niemczech?

Rola firmy opiekuńczej nie ogranicza się jedynie do publikacji ofert pracy w niemieckiej opiece. Jej zadaniem jest przede wszystkim pośrednictwo pomiędzy rodzinami podopiecznych a opiekunami z Polski. Dobra agencja zajmuje się potrzebnymi formalnościami, kwestiami logistycznymi i technicznymi pracy w opiece. Organizuje wyjazd do Niemiec, a także powrót do kraju po zakończeniu zlecenia. Do jej obowiązków należy też dopasowywanie ogłoszeń do konkretnych opiekunów, tak, by w rezultacie obie strony kontraktu były zadowolone. Firma opiekuńcza, wspólnie z rodziną seniora, ustala warunki, na jakich będzie przebiegała praca dla opiekunek w Niemczech.

Warto jednak wiedzieć, że w ten sposób wygląda współpraca z renomowanymi, dobrymi agencjami. Jeśli trafimy na firmę, która nie jest wobec nas do końca uczciwa, możemy spotkać się z zupełnie innymi standardami pracy. Niektóre z nich nie informują do końca o warunkach zatrudnienia czy stanie zdrowia podopiecznego. W rezultacie o tym, jak naprawdę wygląda zlecenie, opiekunki w Niemczech dowiadują się dopiero na miejscu. Jest to wysoce niekomfortowa sytuacja – przecież nie da się już zrezygnować z pracy. Dlatego przed podjęciem współpracy z firmą opiekuńczą dobrze ją sprawdźmy. Uważnie przeczytajmy umowę i zwróćmy uwagę, czy nie zawiera zbyt wielu ogólników czy niejasnych zasad zatrudnienia. Jeśli mamy taką potrzebę, możemy poprosić o pomoc prawnika.

praca dla opiekunek w Niemczech

Wsparcie dla opiekunki w Niemczech: to powinna zapewnić agencja

Polecane agencje pracy dla opiekunek osób starszych w Niemczech wspierają swoich pracowników. I to nie tylko do czasu podpisania umowy, ale… do zakończenia kontraktu. Na co możemy liczyć, podejmując współpracę z renomowaną, legalnie działającą firmą?

  • Pomoc w znalezieniu zlecenia – jeżeli nie czujemy się na siłach, aby samodzielnie szukać ofert pracy, agencja powinna podać nam pomocną dłoń. To doskonałe rozwiązanie zwłaszcza dla tych opiekunów, którzy słabo znają język i nie chcą korzystać z niemieckich stron. W ten sposób nie musimy się martwić, że przeoczymy coś ważnego albo że zlecenie będzie do nas niedopasowane.
  • Wspólne ustalenie warunków współpracy – koordynator z agencji zapyta o nasze oczekiwania co do stanowiska pracy. Uzbrojony w tą wiedzę, będzie mógł porozmawiać z niemieckimi pracodawcami i ustalić szczegóły współpracy. Dobra firma zawsze dołoży wszelkich starań, żebyśmy byli zadowoleni z obejmowanej szteli.
  • Darmowy transport – w renomowanych firmach opiekuńczych przejazd na miejsce zlecenia i z powrotem jest bezpłatny, a agencja organizuje komfortowe busy lub autokary. Oczywiście opiekunki w Niemczech decydują się czasem na samodzielne zorganizowanie wyjazdu. Wtedy agencja zwraca poniesione przez nas koszty.
  • Legalne zatrudnienie – pewność i bezpieczeństwo podczas pracy za granicą to priorytet. Dlatego na samym początku, jeszcze przed podjęciem współpracy, sprawdźmy, czy dana agencja oferuje legalną pracę w niemieckiej opiece. Jeśli mamy wątpliwości, lepiej poszukać innego pośrednika.
  • Wypłata w terminie – współpracując z dobrą agencją, mamy zapewnioną terminową wypłatę wynagrodzenia. Oprócz tego firmy nierzadko oferują atrakcyjne premie, chociażby za polecenie pracownika albo za pracę w określonych terminach. Warto o nie dopytać.

To jedynie podstawowe korzyści płynące ze współpracy opiekunki w Niemczech z dobrą agencją. Wiele innych poznajemy już podczas trwania zlecenia. Warto więc dbać o swoje bezpieczeństwo i wybierać legalne zatrudnienie – w rezultacie zyskujemy więcej, niż się spodziewaliśmy.