Każdy, kto choć raz myślał o podjęciu pracy w niemieckiej opiece, zastanawia się, czy wybrać współpracę z agencją, czy może własną działalność. Biorąc pod uwagę fakt, że w grę wchodzi wyjazd za granicą, kwestia ta staje się kluczowa. Praca opiekunki w Niemczech jest wymagająca i to zupełnie naturalne, że chcemy uniknąć nadmiernych zmartwień. Na którą formę zatrudnienia warto się więc zdecydować? Oto kilka wskazówek, które z pewnością nam się przydadzą

Praca opiekunki w Niemczech powinna być bezpieczna

Opiekunowie podejmujący pracę w Niemczech zwykle decydują się na jedną z dwóch form zatrudnienia. Są to: współpraca z agencją opieki oraz praca na tak zwaną Gewerbe, czyli własną działalność zarejestrowaną u naszych zachodnich sąsiadów. Decyzja zależy więc od nas. Możemy zdecydować się na kontakt ze specjalistami, którzy delegują opiekunki do Niemiec. Drugą opcją jest bezpośrednia współpraca z rodzinami seniorów. Oczywiście oba te rozwiązania mają zarówno plusy, jak i minusy. W każdym przypadku konieczne jest podjęcie odpowiednich kroków i zadbanie o swoje bezpieczeństwo. Praca opiekunki w Niemczech na Gewerbe ma też nieco inny wydźwięk, niż współpraca z agencją. Trzeba zatem zwrócić uwagę na zupełnie odmienne aspekty zatrudnienia. Zanim więc podejmiemy ostateczną decyzję, przyjrzyjmy się obu wariantom z bliska.

opieka Niemcy prywatnie ogłoszenia

Współpraca opiekunki z agencją zatrudnienia

Na kontakt z profesjonalną firmą opiekuńczą decydują się te osoby, dla których ważne jest wsparcie formalne i mentalne. Agencja załatwia bowiem większość formalności za opiekunkę. To jej pracownicy przygotowują dokumenty, kontaktują się z niemieckimi rodzinami i wyjaśniają wszelkie wątpliwości kandydatów. Ustalają też (w porozumieniu z opiekunem) warunków pracy, organizują wyjazd do Niemiec oraz powrót, a także służą pomocą w trakcie trwania zlecenia. Wypłacają także należne wynagrodzenie wraz z ewentualnymi bonusami czy premiami. Jest to wygodne i bezpieczne rozwiązanie dla tych opiekunów w Niemczech, którzy dopiero zaczynają karierę w zawodzie. Jeżeli więc nie do końca orientujemy się w formalnościach albo to nasz pierwszy wyjazd do pracy w niemieckiej opiece, dobrym wyjściem będzie skorzystanie z pomocy firmy opiekuńczej.

Zanim wybierzemy konkretną ofertę pracy w opiece w Niemczech, dobrze jest przyjrzeć się agencjom, które wzbudziły nasze zainteresowanie. Na polskim rynku obecnych jest wiele firm zajmujących się delegowaniem opiekunek za granicę. Nie każdej jednak warto ufać. Dobrym ruchem jest skontaktowanie się z renomowanymi agencjami, mającymi nieposzlakowaną opinię i długą tradycję w branży. Podczas rozmowy badajmy, czy przedstawiciele firmy wyczerpująco odpowiadają na nasze pytania. Jeśli próbują uniknąć odpowiedzi albo mówią ogólnikami, niech będzie to dla nas sygnał ostrzegawczy. Przeanalizujmy też przedstawioną nam umowę, a najlepiej poprośmy o jej wzór. Bądźmy ostrożni, nawet jeśli wyjeżdżamy do opieki w Niemczech na 1 miesiąc czy 3 tygodnie. Zawsze dobrze jest dbać o swoje bezpieczeństwo.

praca w opiece w Niemczech

Gewerbe a bezpieczna praca opiekunki w Niemczech

Jeśli opiekunka ceni sobie niezależność, dobrym wyborem dla niej będzie samozatrudnienie. Wiąże się ono z założeniem jednoosobowej działalności gospodarczej w Niemczech. Warto jednak pamiętać, że taki ruch wymaga dobrej znajomości zagranicznego prawa, administracji i przepisów podatkowych. Inaczej trudno nam będzie znaleźć ofertę, która nie tylko jest warta uwagi, ale też bezpieczna dla naszych interesów. Pamiętajmy, że będziemy korzystać z prywatnych ogłoszeń o opiece w Niemczech. Są one zamieszczane bezpośrednio przez niemieckich pracodawców – a więc w ich języku. Do sprawdzenia, czy wszystko się zgadza, konieczna będzie więc dobra znajomość niemieckiego. Bez tego niełatwo będzie sprawdzić, czy oferta posiada wszystkie niezbędne informacje: opis zakresu obowiązków, wynagrodzenia, warunków zamieszkania i stanu zdrowia podopiecznego. Dodatkowo opiekunka musi samodzielnie dopełnić wszelkich formalności. Do niej należy zarejestrowanie działalności, przygotowanie umowy, opłacenie ubezpieczenie zdrowotnego i cywilnego, a także podatków. Nic więc dziwnego, że na samodzielną pracę opiekunki w Niemczech decydują się głównie osoby doświadczone.

Dlaczego nie warto pracować nielegalnie?

Najważniejszym aspektem dbania o bezpieczeństwo w niemieckiej opiece jest legalna praca. Zatrudnienie „na czarno”, chociaż wciąż popularne, nie ma nic wspólnego z bezpieczeństwem. Chodzi tutaj przede wszystkim o ryzyko, na które się narażamy. Jeśli nie posiadamy umowy lub zgadzamy się pracować na niejasnych warunkach, możemy trafić na oszustów. A wtedy trudno nam będzie dowieść swoich racji, jeżeli pracodawca nie wypłaci nam wynagrodzenia.

Wartą poruszenia kwestią jest też niemiecki system prawny. U naszych zachodnich sąsiadów obowiązuje ustawa o przeciwdziałaniu pracy na czarno. W jej myśl każde zatrudnienie, które posiada cechy nielegalnego, jest karalne – zarówno dla pracodawcy, jak i dla pracownika. Sugerowane przez prawo kary pieniężne mogą wynosić nawet 300 tysięcy euro dla każdej ze stron. Dlatego nie dajmy się skusić obietnicom nieuczciwych pracodawców, którzy obiecują bardzo wysokie stawki za pracę bez umowy. Nie warto narażać się na tak duże konsekwencje dla kilkuset złotych więcej. Legalnych ofert pracy w niemieckiej opiece jest naprawdę sporo i każdy z nas znajdzie wśród nich coś dla siebie.