Niezależnie od tego, czy jedziemy do opieki w Niemczech po raz pierwszy, czy mamy już doświadczenie w branży – każda kolejna sztela to zagadka. Nie wiemy, jaki będzie nowy podopieczny, jak zareaguje na opiekunkę, czy współpraca z nim okaże się łatwa. Nic więc dziwnego, że towarzyszy nam stres. Jednak już kilka drobnych czynności wystarczy, żeby zredukować napięcie i spokojnie przetrwać pierwsze dni pracy opiekunki w Niemczech.

Opieka w Niemczech: przygotowanie do pracy

Warto już na samym początku wiedzieć, że nie na wszystko jesteśmy w stanie się przygotować. Opieka w Niemczech to zawód, w którym pewnych rzeczy i sytuacji nie da się przewidzieć. Mimo tego istnieją sposoby, aby szybciej odnaleźć się na nowym zleceniu. Najskuteczniejsze z nich zebrane są poniżej.

Uśmiech i pozytywne myślenie atutem opiekunki w Niemczech

Kluczem do sukcesu jest odpowiednie nastawienie. Praca w opiece w Niemczech może być po prostu okazją do zarobku albo… do zrobienia czegoś dobrego dla drugiego człowieka. Do podopiecznego i jego rodziny możemy podejść jako do nowych, ciekawych, wartych poznania ludzi. Jeżeli myślimy pozytywnie o nowej szteli, zwiększamy swoje szanse na zbudowanie wartościowych relacji i na zadowolenie z pracy. Pamiętajmy, że początkowe złe nastawienie może wywołać rozczarowanie, które w większości przypadków okazuje się nieuzasadnione. Jeśli będziemy dobrze myśleć o przyszłej pracy, z pewnością przeżyjemy w niej wiele miłych chwil.

Nie zapominajmy również o uśmiechu. Ten prosty gest jak żaden inny potrafi przełamać pierwsze lody. Nawet jeśli przyjeżdżamy pracować jako opiekunka w Niemczech na 3 tygodnie, dobrze jest roztoczyć wokół siebie miłą atmosferę. Dzięki temu wzbudzimy zaufanie seniora i jego rodziny. Nie zamykajmy się w sobie tylko dlatego, że jesteśmy tutaj na krótko i za chwilę wyjeżdżamy. Miłą, pozytywną relację można zbudować nawet w kilka dni – a kto wie, być może zaprocentuje ona w przyszłości?

opiekunka w Niemczech

Informacje o nowym miejscu pracy

Podczas czytania ofert pracy dla opiekunek w Niemczech bądźmy czujni i uważni. Wybierzmy ogłoszenie, które opisuje nasze przyszłe stanowisko ze szczegółami. Zwróćmy uwagę, czy znajduje się w nim informacja na temat aktualnego stanu zdrowia seniora, naszych obowiązków i oczekiwań pracodawców. Im więcej danych, tym lepiej – będziemy mogli wybrać takie ogłoszenie, jakie najlepiej do nas pasuje. Kto wie, być może trafimy na podopiecznego podobnego temperamentem i charakterem do nas? A może będzie miał podobne hobby? W takim przypadku codzienne rozmowy i spędzanie wspólnie czasu stanie się przyjemnością.

Przyjrzyjmy się również zakresowi naszych obowiązków. Pamiętajmy, że może się on różnić w zależności od konkretnej szteli i oczekiwań rodziny seniora. Zwykle opieka w Niemczech polega na pomocy podopiecznemu w czynnościach higienicznych, jedzeniu i poruszaniu się, a także na zajmowaniu się domem. Zdarzają się jednak zlecenia, na których zadaniem opiekunki jest przede wszystkim dotrzymywanie seniorowi towarzystwa. Warto więc odpowiedzieć sobie na pytanie, jak dobrze mówimy po niemiecku. Oczywiście można starać się o pracę w opiece w Niemczech w polskiej rodzinie, ale takich zleceń nie ma zbyt dużo. W dodatku zamykamy sobie drogę do rozwoju w branży. Trudno nam będzie bowiem zawalczyć o lepsze wynagrodzenie czy ciekawsze sztele, jeśli nie znamy języka. Dlatego jeszcze przed wyjazdem skupmy się na nauce słówek i wyrażeń. Utrwalajmy te, które już znamy, uczmy się nowych. Zyskamy większą pewność siebie i chętniej będziemy nawiązywać rozmowę.

praca w opiece w Niemczech w polskiej rodzinie

Drobne przyjemności umilające opiekunce pracę

Najtrudniejszym aspektem pracy w niemieckiej opiece jest rozłąka z bliskimi. Niełatwo jest jechać za granicę z myślą, że zobaczymy rodzinę dopiero za kilka tygodni lub miesięcy. Oczywiście będziemy z nimi rozmawiać przez telefon lub Internet – ale to nie to samo, co widzieć ich na co dzień. Dobrym pomysłem jest więc zabranie ze sobą czegoś, co będzie nam przypominało o najbliższych. Zdjęcie rodzinne, laurki wykonane przez wnuki czy szalik otrzymany w prezencie od córki przywołają uśmiech na twarz. Weźmy też ulubione przedmioty, które kojarzą nam się z domem. Własnoręcznie wyszyta serwetka, jasiek, który zawsze leży w sypialni, wygodne domowe kapcie pozwolą nam poczuć się odrobinę bardziej „u siebie”. A wieczorem, kiedy podopieczny zaśnie, wyjmijmy z walizki książkę zabraną z domu. Możliwość przeczytania czegoś ciekawego w ojczystym języku z pewnością wywoła miłe emocje.

Opieka w Niemczech może być pozytywnym doświadczeniem

Warto zdać sobie sprawę, że nie każde zlecenie będzie w naszym odczuciu idealne. Zapewne zdarzą się dni, o których będziemy chcieli szybko zapomnieć. Praca w niemieckiej opiece jest bardzo wymagająca. Zajmujemy się drugim człowiekiem, który tak samo, jak my, może mieć lepsze i gorsze chwile. Przypomnijmy sobie wtedy o powodach, dla jakich zdecydowaliśmy się na zatrudnienie w branży. Specyfika opieki w Niemczech sprawia, że motywacji do wykonywania tej pracy może być wiele. Może w naszym przypadku chodziło o dobre zarobki? Albo o możliwość zawiązania nowych relacji, przyjaźni, o pomoc osobie potrzebującej? Postarajmy się pamiętać o tym przez cały pobyt na szteli. Takie nastawienie pomoże nam znaleźć dobre strony w każdej sytuacji.